yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Özel Okul Öğretmen Maaşları Kamu İle Eşitlenmeli

Özel okul öğretmen maaşlarının kamudaki görevli öğretmenlerin maaşları ile eşitlenmesi gerektiği bildirildi. 

Özel Okul Öğretmen Maaşları Kamu İle Eşitlenmeli

Özel okul öğretmen maaşlarının kamudaki görevli öğretmenlerin maaşları ile eşitlenmesi gerektiği bildirildi.

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Kurulu üyesi Ali Gökçek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile özel okul öğretmenlerinin aldıkları maaşların kamuda vazife yapan meslektaşları ile eşitlenmesini talep etti. Geçtiğimiz günlerde istifa ettiği lakin istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmediği bildirilen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in maaş eşitlenme konusuna sıcak bakmadığı biliniyor.

Özel okul öğretmenleri sıkıntı günler yaşıyor.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI AÇLIK SONUNA DAYANDI !

Öğretmen Maaşları Kamu ile Eşitlenmeli

Özel Öğretim Kurumları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi veren CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Kurulu üyesi Ali Gökçek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde özel okullarda vazife yapan öğretmenlerin yaşadığı ekonomik problemlere değinerek özel okul maaşlarının kamuda misyon yapan meslektaşları ile eşitlenmesini talep etti. Günden güne şiddetlenen ekonomik kriz karşısında özel okul öğretmenlerinin çok cüzi maaşlarla istihdam edildiğini belirten CHP’li Ali Gökçek, “Oysa öğretmenlerimiz nitelikli gelecek nesillerin inşası için, toplumsal kalkınmanın süratli ve sağlıklı halde gerçekleşmesi için büyük rol oynamaktadır. Fakat günümüzde yaşanan ekonomik krizle birlikte öğretmenlerimiz derinleşen bir geçim külfeti içerisine sürüklenmiştir. Özel okul öğretmenlerine ödenecek fiyatlarda rastgele bir taban fiyat belirlenmediği için özel okullarda öğretmenlere yoksulluk hududunun da altında fiyatlar teklif edilmektedir. Meclis bir an önce bu mevzuda gereğini yapmalı ve geçmişte olduğu üzere bugün de özel okul öğretmenlerinin fiyatlarına yönelik bir taban fiyat belirlemesine gitmeli” dedi.

Kademelere Nazaran Özel Okullarda Misyon Yapan Öğretmen Sayısı

Özel Okul Öğretmenleri İçin ‘Eşit İşe Eşit Ücret’ Gelmeli

Yıllar içinde özel okul öğretmenlerinin sayısında yaşanan artışa dikkati çeken CHP’li Ali Gökçek, “2022-2023 öğretim yılı bilgilerine nazaran, 14.281 özel okulda toplam 179.895 öğretmen görev yapıyor. Son altı yılın bilgilerine bakıldığında dahi, özel okullarda vazife yapan öğretmen sayılarında yaşanan artış açıkça görülüyor. 2017-2018 öğretim yılında 149.457 öğretmen özel okullarda görev yaparken günümüzde özel okulda misyon yapan öğretmenlerimizin sayısı 179.895’e kadar çıkmış. Lakin sayıları süratle artan özel okul öğretmenleri taban maaş uygulaması olmadığı için günden güne büyük bir mağduriyetin içine düşmüş durumda” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ