yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Omurilik Felçli Bosnalı Genç, yürüme umudunu Türkiye’de buldu

Omurilik felci sonrası yatağa bağımlı hale gelen Bosna-Hersekli 20 yaşındaki Emsad Osmanovic, Türkiye’deki yürüme robotu tedavisiyle umut buldu

Omurilik Felçli Bosnalı Genç, yürüme umudunu Türkiye’de buldu


Omurilik felci sonrası yatağa bağımlı hale gelen Bosna-Hersekli 20 yaşındaki Emsad Osmanovic, Türkiye’deki yürüme robotu tedavisiyle umut buldu. İstanbul Medicana Ataköy Hastanesi’nde bulunan yürüme robotu tedavisi için Türkiye’ye gelen Osmanovic’in, son teknolojiyle donatılmış robotik tedavi ile yürüme yeteneğini tekrar kazanması hedefleniyor.

Geçirdiği trafik kazası sonrasında omurilik felci olan Bosna-Hersekli 20 yaşındaki Emsad Osmanovic, yine yürüme umuduyla Türkiye’ye geldi. Kaza sonrası yatağa bağımlı hale gelen Osmanovic, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da tedavi görmesine karşın istediği sonuçları alamadı. Yine yürüme umuduyla Türkiye’ye gelen gencin, İstanbul Medicana Ataköy Hastanesi’nde bulunan yürüme robotu ile tedavisine başlandı. Medicana Ataköy Hastanesi’nde yaklaşık iki haftadır tedavisi devam eden Osmanovic’in, öncelikli olarak bacaklarındaki şiddetli kasılmaların azalmaya başladığı belirtildi. Medicana Ataköy tabiplerinin amacı, yürüme robotu tedavisiyle birlikte gencin yine yürüme yeteneğini kazanması.

 

“Yürüme robotu aracılığıyla yürüme yeteneğini arttırmayı hedefliyoruz”

Medicana Ataköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kısmı tabiplerinden Doç. Dr. Mustafa Aziz Yıldırım, hastanın tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

“Bu hastamız bize başvurduğunda omurilik felcine bağlı olarak yürüme yeteneğini kaybetmiş ve bacaklarında ileri derecede kasılmalar mevcuttu ve bacak ağrılarından çok şikayetçi idi. Biz de bu şikayetlere bağlı olarak bir rehabilitasyon planı düzenledik. Özellikli bir tedavi biçimi olan yürüme robotu eğitimi ile hastamızın daha âlâ yürümesini sağlayabilmeyi amaçladık. Bu tedaviye başlamadan evvel manuel olarak fizyoterapistlerle bir eğitim alanına girmesi gerekiyordu. Öncelikli olarak omurilik felci düzeyini belirledik. Omurilikteki nörolojik yaralanmanın düzeyini T-10 olarak tespit ettikten sonra bu hastanın bacaklarında bir kas güçsüzlüğü olduğunu gördük. Sonra hastayı gerekli halde tedavi planına soktuk. Hastamız yürüyemez durumda ancak uzun bacak aygıtı dediğimiz birtakım aygıtları taktıktan sonra ve walker (yürüteç) ile birkaç adımlama yapabiliyor. Yürüme robotu ile birlikte bu yürüme yeteneğini arttırmayı sağlıyoruz. Alışılmış ki kasları biraz daha güçlendikten sonra yürüme kabiliyeti daha da artacaktır.”

 

“Hasta birinci geldiğinde kasılmalar ve spazm meseleleri vardı”

Tedavinin daha başında olmasına karşın kasılmaların artık düzgünce azaldığını ve bir ayın sonunda daha âlâ bir sonuç beklediklerini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Aziz Yıldırım, “Hasta birinci geldiğinde kasılmalar ve spazm problemleri vardı. Öncelikli olarak bu kasılmalarını azaltıcı bir tedaviye başvurduk. Kasılmalar rahatlayınca yürüme robotuna daha rahat adapte oldu. İkinci haftanın sonunda kasılmaların daha da azalmasını bekliyoruz. Botilinum Toksin’in tesirinin daha fazla olup tedaviye daha güzel bir halde yanıt vermesini bekliyoruz. Bir aylık tedavi sonucunda yine değerlendirmede bulunup tahminen bu süreyi üç aya çıkarabiliriz” dedi.

 

Yer çekimine karşı yükü azaltılıyor

Yürüme robotu tedavisi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Yürüme takviyeli eğitim robotik bir tedavidir. Yürüme robotu sensörler ve sanal gerçeklik sistemi ile entegre olmuş bir sistemdir. Bu sistemle hastanın askı aparatları ile yer çekimine karşı yükü azaltılıp hastanın yürümesini daha kolay hale getiriyoruz. Birebir vakitte bu askı aparatları ile bir arada yükü azaltılıp omurga ve eklem yaralanmalarından kurtuluyor. Hastanın tekrarlayan bir biçimde yürüme robotunda yürümesi desteklenebiliyor. Hastanın karşısında bulunan sanal gerçeklik ekranında görünen insan grafiği ise hastayı temsil ediyor ve bu da hastayı daha fazla motive ediyor.”

 

“Benim üzere durumda olan herkese bu tedaviyi öneriyorum”

Tedaviyi duyup Türkiye’ye geldiğini belirten Emsad Osmanovic, “Türkiye’ye, geçirdiğim trafik kazası sonrası fizik tedavi görmek için geldim ve yürümemi sağlayan bir tedavi olduğunu duyduğum için burayı tercih ettim. Benim üzere bu durumda olan herkese bu tedaviyi öneriyorum. Zira ben şimdiden yani kısa mühlet içinde bile sonuçları görmeye ve hissetmeye başladım” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ