yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Öğretmenler İş Bıraktı! MEB Önünde Protestolar Var

İstanbul’da bir okul müdürünün öğrencisi tarafından öldürülmesi eğitimcilerin sert reaksiyonuna neden oldu. Okullardaki şiddeti protesto eden öğretmenler bugün (10 Mayıs) iş bıraktı. 

Öğretmenler İş Bıraktı! MEB Önünde Protestolar Var

İstanbul’da bir okul müdürünün öğrencisi tarafından öldürülmesi eğitimcilerin sert yansısına neden oldu. Okullardaki şiddeti protesto eden öğretmenler bugün (10 Mayıs) iş bıraktı.

Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddet Son Bulsun

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının son bulmasını isteyerek, “Öğretmene şiddet bu toplumun ayıbıdır; bu ayıptan ülkemizi kurtaralım.” dedi. “Bugün yüzbinlerce meslektaşımız iş bıraktı ve alanlara indi” dedi. Geylan, konuşmasında şunları söyledi, “Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet son bulsun istiyoruz. Öğretmenlerimizin prestiji rencide edilmesin diyoruz. Eğitimcilere yönelik şiddet hadiselerinin failleri hakkında önleyici önlemleri ve caydırıcı müeyyideleri getiren yasal düzenlemelerin çabucak yapılmasını talep ediyoruz. Siyasilerden, medyadan, kamu yöneticilerinden hassasiyet bekliyoruz. Ailelerimiz, velilerimiz, tüm toplum kısımları bu mevzuda sorumluluk alsın istiyoruz. Toplumun geleceğini inşa eden eğitimin asli ögesi olan öğretmeni kaybetmeyelim; öğretmenle birlikte kaybettiğimiz çocuklarımızın geleceğidir diyoruz. Öğrenme sürecinde öğretmenin aktifliği artırılsın; disiplin yönetmeliği, sınıf geçme sistemi olması gerektiği üzere düzenlensin diyoruz. Okullarımıza yeteri sayıda güvenlik vazifelisi tahsis edilsin istiyoruz. Şiddete, tacize, mobinge, baskıya, ayrımcılığa artık maruz kalmayalım diyoruz. Öğretmene şiddet bu toplumun ayıbıdır; bu ayıptan ülkemizi kurtaralım diye haykırıyoruz!”Eğitim sendikaları tıpkı gün. Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde de protesto şovları düzenledi.

İzmir’de de Protesto Şovları Düzenlendi

İzmir’in Foça İlçesi’nde tüm öğretmen sendikalarına üye öğretmenler eğitimde şiddeti protesto etmek için ve eğitimde şiddeti önleyici yasa çıkarılması talebiyle meydanlara çıktı.  Öğretmenlerin protestosuna vatandaşlarda dayanak verdi. Milli Eğitimden emekli 74 yaşındaki İbrahim Okludan’ın İstanbul’un Eyüp İlçesin de müdür olarak misyon yaptığı özel bir okulda Irak asıllı eski bir öğrencisi tarafından öldürülmesinin eğitim işçilerinin itibarsızlaştırılması siyasetlerinden farklı düşünülemeyeceğini tez eden öğretmenler protesto aksiyonu ve basın açıklaması yaptılar. Foça Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda toplanan  onlarca öğretmene Foçalı çok sayıda vatandaş ta dayanak verdi.

Yaşamak İstiyoruz

Tüm öğretmen sendikalarının üyelerinin birlikte katıldığı basın açıklamasını öğretmen Demet Kaya Doğan okudu. Demet Kaya Doğan; “Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık siyasetine dönüştürülen eğitim işçilerinin itibarsızlaştırılmasından başka düşünülemez.  Bugün bir eğitim işçisini hayattan koparan ne kolay bir öfke krizi, ne failin öğrenci yada veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Şahsen bakanın yaptığı açıklamalarda ülkemizde yaşanan aksiliklerin nedeni olarak öğretmenleri göstermesi , CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yaşanan problemlere tahlil üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri  öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması bugün yaşananlara taban oluşturmuştur.  Öncelikle kabul etmek gerekir ki  okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerin hatta toplumun  tüm kesimlerinin  sorumluluğu vardır. Yıllardır yaptığımız ikazlara karşın alınmayan tedbirler nedeniyle 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim siyasetlerinin sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin kederini yaşıyoruz.  Tüm sendikalar olarak; okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için gereken adımları ivedilikle atmanızı istiyoruz.  Soruyoruz?  İtibardan tassarruf olmuyor da güvenlikten tasarruf olurmu.  Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim işçisinin kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor. İktidarın plansızlığı nedeniyle ülkenin demografik yapısı  ve güvenliği önemli risk altındadır. Bu güvenlik açığının bedeli bizlerin canıyla mı ödenecek. Can güvenliğimizin sağlanmasını talep ediyoruz.  Kendimizin ve öğrencilerimizin canından tasa ederek  okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık kâfi. Yaşamak istiyoruz.“ dedi.Ellerinde “Öğretmenleri Koruyun”, “ Şiddete Hayır”, “ Eğitimde Şiddet Yasasını Çıkartın”, “Öğretmenleri Korursanız Geleceğinizi Korursunuz”, “Yeter Artık” yazılı pankart ve dövizler taşıyan öğretmenler basın açıklamasının okunmasının akabinde  “Öğretmene Uzanan Eller Kırılsın”, “Birleşe Birleşe Yaşayacağız”, “Hak Hukuk Adalet İhmal  Değil Cinayet” sloganları atarak alkışlı protestoda bulundular. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ