yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Nilüfer’in rengi “Nirengi”
 izleyicileri büyüledi

Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Anadolu’dan Balkanlar’a ve Kafkaslar’a kadar uzanan bir kültür mozaiğini renkli gösterilerle sahnelediği “Nirengi” ismini verdiği gösterisiyle izleyenleri bir kere daha büyüledi.

Nilüfer’in rengi “Nirengi”
 izleyicileri büyüledi


Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun, Anadolu’dan Balkanlar’a ve Kafkaslar’a uzanan geniş bir coğrafyanın kültürel zenginliğini yansıtan renkli danslarla dolu gösterisi, uzun süren hazırlıkların akabinde Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde sahnelendi. 350 kişilik dev takımıyla ulusal ve milletlerarası alanda sayısız muvaffakiyete imza atmış, 5 sefer dünya birinciliği elde etmiş olan Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun, Türkiye’nin dört bir yanından ve farklı yörelerden derlediği halk oyunlarını çağdaş bir bakış açısıyla yorumlayarak sahnelediği “Nirengi” seyirciye unutulmaz bir gece yaşattı.

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve eşi Nuray Özdemir, Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Görkem Kaya ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Direkçi de gösteriyi ilgiyle takip etti.

 

ANADOLU’DAN BALKANLAR’A UZANAN KÜLTÜR YOLCULUĞU

İki kısımdan oluşan şovun birinci kısmında Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından Türkiye’de birinci kez kurulan ve öbür topluluklara da örnek olan master kümeleri ve parlayan yıldızları sahne aldı. Master kümelerinden 150 dansçının birebir anda sahne aldığı şov, izleyicileri, Ege’den Akdeniz’e, Doğu Anadolu’dan Karadeniz’e uzanan bir seyahate çıkardı. Çabucak akabinde sahne alan yıldızlar kümesi ise Kafkaslar’dan Anadolu’ya uzanan şovlarıyla Cumhuriyet coşkusunu yaşattılar.

Gösterinin ikinci kısmında, Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun 5 kere dünya birincisi olan şov kümesi sahne aldı. 110 şahıstan oluşan şov kümesi, Türkiye’nin 12 bölgesine ilişkin yöresel dansları çağdaş anlayışla yorumladığı özel gösterisini sahneledi. Semahtan Balkanlar’a, Sirtaki’den Karadeniz’e uzanan şovları hazırladıkları özel mizansenlerle sunan küme, oryantal ve roman havalarıyla da izleyicileri coşturdu.

Gecenin finalinde ise tüm kümelerin bir ortaya gelerek özel bir koreografiyle sergilediği “Nirengi” gösterisi büyük alkış aldı.

 

BAŞKAN ŞADİ ÖZDEMİR’DEN SANATA DAYANAK VURGUSU

Etkinliğin sonunda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun “Nirengi” gösterisinin Nilüfer’in rengi haline geldiğini belirterek, şovun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti ve eğitmenler Miray Orduseven Tanrıöver ile Mükteda Altıner’e çiçek takdim etti. Nilüfer’in sanat ve kültür kenti kimliğine vurgu yapan Lider Şadi Özdemir, tasarruf önlemlerinin sanatsal etkinliklere mahzur olamayacağının altını çizerek, Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” kelamını hatırlattı. Cumhuriyet ateşinin Nilüfer’de hiçbir vakit sönmeyeceğini vurgulayan Şadi Özdemir, sanata ve sanatkara takviye olmaya devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim