yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ocak ayında temel gıda ihracatı 1,03 milyar dolar

Bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu eserler ile makarna başta olmak üzere temel besin eserlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri dalının Ocak ayı toplam ihracatı 1,03 milyar dolar oldu.

Ocak ayında temel gıda ihracatı 1,03 milyar dolar


Bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu eserler ile makarna başta olmak üzere temel besin eserlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri kesiminin Ocak ayı toplam ihracatı 1,03 milyar dolar oldu. Ocak’ta 1,1 milyon ton ihracat yapan kesim ihracat gelirlerini geçen yılın tıpkı periyoduna yüzde 5,4 artırarak, Türkiye’nin toplam tarım ihracatı içindeki hissesini yüzde 33’e taşıdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri bölümünde en fazla ihracat gerçekleştiren vilayetler İstanbul, Gaziantep ve Mersin, en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler Irak, ABD ve Suriye oldu. 

“Tarımsal üreticilere dayanakta, Türkiye olumlu istikamette ayrışıyor”

Resesyon beklentileri, bölgesel savaşlar, iklim krizi ve maliyet artışlarının getirdiği çeşitli risklere karşın global besin bölümünün 2024 yılına umutlu başladığına vurgu yapan TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Bölüm Heyeti Lideri Ahmet Tiryakioğlu dünyadaki gelişmeleri şu biçimde kıymetlendirdi:

“Tarımsal girdi maliyetleri artmış olsa da mali sıkılaşma programlarının getirdiği talep daralması nedeniyle global besin fiyatları bir mühlet daha sakin seyredebilir. Bu noktada değerli olan, üretici fiyatlarındaki artışı dengelemek ve enflasyonla gayret etmek üzere devletlerin ziraî üreticilere sağladıkları dayanakların sürmesidir. Şu an Avrupa genelinde devam eden çiftçi aksiyonlarının gerisinde bu istikametteki talepler var.”

Ortadoğu’daki çatışmaların petrol ve lojistik süreçleri üzerindeki tesirinin ne kadar süreceğinin bilinmediği bir ortamda kritik mevzulardan birinin, ziraî üretim olacağına işaret eden Tiryakioğlu, Türkiye’deki gelişmeleri ise şöyle kıymetlendirdi: 

“Ülkemizde geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları 13 milyon tonu geçerken, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ziraî destekleme ödemeleri 63 milyar TL’yi aştı. Kamu kaynaklarımız bu süreçte üretimi destekleyici formda kullanıldı. Ziraî mahsulü işleyerek eserlerimizin yurt dışına katma kıymetli formda satılmasını sağlayan besin ihracatçılarımız için, şu an en değerli bahislerden biri finansmana erişim hususu. Bu noktada Eximbank’ın 50 milyar dolarlık takviye kelamı, son periyotta finansman maliyetleri artan ihracatçılarımızı rahatlattı. Rekolte açısından çok verimli geçen bir yılda yurtiçindeki bu gelişmeler 2024 yılına da büyük amaçlarla başlamamızı sağladı.”

“Türkiye Besin İhracatçıları markası tanıtım atağında”

Temel besin alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinin üye olduğu, farklı bölgelerdeki 6 ihracatçı birliğinin bir ortaya gelerek oluşturduğu Türkiye Besin İhracatçıları markasının tanıtım atağı hakkında bilgiler veren Tiryakioğlu şunları söyledi:

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri dalının iştigal alanı geniş ve güçlü olduğu için, Birliklerimiz çatısı altında memleketler arası ölçekte rekabet eden çok büyük markalar var. İşletmelerimizin her biri, kendi alanlarında ses getiren pazarlama çalışmaları yürütüyor lakin kişisel faaliyetler, bölümün ortak algısına istediğimiz kadar katkı vermiyor. 6 İhracatçı Birliğimizin iş birliği, Türkiye’nin dünyanın önde gelen besin ihracatçılarından biri olarak tanınırlığı   açısında çok kıymetli bir adım oldu. Bu ay, Turkish Food Exporters markasıyla Dubai’deki Gulfood fuarında olacağız. Burada potansiyel müşterilerimiz için düzenleyeceğimiz tanıtım çalışmalarıyla, Ortadoğu pazarındaki Türk malı algısına büyük katkı sağlayacağız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ