yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Nehrin Çocukları Risklere Karşı

Büyükşehir, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen “Nehrin Çocukları Risklere Karşı Projesi’nde” 6 Şubat zelzelesini yaşamış öğrencileri ağırladı

Nehrin Çocukları Risklere Karşı


Kocaeli halkının zelzele konusunda eğitim almasına büyük ehemmiyet veren ve bünyesinde hizmet veren Sismolojik İzleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi ile 7’den 70’e herkesi afetlere karşı bilinçlendiren Büyükşehir Belediyesi, ülke genelinde afetle ilgili yürütülen projelere de tam takviye veriyor. Bu doğrultuda Büyükşehir, TÜBİTAK 4004 projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘’Nehrin Çocukları Risklere Karşı Projesinin’’ Kocaeli ayağında vilayet dışından gelen öğrencilere zelzele anında yapılması gerekenlerle ilgili uygulamalı eğitim verdi.

 

AFET ŞUURU AŞILANDI

Yürütücülüğünü Adapazarı Cengiz Topel İlkokulu ismine Güzin Erci’nin üstlendiği proje, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana vilayetlerinde 6 Şubat zelzelesini yaşamış 13 konuk öğrenci ve öğretmenler olmak üzere toplamda 60 kişilik bir iştirakçi kümeden oluştu. Bu kapsamda 6 gün boyunca 22 farklı aktifliğin gerçekleştiği projede iştirakçilere afet şuuru aşılandı.

 

BİLİMSEL SEYAHATLER DÜZENLENDİ

“Nehrin Çocukları Risklere Karşı Projesi” ile öğrencilere afet risklerine karşı bilimsel seyahatler, ruhsal ve sanatsal faaliyetler, objelerin interneti, sanal müze gezisi, teknolojik uygulamalar, deneysel çalışmalar ve malzeme dizaynları üzere etkinlikler hazırlandı. Bu etkinlikler kapsamında su baskınları ve heyelanların oluş nedenleri, sebepleri ve alınması gereken önlemler, tabiatta kaybolmuş birinin arama ve kurtarma çalışmalarında nasıl yollar izleneceği ve acil durum işaretleri hakkında amaç kitlenin yaş kümesine hitap eden uygulamalı oyunlar tabiat ortamında gerçekleştirildi.

 

GÜVENLİ ÖMÜR ODASI ANLATILDI

Projenin Kocaeli ayağında zelzele bölgelerinden gelen öğrenci ve öğretmen grubunu ağırlayan Büyükşehir, Sismolojik İzleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi’nde iştirakçilere sarsıntı şuurunun kazanılması konusunda uygulamalı eğitim verdi. Mesken içinin zelzeleye hazırlanması, sarsıntı anı ve zelzele sonrası yapılacaklarla ilgili ayrıntılı bilginin verildiği projede son olarak  “Güvenli Ömür Odası” uygulamalı ve eğitici oyunlarla anlatıldı. Eğitim sonunda öğrencilere iştirak evrakı, toprakla zelzele şuuru kitapçığı ve afetlere hazırım oyunu ikram edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK 4004 projeleri işbirlikleriyle tabiata ve ekosisteme yararlı olmaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ