yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Oyuncuların Nazi işgaline karşı direnişinin hikayesini Yaşamak mı yoksa ölmek mi

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Nick Whitby’nin yazdığı, Yücel Erten’in çevirdiği, Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği “Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi” isimli oyunu seyirciyle buluşturuyor.  Oyun, 7 Şubat 2024 Çarşamba günü 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde birinci defa sahneleniyor.

Oyuncuların Nazi işgaline karşı direnişinin hikayesini Yaşamak mı yoksa ölmek mi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Nick Whitby’nin yazdığı, Yücel Erten’in çevirdiği, Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği“Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi” isimli oyunu seyirciyle buluşturuyor.  Oyun, 7 Şubat 2024 Çarşamba günü 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde birinci kere sahneleniyor.

Polonya’nın Nazi işgalinin çabucak öncesinde, Varşova Tiyatrosunda Hitler tersi bir oyunun genel provası yapılmaktadır. Diplomatik bir skandala yol açma ihtimali yüzünden son anda gelen bir haberle sansür heyeti tarafından oyun yasaklanır. Daha evvel oynadıkları “Hamlet“i tekrar gündeme almak zorunda kalırlar. Tiyatronun sanat direktörü ve ünlü oyuncusu Jozef Cinse Hamlet’i oynamaktadır. Karısı Maria da ünlü bir oyuncudur ve çok hayranı vardır. Kısa bir mühlet sonra Almanlar Polonya’yı işgal eder.  Tiyatro kapanır ve oyuncular işsiz kalırlar.  Lakin tiyatronun genel sanat direktörünün karısı Maria’ya âşık olan havacı bir teğmen aracılığıyla, ortalarına sızan bir Alman casusun Polonya’daki direnişçilerin isimlerini oluşturduğu listeyi Nazilere iletmek üzere olduğunu öğrenirler. Casusa pürüz olmak için herkes üzerine düşeni yapacaktır ve rollerini gerçek hayata taşıma vakti gelmiştir. Ellerinde yalnızca sanatsal enstrümanları vardır yani oyunculuk, kostüm ve dekorları.

Macar müellif Melchior Lengyel’in romanından uyarlanan ve sinemaya de çekilen bu başarılı oyun izleyicimizle buluşacaktır.

“YURTTA BARIŞ, DÜNYA’DA BARIŞ”

Oyunun direktörü Hüseyin Köroğlu “Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi”de savaşı nasıl ele aldığını şöyle anlatıyor:

“Özellikle yönettiğim oyunlarda insanlara savaşın ne kadar berbat, ne kadar aşağılık olduğunu anlatmaya çalışıyorum, nefes aldığım sürece de anlatmaya devam edeceğim. Tahminen de birinci kere “Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi” oyununu, savaşa tanıklık eden bir çocuğun yüreğinden bakarak izleyeceksiniz. 2. Dünya Savaşı’nda Polonya Naziler tarafından işgal edilince, Varşova Tiyatrosu’ndaki oyuncuların, meslektaşlarımızın nasıl direndiklerini, hayatlarını yok sayarak nasıl çaba ettiklerini, siz değerli seyircilerimizle paylaşmak isteği, bir savaş çocuğu olarak beni çok heyecanlandırdı.

1939’da Varşova’da yaşananlar, 1974’te çocukken yaşadıklarımla, bugün Gazze’de, Ukrayna’da yaşananlar tıpkı. İnsanoğlunun  “her şeye sahip olma” tutkusu,  tüm canlıları hunharca yok etmeye devam ediyor. Tam da bu noktada bir dünya başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” kelamının ehemmiyetini,  ne kadar değerli olduğunu hepimize bir defa daha hatırlatmak isterim.”

Müziğini Orçun Tekelioğlu’nun, dekor ve kostüm dizaynını Gamze Kuş’un, koreografisini Senem Oluz’un, ışık dizaynını Özcan Çelik’in, efekt dizaynını Kadir Arlı’nın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu, Bahtiyar Engin, Vildan Türkbaş, İrem Arslan, Emre Narcı, Volkan Ayhan, Emre Şen, Ümit Bülent Dinçer, Tarık Köksal, Deniz Yeşil Mavi, Erkan Akkoyunlu, Özge Kırdı, Rüzgar Aşıkoğlu, Özgür Ali Kuruçay rol alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim