yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Otizmli bireylerin erken teşhisine ve özel eğitim sürecine dikkat çeken proje

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir toplumsal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi.

Otizmli bireylerin erken teşhisine ve özel eğitim sürecine dikkat çeken proje

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir toplumsal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ın üstlendiği “Toplumda Otizm Farkındalığının Sağlanması ve Bilgilendirilmesi” başlıklı proje otizmli bireylere yönelik toplumsal şuurun artırılmasını hedefliyor. Farklı disiplinlerden akademisyenlerin yer aldığı projede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burcu Özbaran, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Diken, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Girli, Maltepe Üniversitesinden Dr. Ersin Ufuk Timuçin ve Otizm Dernekleri Federasyon Başkanı Ergin Güngör araştırmacı olarak yer alıyor.

Proje takımını makamında ağırlayarak tebrik eden EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Topluma katkı misyonu amacıyla Fakülte olarak farklı alanlarda toplumsal sorumluk projelerine kıymet veriyor ve bunlar için nitelikli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hocamız Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ı  ve ekibini  gerçekleştirdikleri toplumsal sorumluluk projesi hasebiyle tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Farkındalık sağlayarak bilgilendirecek”

Projenin maksadına değinen Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Otizmlilerin gelişimine yönelik tek bilimsel gerçek, erken devirde kaliteli ve ağır özel eğitim olması nedeniyle ülkemiz genelinde erken teşhis edilemeyen otizmli bireylerin olması bir sorun olarak tespit edilmiştir. Projede, öncelikle otizmli bireylerin gelişimlerine yönelik en değerli ögeler olan erken teşhis ve erken özel eğitim sürecine dâhil olmaları gerektiğine dikkat çekerek, toplumsal şuurun artmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Hedef kitle olarak başta anne baba adayları, pedagoglar, eğitimciler olmak üzere toplumu oluşturan bütün bireyler açısından otizm konusunda farkındalık yaratmayı ve bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Münasebetiyle bu noktada bir kısım otizmlinin hayat çizgisine olumlu katkı sağlanacak ve bilgilendirilecek. Proje grubu olarak otizmli bireylerin temel insan haklarına vurgu yaparak da toplumsal hayata iştirakleri, akademik eğitim ortamlarından dışlanmadan yararlanmalarına da katkı sağlamayı düşünüyoruz. Projenin faaliyet etabında,  velilerin, eğitmenlerin, öğrencilerin kişisel ya da küme halinde asenkron olarak izleme fırsatı bulabilecekleri görüntü içerikleri üretilecek. Hazırlanan görüntü içerikleri dijital kanallar aracılığıyla otizm konusunda farkındalık oluşması için gerek bu bahse dâhil olan gerekse bilgi almak isteyen toplumun her bölümündeki bireylere sunulacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ