yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Nükleer Endüstrisinde Kadınların Liderliği Artıyor

10. Nükleer Santraller Doruğu – NPPES’te, ‘Nükleer Sanayisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Bayan Liderliği’ oturumu düzenlendi.

Nükleer Endüstrisinde Kadınların Liderliği Artıyor


Women in Nuclear – WiN Türkiye ve Rosatom Bayan Topluluğu’nun gerçekleştirdiği oturumda, Rusya, Türkiye ve Mısır temsilcileri, nükleer sanayisindeki bayanların desteklenmesine yönelik programları ve profesyonel gelişim fırsatlarını tartıştı

 

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 10. Nükleer Santraller Tepesi’nde, Rusya ve Türkiye’nin nükleer sanayilerinin bayan topluluklarının takviyesiyle, “Nükleer Sanayisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Bayan Liderliği” bahisli milletlerarası bir oturum düzenlendi. Oturum, global nükleer güç endüstrisinin sürdürülebilir gelişimi için bayan profesyonelleri güçlendirmenin kıymetini ortaya koydu. 

 

Oturum, Rusya Nükleer Bayanlar Derneği’nin Türkiye Büyükelçisi Sona Valieva tarafından yönetildi. Oturum konuşmacıları ortasında; Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kurumu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı ve Federal Konsey Komitesi’nin Federal Yapı, Bölgesel Siyaset, Mahallî İdare ve Kuzey İşleri Birinci Yardımcısı olan Galina Karelova, Nükleer Sanayisinde Bayanlar Derneği “Kadın Teşebbüslerinin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Vakfı” Kurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, NUTEK Güç Danışmanlık, Teknoloji ve Sanayi A.Ş. Müdürü ve WiN Türkiye Lideri B. Gül Göktepe, WiN Afrika Lideri ve Mısır Atom Enerjisi Kurumu Profesörü Soheir Korraa ile Türk Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği Lider Yardımcısı Dr. Deniz Öner yer aldı.

 

Rosatom çalışanlarının yüzde 33’ü kadın

Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kurumu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, günümüzde patronların bayanların üretim süreçlerine yaratıcı düşünme, yeni fikirler ve yaklaşımlar getirdiğini giderek daha fazla fark ettiğini belirtti. Rosatom’un çalışanlarının yüzde 33’ünün bayan olduğunu ve birçoğunun önder durumlarda çalıştığını söyleyen Tatyana Terentyeva kelamlarına şöyle devam etti: “Üst seviye yöneticilerin yüzde 20’si ve orta seviye yöneticilerin yüzde 24’ü bayanlardan oluşmaktadır. Bilim kısmındaki kuruluşlarda bayanların oranı yüzde 35’tir. Rosatom’un dayanağıyla 24-28 Haziran tarihleri ortasında Obninsk’te MEPhI IATE’de düzenlenen Obninsk Tech Yaz Okulu’na 40 ülkeden 100’den fazla milletlerarası öğrenci katıldı ve bu öğrencilerin değerli bir kısmı da bayandı.”

 

Kadın başkanların fırsatlarını genişletmek için çalışıyoruz

Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı ve Federal Konsey Komitesi’nin Federal Yapı, Bölgesel Siyaset, Mahallî İdare ve Kuzey İşleri Birinci Yardımcısı olan Galina Karelova, konuşmasında şunları paylaştı: “Rusya’da yüksek teknoloji sanayilerinde bayanların varlığının son yıllarda süratle arttı. Bilhassa, elektrik gücü sanayisinde bayanların oranı bugün yüzde 58’dir. Senatörün görüşüne nazaran, bu büyük ölçüde Ulusal Bayan Aksiyon Stratejisi’nin uygulanması ve Eurasian Bayanlar Forumu Kurulu’nun faaliyetleri sonucunda gerçekleşti. Bugün Kurul, iktisat alanında bayan önderlerin fırsatlarını genişletmek için Yüksek Teknoloji Sanayilerinde Bayanlar: Yeni Fırsatlar, Hafif Endüstride Bayanlar, Madencilik Sanayilerinde Bayanlar, İlaç Sanayilerinde Bayanlar üzere projeler üzerinde çalışmaktadır.”

 

Rus-Türk projelerinin uygulanmasında kadın topluluklarının iş birliği önemli

Farklı ülkelerden bayanlar ortasında profesyonel diyaloğun ehemmiyetini vurgulayan Nükleer Sanayisinde Bayanlar Derneği “Kadın Teşebbüslerinin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Vakfı” Kurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, kelamlarına şöyle devam etti: “Türkiye’de, tıpkı Rusya’da olduğu üzere, bilimsel ve teknik alanları seçen bayanların sayısı artıyor ve bu yüksek teknoloji şirketlerinin gelişimi bağlamında işgücü piyasasında talep görüyor. Geçen yıl, profesyonel toplulukların temsilcilerini, akademisyenleri ve teknik üniversite öğrencilerini bir ortaya getiren birinci memleketler arası forumu birlikte düzenledik. Kadın topluluklarımızın iş birliği, Akkuyu NGS’nin inşası üzere kilit Rus-Türk projelerinin uygulanması çerçevesinde diyaloğun gelişimine katkıda bulunuyor. Ortak teşebbüsler, nükleer sanayisinde çalışan bayanların profesyonel gelişimi için tecrübe alışverişine imkan tanıyor ve yüksek teknoloji sanayilerinde bayanların iştirakini teşvik etmek için yeni araçlar sunuyor.”

 

Kadınların güvenlik mevzularında farkındalıkları yüksek

Bugün Türkiye’deki nükleer sanayisi bayan topluluğunda 194’ten fazla üye olduğunu söyleyen NUTEK Güç Danışmanlık, Teknoloji ve Sanayi A.Ş. Müdürü ve WiN Türkiye Lideri B. Gül Göktepe, “Misyonumuz, nükleer güç gelişimi hakkında kamuoyu tartışması yapmak. Bayanlar bugün kamuoyu önderleri. Güvenlik mevzularında en büyük farkındalığa sahipler ve bu nedenle nükleer enerjiyi bayanların aracılığıyla teşvik etmek kıymetli. Potansiyel risklerin tahlilini yapıyoruz ve bağlantılarımızda bu temele dayanıyoruz. Akkuyu’daki misyonumuz, ülkelerimiz ortasındaki iş birliğine dayalı olarak bu büyük kompleks projenin güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapmak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ