yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Nazım Hikmet Gaziemir’de anıldı

Nazım Hikmet, vefatının 61. yılında Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği ve Erkan Bektaş’ın sahnelediği “Şeyh Bedreddin Destanı” oyunuyla anıldı. Lider Işık “Yokluğunu kesik bir kol üzere omuz başımızda hissettiğimiz Nazım Hikmet’i hürmetle anıyorum” dedi.

Nazım Hikmet Gaziemir’de anıldı

Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği aktiflikte, 3 Haziran 1963’te yaşama veda eden dünya şairi Nazım Hikmet, vefatının 61. yılında anıldı. Nazım Hikmet’in yapıtından tiyatro sahnesine uyarlanan ve Erkan Bektaş’ın harika bir oyunculukla sahneye taşıdığı “Şeyh Bedreddin Destanı” oyunu, büyük ustanın anısına sahnelendi.
Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Nazım Hikmet sahnesinde düzenlenen etkinliğe Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, CHP Gaziemir İlçe Lideri Kasım Özkan, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Nazım Hikmet’in ölümsüz yapıtını sahneye taşıyan Erkan Bektaş’ı büyük bir dikkatle izleyen seyirciler, sanatkarın performansını ayakta alkışladı.  

Oyunun sonunda sahneye çıkan Belediye Başkanı Ünal Işık, oyuncu Erkan Bektaş’a anı nesnesi takdim ederek teşekkür etti. 1980 darbesinin akabinde kitapların yasak olduğu yıllarda Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı kitabına arkadaşı sayesinde ulaştığını anlatan Lider Ünal Işık, “Şeyh Bedreddin Destanı’nı lise birinci sınıftayken okumuştum. O denli etkilemişti ki beni tekraren okudum. Kurtuluş Savaşı’nın boşa verilmediğini, özgürlüğün ve bağımsızlığın bizim damarlarımızda dolaşan kanda mevcut olduğunu o gün anladım. Kurtuluş Savaşı Destanı kitabını okuduktan sonra Nazım Hikmet hayranı oldum. Neredeyse tüm şiirlerini okuduğum, birçok şiirini de ezbere bildiğim büyük ustanın yokluğunu, kesik bir kol üzere omuz başımda hissediyorum. Nazım’ın yokluğu ülkemiz için çok büyük kayıptır. Ülkesini çok seven Nazım’ın ömrü, sürgünlerde geçti. Anadolu’da bir köy mezarlığında, bir çınar ağacının altında yatmayı vasiyet eden Nazım Hikmet, ne yazık ki memleketinden çok uzaklarda yatıyor. Nazım’ın şiirleri tüm dünyaya ulaşmışken biz yanı başımızdaki ülkeden onun mezarını ülkemize taşıyamadık. Dilerim bir gün mezarı çok sevdiği Anadolu’ya taşınır” diye konuştu.  
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim