yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Osmangazi asrın felaketinin yaralarına merhem oldu

Türkiye, geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde ‘asrın felaketi’ olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin acısıyla sarsıldı.

Osmangazi asrın felaketinin yaralarına merhem oldu

Türkiye, geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde ‘asrın felaketi’ olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin acısıyla sarsıldı. Yaşanan zelzelelerin akabinde devlet ve millet el ele vererek asrın birlikteliğini ortaya koyarken, Osmangazi Belediyesi de yaraların sarılması noktasında oynadığı faal rol ile tüm Türkiye’nin takdirini kazandı.

Geçtiğimiz yıl6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı vuran asrın felaketinde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi de yaralandı. 120 bin kilometre karelik alanda 14 milyon vatandaşın direkt etkilendiği zelzeleler 11 vilayet, 124 ilçe, 6 bin 929 köy ile mahallede ağır yıkımlara yol açtı. Ülke genelinde 7 gün mühletle ulusal yas ilan edilirken, sarsıntı bölgesinde ise OHAL kararı alındı.

ENKAZDAN KURTARILAN CANLAR TÜRKİYE’Yİ SEVİNCE BOĞDU

Afet haberini alır almaz harekete geçen Osmangazi Belediyesi, yaraları sarmak, depremzede vatandaşlarımızın yaşadığı acıları hafifletmek ve yaşanan külfetleri bir nebze de olsa da giderebilmek için ağır uğraş sarf etti. Tüm imkânlarını seferber eden Osmangazi Belediyesi, birinci etapta enkaz altında kalan canların hayata tutunmalarına katkı sağlamak emeliyle arama kurtarma takımını bölgeye gönderdi. Afet haberinin çabucak akabinde arama kurtarma çalışmaları için yola çıkan 6 araç ve 38 kişilik sivil savunma ünitesinin yanı sıra 440 işçi, 120 araç da zelzele bölgesine giderek yaraların sarılması için çalıştı. Arama kurtarma takımı enkaz altında kalan canlarımızı sağ olarak kurtararak tüm Türkiye’ye büyük sevinç yaşattı. Sarsıntı sonrası süreçte ise bölge halkı için koordineli bir biçimde yardım seferberliği başlatıldı ve öncelikli muhtaçlıkları karşılamaya yönelik nitelikli insani yardım gereçleri depremzedelere ulaştırıldı. Kullanılmamış kışlık kıyafet, battaniye, bebek bezi, bebek maması, yakacak, soba, erzak ve hijyen materyalinin yer aldığı onlarca yardım TIR’ı bölgeye gönderildi.

BÖLGEDEKİ BARINMA GEREKSİNİMİNE ANINDA ÇÖZÜM

Deprem sonrası, sarsıntıdan etkilenen vatandaşlar için en temel ihtiyaç olan barınma gereksinimini karşılamak için de uğraş sarf eden Osmangazi Belediyesi, çadır, yatak, soba ve uyku tulumunu depremzedelere ulaştırarak en kıymetli gereksinimlerden birini karşıladı. Osmangazi Belediyesi’nin ikram çadırları da kısa müddette zelzele bölgesinde yerini aldı. Gruplar, sıcak yemek ikramıyla güç günlerinde depremzede vatandaşların yanında oldu. Belediye takımları tarafından depremzedeler için kurulan inançlı alanlarda her gün 2 bin kişilik sıcak yemek, zelzeleden etkilenen bölgelerde depremzede vatandaşlara dağıtıldı. Ramazan ayı mühletince de İslahiye ve Antakya’da her gün toplam 4 bin kişilik iftar ve sahur yemeği ikram edildi.

100 HANELİK OSMANGAZİ MAHALLESİ KURULDU

Osmangazi Belediyesi, zelzeleden en çok etkilenen ilçelerden olan İslahiye’de prefabrik kent kurdu. 15 bin metrekare alan üzerine kurulan Osmangazi Mahallesi’ne 100 hane yerleşti.İçerisinde cami, okul, oyun parkı, millet kıraathanesi ve bilgisayar sınıfının yer aldığı süreksiz konutların inşaatı kısa müddette tamamlandı. Prefabrik kentin alt yapı çalışmaları, trafo, kanalizasyon, pis su pak su masraflarının hepsi belediye takımları tarafından yapıldı. İçerisine lavabo, mutfak, salon, banyosu, tuvaleti ve bunun yanında buzdolabı, çamaşır makinası ve koltukları olan konutlar depremzede vatandaşlara teslim edildi.

DEPREMZEDELERE SIHHAT HİZMETİ SAĞLANDI

Depremden etkilenen bölgelerde, alt yapının bozulması ile birlikte su ve paklık gereçlerine erişimin kısıtlı olması üzere faktörler, salgın hastalıklar ile haşere oluşumu riskini de ortaya çıkardı. Osmangazi Belediyesi grupları, vatandaşların sıhhati için bulaşıcı hastalıkların taşınmasına neden olan haşereler ve kemirgenlere karşı depremzedelerin kaldığı çadırların etraflarını ve çöp konteynerlerini nizamlı olarak ilaçladı. Ayrıyeten 1 tabip, 2 laborant, 1 psikolog, 1 hemşire ve 1 tıbbı sekreterden oluşan takım, süreksiz konaklama merkezleri ve çadır kentlerde kalan çocuklar başta olmak üzere sarsıntı mağduru vatandaşlara sıhhat taraması yaptı.

DÜNDAR: “YARDIM ZİNCİRİNDE YERİMİZİ ALDIK”

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, yaşanan büyük acıda yardımlaşma hissinin en üst seviyeye çıktığını söz ederek, “Tüm imkânlarımızı sarsıntı bölgesi ve depremzede vatandaşlarımız için seferber ettik. Arama kurtarma faaliyetlerinden insani yardımlara kadar, sarsıntı bölgesi ve depremzede vatandaşlarımız için her alanda çalıştık. Zelzele sonrası oluşturulan sevgi, birlik, beraberlik ve yardım zincirinde biz de Osmangazi Belediyesi olarak yerimizi aldık. Yaralarımızı daima birlikte sardık. Asrın felaketinin yıldönümünde, devletimiz yapmış olduğu hizmetlerle, vatandaşlarımızın gereksinimi olan konutları teslim ederek, onların yanında olduğunu gösterdi. Sarsıntıda kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim, bir daha bizleri bu türlü bir felaketle imtihan etmesin” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ