yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Otizm Farkındalığını Artırma Adına Harran Üniversitesi’nden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde Dünya Otizm Farkındalık Haftası münasebetiyle ‘Otizm Paneli’ düzenlendi.

Otizm Farkındalığını Artırma Adına Harran Üniversitesi’nden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli


Osmanbey Yerleşkesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen programa, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ile Prof. Dr. Ahmet İlyas, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şimşek, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kurt, Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Muhafaza ve Spor Eğitimi Dernek Lideri Doç. Dr. Ali Tenik, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, otizmli bireyler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ve Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan birer açış konuşması yaptılar.

Açılış konuşmalarının akabinde moderatörlüğünü Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Muhafaza ve Spor Eğitimi Dernek Lideri Doç. Dr. Ali Tenik’in yaptığı otizm panelinin birinci oturumuna geçildi.

Panelde, ‘Tanıdan Tedaviye Otizm Spektrum Bozukluğu’ konusuyla Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Berna Polat Tüysüz ve ‘Otizm Çocuk ve Ebeveynlerinin Yaşadıkları Sorunlar’ konusuyla Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Karataş birer sunum gerçekleştirdiler.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan’ın moderatörlüğünde yapılan panelin ikinci oturumunda ise ‘Dünyada ve Türkiye’de Otizm’ konusuyla Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Seda Karayazı Özyazın ve ‘Otizmde Doğumdan İstihdama Eğitim Olanakları’ hususuyla Özel Eğitim Öğretmeni Cihan Kutlu sunumlarını yaptılar.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde düzenlenen Otizm Paneli, otizmin teşhisinden tedavisine ve otizmli çocukların ebeveynleriyle yaşadıkları problemlere odaklanarak bilgi paylaşımını sağladı.
Panelde yapılan sunumlarda, otizmin çocukluk devrinden yetişkinliğe kadar olan süreçte nasıl yönetilebileceği ve otizmli bireylerin topluma entegrasyonu için eğitim imkanlarının kıymeti de vurgulandı.

Program, iştirakçilere katkılarından ötürü teşekkür evrakı takdimi son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ