yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Otokar, Malezya’daki DSA’da COBRA II ve AKREP II’yi sergiliyor

Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, dünyanın dört bir yanında eser ve kabiliyetlerini sergilemeye devam ediyor.

Otokar, Malezya’daki DSA’da COBRA II ve AKREP II’yi sergiliyor


Kara sistemleri alanında 40 yıla yakın deneyimiyle Türkiye’nin en tecrübeli şirketi olan Otokar, Malezya’nın başşehri Kuala Lumpur’da gerçekleşen DSA 2024 fuarında yerini aldı. Otokar, 4 gün sürecek olan fuarda dünyaca ünlü araçları COBRA II ve AKREP II’yi sergiliyor.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, kara sistemleri alanındaki eser ve kabiliyetlerini global çapta tanıtmaya devam ediyor. Türk savunma sanayiini yurt dışında muvaffakiyetle temsil eden Otokar, Malezya’nın başşehri Kuala Lumpur’da 18. sefer düzenlenen DSA 2024’te yerini aldı.

Bu yıl 6-9 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleşecek olan fuarda Otokar, dünyaca tanınan zırhlı araçları COBRA II ve AKREP II’yi sergiliyor. Aktiflik mühletince Otokar, kendi tasarımı ve üretimi olan zırhlı askeri araçlarının yanı sıra kara sistemleri alanındaki üstün kabiliyetlerini de tanıtıyor.

NATO ve Birleşmiş Milletler’in tedarikçisi olan Otokar, kendi teknolojisi, tasarımı ve uygulamalarıyla 4×4, 6×6, 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar, paletli zırhlı araçlar, insansız zırhlı araçlar ve kule sistemleri üreterek savunma endüstrisinde global bir güç olarak öne çıkıyor.

Beş kıtada, 40’tan fazla ülkede 33.000’den fazla askeri aracı misyon yapan Otokar, dünya çapında farklı coğrafyalarda kazandığı tecrübesi araç geliştirme çalışmalarına yansıtıyor. Bu sayede Otokar, günümüz ve gelecek tehditlerine karşı üstün tahliller sunarak kesimde fark yaratmaya devam ediyor.

Otokar’ın askeri araçları, modüler yapıları ve üstün hareket kabiliyetleri ile öne çıkıyor. Bu araçlar, kuvvetli topraklarda bile yüksek performans ve güvenlik sunarak, en kritik misyonlarda muhtaçlık duyulan dayanağı sağlıyor.

Kara sistemleri, günümüzün değişen gereksinim ve beklentilerine karşılık verebilmek için daima olarak evrim geçiriyor. Bu alanda öncü bir rol üstlenen Otokar, küresel bilgi birikimi, üst seviye Ar-Ge faaliyetleri, yaratıcı tasarım anlayışı ve mühendislik kabiliyeti ile bu değişime öncü işlere imza atmaya devam ediyor. Geçen yıl cirosunun yüzde 4’ünü Ar-Ge harcamalarına ayıran şirket, kesimdeki yeniliklerine devam etti. Kullanıcı gereksinimlerini en güzel formda tahlil ederek, mühendislik gücü ve test konusundaki uzmanlığıyla ihtiyaçları en süratli biçimde karşılayan Otokar, son yıllarda teknoloji transferi konusundaki yetenekleriyle de dikkat çekiyor ve global arenadaki pozisyonunu yükseltiyor.

Bölgenin en kıymetli fuarları ortasında yer alan DSA müddetince Otokar, Asya-Pasifik bölgesindeki varlığını artırmak için mevcut ve potansiyel kullanıcılarıyla alakalarını geliştirip, yeni işbirliği fırsatlarını kıymetlendirecek. DSA ayrıyeten bölgede mahallî katma kıymetli operasyonlar oluşturmak ve endüstriyel iş birliği fırsatları kurmak açısından da kıymetli bir aktiflik olacak. 

COBRA II

COBRA II, yüksek muhafaza ve taşıma düzeyi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra kumandan ve şoför dahil 10 kişilik işçi taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün müdafaa özelliği sayesinde üst seviye güvenlik sunuyor. En kuvvetli arazi ve iklim şartlarında yüksek performans sağlayan COBRA II, muhtaçlık duyulan farklı misyonlara kusursuz ahenk sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve vazife donanım ekipman opsiyonları sayesinde bilhassa tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında hudut muhafaza, iç güvenlik ve barış muhafaza harekatları da dahil birçok misyonu muvaffakiyetle sürdürüyor. COBRA II tıpkı vakitte, sahip olduğu modüler yapı sayesinde işçi taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta denetim aracı ve ambulans olarak da vazife alabiliyor.

AKREP II

İlki 1990larda geliştirilen ve global ölçekte kendini kanıtlayan AKREP zırhlı araç ailesi baz alınarak geliştirilen AKREP II, zırhlı keşif, gözetleme ve silah platformu olarak tasarlandı. Düşük silueti, yüksek hareket ve bekâ kabiliyeti ile çağdaş orduların yeni ve gelecek gereksinimlerine karşılık verebilmek için tasarlanmış AKREP II ailesi, 90 mm’ye kadar silah taşımaya uygun modüler yapısı ile dikkat çekiyor. 

AKREP II’nin daima dört çeker sistemi ve opsiyonel olarak sunulan direksiyonlanabilir art aksı araca eşsiz bir hareket yeteneği sunuyor. Çamur, kar ve su birikintisi üzere her türlü arazi şartında üstün hareket ve yol tutuş kabiliyetine sahip olan AKREP II aracın art kısmına yerleştirilmiş U tipi güç paketi ile kullanıcılara kompakt bir tasarım ve yüksek muhafaza sunuyor. Birçok farklı misyon profiline uyarlanabilir olarak geliştirilen AKREP II gözetleme, zırhlı keşif, hava savunma, tanksavar aracı, atış dayanak aracı ve ileri gözetleme üzere vazifelerde yer alabiliyor.

AKREP II alternatif güç kaynaklarının kullanılmasına imkan veren bir altyapıya sahip. AKREP II düşük siluet, yüksek mayın müdafaası ve tesirli atış gücünü tıpkı platformda sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ