yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Otomatik Bira Sendromu Nedir ?

Alkol almadan sarhoş olanlar : Otomatik Bira Sendromu ! İsimli Bilimciler Derneği hastalık hakkında bilgi verdi. 

Otomatik Bira Sendromu Nedir ?

Alkol almadan sarhoş olanlar : Otomatik Bira Sendromu ! İsimli Bilimciler Derneği hastalık hakkında bilgi verdi.

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr.İ.Hamit Hancı ve Adli Bilimciler Derneği Dedektiflik Komitesi Başkanı Dr.Dt.Müge Ağır tarafından yapılan açıklamada, “Son günlerde Alkol zehirlenmesi nedeniyle yedi defa acil servise giden lakin hiç içki içmediğini söyleyen 50 yaşındaki Kanadalı bir bayanla gündeme gelen bir hastalık; Otomatik Bira Sendromu (Auto Brewery Syndrome) hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu durumun Karbonhidratlardan alkol fermente edebilen (mayalayan)  mikroorganizmaların barsakta çoğalmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Fermantasyon en kaba tabirle besinlerin kimyasal olarak çürümesi demektir. Mayalama da diyebileceğimiz bu süreçte besinler  bakteriler, maya, mantar üzere mikroorganizmalar sayesinde çürümekte ve alkol oluşmaktadır.. Nadir görülen bir durumdur zira “fermantasyon yapan mikroorganizmaların değerli ölçüde çok çoğalması ve yüksek karbonhidrat tüketimi” için birçok değişkenin tıpkı ortaya çıkması gerekmektedir Diyabet ,inflamatuar barsak hastalığı üzere birtakım hastalıklarda görülebilen bu durumun , genetik olarak inaktif bir enzimin alkolü düzgün bir formda metabolize edememesi sonucu oluştuğu da düşünülmektedir” tabirlerine yer verildi.

Uyku Sıkıntıları ve Alkol Zehirlenmesi

Açıklamada şu sözler yer aldı, “Sık kullanılan antibiyotikler ve kimi mide koruyucular barsaktaki olağan mikroorganizma yapısını (florasını) değiştirebilmekte auto brewery sendromu gelişebilmektedir. Barsakta alkol üreten bilhassa mantar tipi mikroorganizmalar yüzünden sarhoş olan bu şahıslar (konuşma bozukluğu, dikkat eksikliği, uyku sıkıntıları ve nefesinde alkol kokusu gibi) alkol zehirlenmesi bulguları görülmektedir. Düşük karbonhidrat diyeti (meyve, zerzevat, yumurta, et ve balık ) ve mantar önleyici tedavi ile  ortadan kalkmakta, lakin karbonhidrat alımında tekrar artırmaya başlamaktadır Black Physicians of B.C. kümesinin da kurucusu olan Zewude, Auto Brewery sendromunun birinci raporunu 1948’de midesi yırtılmış bir çocuğun alkol kokusu almasına dayandırmıştır. Daha sonra 1952 yılında Japonya’da teşhis edilmiş, Kuzey Amerika’daki birinci hadiseler ise 1980’lerde ABD’de yayınlanmıştır. 1974’ten bu yana 20 Auto Brewery sendromu hastası tespit edilmiştir. Bu durum hasta için önemli tıbbi, toplumsal ve hukuksal sonuçlar doğurabilmektedir. Benzer bir durum vefat sonrasında meydana gelmektedir. Cesedin kokuşması ile bedendeki mantar ve öbür mikroorganizmalar alkol üretmekte ve yapılan toksikolojik tahlillerde hiç içki içmemiş kişinin beden sıvılarında alkol saptanabilmektedir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim