yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

PepsiCo Net Su Pozitif Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, daha yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir besin sistemi oluşturma gayesiyle çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor.

PepsiCo Net Su Pozitif Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor


Bu maksat doğrultusunda, 2021 yılında PepsiCo Olumlu (pep+) stratejisini hayata geçiren şirket, çevresel ve toplumsal sorumluluk alanında değerli adımlar atmayı sürdürüyor. PepsiCo, sürdürülebilirlik maksatları doğrultusunda değerli bir adım daha atarak 2023 yılında Tarsus fabrikasında kullanılan suyun %69’unu su ikmal projesiyle tabiata geri kazandırdı. 

 

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve daha sürdürülebilir bir besin sisteminin oluşturulmasına katkı sağlamak için PepsiCo Olumlu (pep pozitif) stratejisi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.  Sürdürülebilirlik gayeleri kapsamında PepsiCo, Tabiat Müdafaa Merkezi (DKM) iş birliğiyle 2023 yılında Tarsus, Berdan havzasında Suyun Geri Kazandırılması Projesini hayata geçirdi. 

Fabrikalarında kullandığı operasyonel su ölçüsünden daha fazlasını havzalara geri kazandırmak için hayata geçirilen proje ile 2023 yılında PepsiCo Tarsus fabrikasında kullanılan suyun 69%’u tabiata geri kazandırdı. Bu amaç doğrultusunda şirket, havzalardaki çiftçilerin klâsik yabanî sulama metotlarından daha verimli olan damla sulama formüllerine geçişini destekliyor. Yırtıcı sulama, suyun denetimsiz ve gereğinden fazla kullanılmasına neden olurken, damla sulama metodu suyu direkt bitki köklerine ileterek su israfını kıymetli ölçüde azaltıyor. Bu proje ile PepsiCo çiftçilerin gereksinimlerinden daha fazla su kullanmaları için dayanak oluyor.  

PepsiCo, Suyun Geri Kazandırılması Projesini Manisa ve İzmir’deki fabrikalarında da hayata geçirdi

Şu ana kadar 1 Milyon Doların üzerinde yatırım yapılan proje, 2024 yılında PepsiCo’nun Manisa ve İzmir’deki fabrikalarında da hayata geçirilmeye başlandı. Bu adım, PepsiCo’nun çevresel sürdürülebilirlik ve su idaresi konusundaki kararlılığını net bir halde ortaya koymakta ve bu alanda birçok şirket için örnek teşkil etmektedir. Proje kapsamında PepsiCo, kullandığı suyun %100’ünden fazlasını  geri kazandırmayı hedefliyor. 

PepsiCo Türkiye Kurumsal Bağlantılar ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Yöneticisi Esra İren, “PepsiCo olarak, çevresel etkilerimizi azaltma ve doğal kaynakları müdafaa konusundaki sorumluluğumuzun şuurundayız. Su müspet gayemiz doğrultusunda, tüm operasyonlarımızda su kullanımını minimize etmeye ve su kaynaklarının korunmasına yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.  Doğa Muhafaza Merkezi ile birlikte Tarsus’ta elde edilen muvaffakiyet, bu alandaki taahhüdümüzün güçlü bir göstergesi olup, öbür bölgelerde de benzeri muvaffakiyetler elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sürdürülebilirlik gayelerimiz ve su idaresi konusundaki bu değerli adımlarımız, çevresel sorumluluğumuzu yerine getirme ve daha yaşanabilir bir dünya yaratma yolundaki kararlılığımızın bir sözüdür. Manisa ve İzmir’deki yeni projelerle bu seyahatimize devam ederken, tüm paydaşlarımızla birlikte daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

PepsiCo, “Net Su Müspet Hedefi” doğrultusunda global olarak 2030 yılına kadar mutlak su kullanımı azaltmanın yanı sıra yüksek riskli bölgelerde kullanılan suyun %100’ünden daha fazlasını tabiata geri kazandırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra dünyada suyu en verimli formda kullanan yiyecek içecek şirketlerinden biri olmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ