yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayımlandı

Ulusal Eğitim Bakanlığınca, “2024 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” yayımlandı.

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığınca, “2024 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan duyurada, “Buna nazaran Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercih süreci, 28 Haziran- 17 Temmuz tarihleri ortasında yapılacak, yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da açıklanacak” tabirlerine yer verildi.

LGS Merkezî yerleştirme nasıl yapılacak?

MEB’in açıklamasında şu bilgiler yer alıyor, “Merkezî yerleştirme; merkezî imtihanla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezî imtihan puanı üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yapılacak. Öğrenciler, imtihanla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek. Merkezî imtihanla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî imtihan puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğüne; sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Yerel yerleştirme süreçleri; okulların çeşidi, kontenjanı ve pozisyonuna nazaran vilayet, ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine nazaran yapılacak. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu muvaffakiyet puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.

Tüm öğrenciler lokal yerleştirme tercihi yapacak

Merkezî imtihana giren ve merkezî imtihan puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrencilerin, lokal yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmaları gerekiyor. Lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî imtihanla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamayacak. Öğrenciler; merkezî imtihan puanı ile öğrenci alan okullar, lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç kümede tercih yapabilecek. Merkezî imtihana girmeyen öğrenciler ise lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki kümede tercih yapabilecek.

İlk ekran mahallî yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, birinci olarak mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek ve mahallî yerleştirme tercihlerinde ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercih edebilecek. Tercihlerde birebir okul cinsinden (Anadolu lisesi, mesleksel ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler; istemeleri hâlinde merkezî imtihanla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek. Yerel yerleştirme tercih ekranındaki;
  • Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları,
  • Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine nazaran Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları,
  • Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine nazaran bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan vilayet içindeki öbür kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

Nakiller iki periyot sürecek

Yerleştirmelere temel nakiller, iki periyotta yapılacak. Her iki periyotta de merkezî imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde kayıt alanından okul ve farklı tıp tercih etme zaruriliği bulunmayacak fakat tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde birebir okul cinsinden en fazla 2 okul seçilebilecek.

LGS tercihi yapacak depremzede öğrencilere “pozitif ayrımcılık” 

Olağanüstü hâl kapsamında; 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş zelzeleleri nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye vilayetleri ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlayan öğrenciler için ayrıcalık tanındı. Buna nazaran lokal yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercihleri sırasında 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlamış oldukları vilayetlerde mevcut ortaöğretim kayıt alanlarına nazaran tercihte bulunabilecek. Ayrıyeten bu vilayetlerin dışındaki öbür vilayetlerde bulunan mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okulların tamamını ise “kayıt alanında” olarak tercih edebilecek.

Okula Yerleşmeyen Öğrenciler Ne Yapacak ?

Tercih devirlerinde lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış lakin rastgele bir okula yerleşemeyen öğrenciler, bulundukları il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komitelerine başvurmaları hâlinde mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullarda kontenjan olup/olmama durumuna bakılmaksızın okul ve şube istikrarı gözetilerek yerleştirme süreçleri tamamlanacak. Tercih periyodunda merkezi imtihanla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 1 ek kontenjan verilecek. Ek kontenjanlara yerleştirme süreçleri merkezî yerleştirme temelleri çerçevesinde puan üstünlüğü ve tercih önceliğine nazaran yapılacak. Yerleştirmeye temel nakillerde (1 ve 2. nakil) ve sonraki tüm nakil süreçlerinde ek kontenjan kullanılmayacak.

Özel öğretim kurumları tercihleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların işlemleri

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ne nazaran özel ortaöğretim kurumlarının kayıt süreçleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların süreçleri ve kayıtları 28 Haziran-16 Temmuz 2024 tarihleri ortasında gerçekleşecek. Özel öğretim kurumlarına kayıt sürecini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih mühleti içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

Yerleştirme Sonuçları 22 Temmuz’da açıklanacak

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 22 Temmuz 2024 tarihinde “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek. “2024 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”na ulaşmak için tıklayınız.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ