yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Otizmli Çocuk Annesinin Azmi ‘Dağları Deldi’!

Otizmli çocuk annesinin kazanımı tüm otizmli çocuklar ve ailelerine örnek oldu. Otizmli ozan artık eğitimine rahatça devam edecek.

Otizmli Çocuk Annesinin Azmi ‘Dağları Deldi’!

Otizmli bir oğlan çocuk annesi Sedef E.  X Platformu hesabında, üç yıldır oğlu Ozan’ın eğitim hakkı için verdiği uğraşta elde ettiği kazanımı duyurdu. Annenin 3 yıllık gayreti, tüm otizmli çocuk sahibi annelere örnek olacak nitelikte.

Sedef E. yaptığı açıklamada “Oğlum Ozan ve ben, üç yıllık gayretin sonunda kıymetli bir gerçeği büyük bir bakanlığa ispat ettik: Proje okullarında ve puanlı liselerde özel eğitim sınıfı açılabilir ve buna dair hiçbir yasal pürüz bulunmamaktadır. Konutumuza en yakın okulda özel eğitim sınıfı açılması talebimizi üç yıl evvel ilettik. Fakat bu mühlet zarfında kimi okul müdürleri ve Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri tarafından “Proje okulunda özel eğitim sınıfı açılamaz” formunda dayatılan kanunsuzluğu ispat etmeye çalışmakla uğraştık. Dün, bu uğraşlarımızın sonucu olarak ilgili resmi yazı tüm ilgililere bildirildi” dedi.

Otizmli Anne Yaşadıklarını Anlattı

Anne Sedef E. hususla ilgili yaşadıklarını şöyle özetledi: “Ozan, son üç yıldır okulsuz ve konutta. Ben, 24 saat onun yanındayım ve daima gerilim altında olduğum için sıhhatim önemli ziyan gördü. Beyin damarlarımda kimi tıkanıklıklar, diyabet ve kanser risk faktörlerimin yükselmesi üzere sıhhat meseleleri yaşadım. 18 yaşında engelli bir bireyin annesi, öğretmeni, sürücüsü, aşçısı, avukatı ve tek arkadaşı olma zorunluluğunu taşımak, daima duygusal takviye isteyen bir çocuğa gülümsemek ve ona gereğini yapabilen kişi olmak büyük bir yük. Bunun yanı sıra çalışmak ve para kazanmak zorundayım, bilhassa bu ekonomik şartlarda. Oğlumun da toplumsallaşması gerekiyor, bu nedenle konut içi ve dışı tüm emek benim omuzlarımda. Bu durumu anlattığımda herkesin birinci sorusu ekseriyetle baba oluyor. Evet, babası var ve elinden geleni yapıyor, fakat o da rock müzik yapan, daima turnede olan ve bizi desteklemek zorunda olan biri. Onun gayretleri tüm problemleri çözmeye yetmiyor, lakin yeniden de onun varlığı çok değerli. Dün, oğlumun eğitim hakkını bir sefer daha ispatladık. Bu çeşit dirençlerin tek sebebi, okulların yöneticilerinin özel eğitime inanmaması ve engelli çocukları okullarında istememesi. Bu çocukların izole bir sistemde olmasını tercih ediyorlar. MEB, bu gerçeği kabul etmek istemiyor, ancak sistem daima olarak çocuklarımızı olumsuz istikamete itiyor ve gerçek bir çaba göstermiyor.”

Milli Eğitim Bakanlığı Yetkililerine Seslendi

Oğlu Ozan’ın beş yaşında ana sınıfına alınmadığı yıl meskende kendi kendine bir küçük iPad ile evvel İngilizce, sonra Türkçe okuma yazmayı öğrendiğini vurgulayan Anne, “Zeki ve eğitilebilir bir otistik olarak, her insanın eğitim potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Yıllardır rehabilitasyon merkezine gitmiyoruz, zira hiçbir yararını görmedik. Eğitimi ben veriyorum ve Ozan’ın zekasını vurguluyorum ki, en kolay hadiselerde bile özel eğitimin bu ülkede ne kadar başarısız olduğu netleşsin. Sayın MEB yetkilileri ve gelmiş geçmiş bakanlar, bürokratlar; oğlumun hakkını size hiçbir vakit yedirmedim ve yedirmeyeceğim. Bilginize.” diye açıklama yaptı.

Kedi Otizm Derneği : Bir Hak Gayreti Örneğidir

KEDİ (Kabul, Eşitlik, Dahil Olma, İstihdam) Otizm Derneği Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, hususla ilgili paylaşıma şu halde karşılık verdi: “Hak savunusu alanı zordur. Sedef E.’de bu alanın kıymetli bir ismidir. Türkiye’de görmezden gelinen otizm toplumuna ilişkin sıkıntılara ait O’nun hem ferdi müracaatları ve uğraşı hem de sivil toplum alanında yaptığı çalışmalar bir çok olayın gündeme gelmesini sağlamıştır. Ozan ve nihayetinde bütün otistik çocuk ve ebeveynlerinin haklarını kullanabilmesi ve insan haklarına uygun hayat sürebilmesi için verdiğin emeklere sıhhat.” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim