yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Öğretmenlere Polis Müdahalesi!

Öğretmenler Öğretmenlik Meslek Kanunu yansılarını lisana getirirken polis müdahalesi ile karşılaştı.

Öğretmenlere Polis Müdahalesi!

Öğretmenler Öğretmenlik Meslek Kanunu reaksiyonlarını lisana getirirken polis müdahalesi ile karşılaştı. Eğitim-Sen meclise yürürken yapılan müdahaleye tepki gösterdi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Haklarımızı Yok Sayıyor

Siyasi iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bugüne kadar tekraren yaptığı üzere, masa başında hazırladığı yeni meslek kanunu ile eğitim işçilerinin çalışma ve ömür şartlarını tek taraflı olarak düzenleme ısrarını sürdürdüğünü anlatan Eğitim-Sen, Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemleri gerçekleştirdi.  Geçen hafta bir günde komiteden geçen düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’na gelerek görüşülmeye başlandığını anlatan Eğitim-Sen yetkilileri, “Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen, irademizi yok sayan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı demokratik reaksiyonumuzu göstermek, düzenlemeye yönelik tenkit ve tekliflerimizi kamuoyu ile paylaşmak mücadeleci bir sendika olarak en doğal hakkımızdır. Fakat dün, sendikamız üye ve yöneticileri gün içinde tekraren polis şiddetine maruz kalmış ortalarında MYK üyelerimiz, şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de olduğu 11 arkadaşımız azap ve makûs muamele edilerek göz altına alınmıştır” 

Öğretmenlere Polis Şiddeti Kabul Edilemez

“Ülkemizde yıllardır uygulanan, bilhassa son yıllarda besbelli bir formda artan yıldırma ve korkutma hedefli hücumların son amacı sendikamız yöneticileri ve üyelerimiz olmuştur. Siyasi iktidarın, kendileri üzere düşünmeyen, haksız ve adaletsiz uygulamalar karşısında demokratik itiraz hakkını kullanan, 1 milyonu aşkın öğretmeni yakından ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı tenkit ve itirazlarımıza gösterilen tahammülsüzlük polis şiddeti ve gözaltılar ile sürdürülmektedir. En doğal ve demokratik haklarımızı kullanmamızın yasa dışı bir halde engellenmesi ve sendika üye ve yöneticilerimizin şiddet kullanılarak gözaltına alınması kabul edilemez. Hareket alanında ve gözaltılar sırasında polis şiddeti ile yaralanan yönetici ve üyelerimize yönelik hukuk dışı müdahalede bulunulmuştur. Eğitim ve bilim işçilerinin haklarına ve taleplerine sahip çıkmasını polis şiddeti üzerinden engellemeye çalışanlara karşı kabahat duyurusunda bulunacağımız bilinmelidir” 

ÖMK Görüşüldüğü Sürece Aksiyonlar Devam Edecek

“Eğitim Sen, çaba tarihi boyunca bu cins hukuk dışı müdahale ve akınlar karşısında geri adım atmamış, bütün engellemelere karşın eğitim işçilerinin hakları ve taleplerini sahiplenmeyi sürdürmüştür. Kendilerini hukukun ve kanunların üzerinde sananlar şunu çok uygun bilmelidir ki, haklı taleplerimizi her türlü baskı ve pürüzlere karşın savunmaya devam edecek, baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz. ÖMK’nin Meclis Genel Konseyinde görüşüldüğü mühlet boyunca Ulusal Egemenlik Parkında devam edecektir. Buradan bizleri ısrarla duymak istemeyenlere bir sefer daha sesleniyoruz; Öğretmenlik Meslek Kanunu’na öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran ve öğretmenleri değersizleştiren, öğretmenlerin ekonomik meselelerine tahlil üretmeyen, eşit işe eşit fiyat prensibini ortadan kaldıran, özlük haklarımızı zayıflatan ve öğretmenler ortasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren bir içeriğe sahip olduğu için itiraz ediyoruz” 

Eğitim-Sen Olarak Yetkilileri Bir Kere Daha Uyarıyoruz

Türkiye’de hala resmi ve özel üniversiteler bünyesinde toplam 97 eğitim fakültesi bulunmaktadır. Eğitim fakültelerinde verilen eğitimin niteliğini arttırmak için adım atmak yerine MEB, yeni meslek kanunu düzenlemesi üzerinden kendi takımlarını yetiştirmek için Ulusal Eğitim Akademisini kurmak istemektedir. MEB’in maksadı öğretmen yetiştirme sorununa çözüm üretmek değil, büsbütün kendi güdümünde hareket edecek, iktidarın siyasal emellerinin içeren ‘Türkiye 100 Yılı Maarif Modeli’ne paralel düşünen ve davranan öğretmenler yetiştirmektir. Üye ve yöneticilerimiz buna itiraz ettiği için polis şiddetine uğramış ve gözaltına alınmıştır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mevcut haliyle yasalaşması halinde eğitim fakültelerinden mezun olarak öğretmen unvanı alacak meslektaşlarımızın Ulusal Eğitim Akademisi üzerinden ikinci sefer eğitime alınması manasına gelmektedir. Öğretmenlerin Akademi’de alacakları eğitimde gösterecekleri “başarıya” nazaran kontratlı olarak atanacak olması, iş garantimizi önemli halde tehdit eden ve kabul edilemez bir durumdur. Eğitim Sen olarak yetkilileri bir kere daha uyarıyoruz: ÖMK kanun taslağı gerek hazırlanış biçimi gerekse sonlu içeriği açısından meslek kanunu olmaktan çok uzaktır. Öğretmenlik mesleği üzere 19 milyonu aşkın öğrencinin eğitim hakkını ve bir milyonun üzerindeki öğretmenin mesleğini, çalışma şartlarını, ekonomik ve özlük haklarını böylesine sığ ve dar bir çerçevede düzenlemek yanlışsız değildir. Meclis’te bulunan milletvekilleri eğitim ve bilim işçilerinin davetine kulak vermeli, haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen bu düzenlemeye onay vermemelidir” 

Öğretmenlerin Sesine Kulak Verin

“MEB gerçek bir meslek kanunu hazırlamak istiyorsa ILO ve UNESCO ortak dokümanı olan; ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ metni temel alınmalıdır. Yalnızca öğretmenlerin değil tüm eğitim işçilerinin ekonomik, demokratik, özlük haklarını güzelleştirmek amaçlanmalı, mevcut hakları koruyan, eşit işe eşit fiyat prensibine dayanan, adil ve kapsayıcı bir meslek kanunu hazırlanmalıdır. Siyasi iktidarı ve Bakanlığı son kez uyarıyoruz ve öğretmenlerin sesine kulak vermeye, gerçek bir meslek kanunu için tüm bileşenlerle birlikte çalışmaya davet ediyoruz” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ