yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Nâzım Hikmet İzmir’de anıldı

Usta şair Nâzım Hikmet vefatının 61’inci yılında Kültürpark’ta anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği programda sanatkarlar Nâzım Hikmet’in sevilen yapıtlarını izleyici ile buluşturdu.

Nâzım Hikmet İzmir’de anıldı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15’ler Birlik Dayanışma Bilim ve Kültür Derneği, Ege 78’liler Demokrasi ve Dayanışma Derneği, İzmir 68’liler Platformu iş birliğiyle Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden Nâzım Hikmet’i ortamızdan ayrılışının 61’inci yılında “61 Yıllık Hasret Nâzım Hikmet” başlıklı aktiflikle andı. Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen aktiflik, Nâzım Hikmet’in Kültürpark’taki heykeli önünde başladı. 15’ler Birlik Dayanışma Bilim ve Kültür Derneği Başkanı Ayhan Dümen, Ege 78’liler Demokrasi ve Dayanışma Derneği Başkanı Bilgehan Oğuz, İzmir 68’liler Platformu Lideri Nail Dağdelen Nâzım Hikmet’in sanatının üniversalliği ve onun uğraş dolu hayatı üzerine konuşmalar yaptı.

Yıldır: Nâzım Hikmet şiirleriyle hepimizi etkiledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ın sevgi ve hürmetlerini ileterek başladığı konuşmasında Nâzım Hikmet’in şiirleriyle herkesin üzerinde derin bir tesir bıraktığını vurguladı. Yıldır, “Şair dediğimiz insan bambaşka bir dünyayı yaratır. Bunu lisan ile sözcüklerle yaratır ve ben Nâzım Hikmet’ten bu vesileyle çok etkilendim” dedi. Yıldır, Nâzım Hikmet’in “mavi gözlü dev” şiirinden de bir kısım okudu.

Konak Belediyesi Lider Yardımcısı Naime Beyazıt ise “Büyük ustayı ortamızdan ayrılışının 61. yıl dönümünde anmak için bir ortaya geldik. Ne memnun ki 22 yıl evvel Türkiye’deki birinci Nazım Hikmet heykelinin dikildiği bir alanda bu programı yapıyoruz.  Nâzım Hikmet, bu ülkede yok sayılan, horlanan ve ötekileştirilen halkın yaşadıklarını şiirlerinde işledi. Bu yüzden hayatının büyük bir kısmını cezaevlerinde ve sürgünde geçirdi. Ülke için bedel ödemekten kaçınmadı. Büyük ustanın uğraşı beklenen hoş günler için ilham kaynağı oldu” diye konuştu.

Şiirler ve müziklerle ustaya saygı

Programda usta şairin yapıtlarından oluşan modülleri seslendiren Haluk Çetin gitar dinletisi sundu. Tiyatro sanatkarı Özgür Obura şairin Taranta Babu’ya Mektuplar isimli yapıtından şiir dramatizasyonu ile sahne alırken, gazeteci-yazar Okan Yüksel Nazım Hikmet’in şiirlerini seslendirdi.

Şair ve muharrir Ataol Behramoğlu Nâzım’ı anlattı

Anma aktifliği şair ve müellif Ataol Behramoğlu’nun katıldığı söyleşi ile devam etti. Şair ve muharrir Ömer Erdoğan ile akademisyen Prof. Dr. Şerife Yalçınkaya’nın da yer aldığı söyleşide Nâzım Hikmet’in hayatı, yapıtları ve edebi mirası ele alındı.  İştirakçiler, büyük şairin anılarını ve tesirlerini paylaşarak, Nazım Hikmet’in yapıtları ile günümüzde de yaşamaya devam ettiğini vurguladı. Söyleşinin akabinde Küme Son Dakka, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen müzikleri seslendirdi. Program İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın (İzBBŞT) Nazım Hikmet’in kaleme aldığı “Yolcu” oyununun gösterimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim