yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

PERYÖN, Çalışma Hayatında Kadın ve Anne Olmayı Konuştu

PERYÖN (Türkiye İnsan İdaresi Derneği) Anneler Günü vesilesiyle, ‘Kapsayıcılık Odağında Çalışma Hayatında Bayan ve Anne Olmak’ bahisli bir webinar düzenledi.

PERYÖN, Çalışma Hayatında Kadın ve Anne Olmayı Konuştu


Inequality Awareness Network – İnan Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri, Twiser CGO’su Bahar Taşkın Öztürk’ün moderatör olduğu webinarda, YenidenBiz Derneği YK Başkanı, Bağımsız YK Üyesi, Stratejik Danışman Selen Kocabaş ve Meslek net CEO’su Fatih Uysal konuşmacı olarak yer aldılar.

“Şimdi ve gelecek için daha düzgün bir çalışma hayatına liderlik etmek” vizyonuyla 50 yılı aşkın müddettir faaliyet gösteren PERYÖN (Türkiye İnsan İdaresi Derneği) düzenlediği webinar ilekadınların iş dünyasındaki yerini, annelik ile meslek ortasındaki dengeyi, cinsiyetler ortası fiyat farklarını ve fırsat eşitliğini gündeme aldı. Bunun yanı sıra webinarda kapsayıcı siyasetlerin kıymetine ve cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması için gereken adımlara değinildi.

Pluxee Türkiye sponsorluğunda, Inequality Awareness Network – İnan Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri, Twiser CGO’su Bahar Taşkın Öztürk moderatörlüğünde gerçekleşen webinarda, YenidenBiz Derneği YK Başkanı, Bağımsız YK Üyesi, Stratejik Danışman Selen Kocabaş ve Meslek net CEO’su Fatih Uysal konuşmacı olarak yer aldı.

‘Esnek çalışma düzenlemeleri, bilhassa çalışan anneler için kritik bir değere sahip’

Inequality Awareness Network – İnan Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri, Twiser CGO’su Bahar Taşkın Öztürk konuşmasında şunlara değindi:
Genç bayanların %90’ı ve bayanların genel olarak %96’sı mesleklerinde yükselmek istiyor. Fakat, “broken rung” olarak isimlendirilen birinci yönetici konumuna terfi edememe durumu, bayanların mesleklerinde ilerlemelerini zorlaştırıyor. 100 erkek terfi ederken yalnızca 87 bayan terfi edebiliyor, bu oran siyah bayanlar için daha da düşük: yalnızca 54 siyah bayan terfi edebiliyor (Lean In) (EWNJ).

Esnek çalışma düzenlemeleri, bilhassa çalışan anneler için kritik bir kıymete sahip. McKinsey’nin raporuna nazaran, esnek çalışma imkânları olmadan bayanların %38’i işlerini bırakmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

‘Cinsiyetler ortasındaki eşitsizlik en büyük sorunlardan biri’

Kariyer net CEO’su Fatih Uysal konuşmasında şunları vurguladı:

“Kariyer net olarak şirketimizin %58’i bayanlardan oluşmaktadır. Bu sebeple Meslek net’in yöneticisi olarak bayanların iş hayatındaki varlığının kıymetini ve şirketlerin performanslarına ne kadar katkıda bulunduğunu her gün deneyim ediyorum. Türkiye’nin %50’si bayan, %50’si erkekten oluşmaktadır. Bu durum, cinsiyet dağılımında bayan ve erkek ortasında eşitlik var demek oluyor. İşgücüne iştirakte ise ne yazık ki eşitlikten kelam etmek mümkün değil. Mart 2024 TÜİK datalarına nazaran, işgücüne iştirak oranı erkekte %72, bayanda ise %32. Neredeyse iki katlık bir fark var. İstihdam oranı datalarına baktığımızda ise, erkekte %67, bayanda ise %33 olarak belirlenmiş. Tıpkı bilgilere nazaran, erkeklerin %6,8’i işsiz iken, bayanların %12’i işsiz. Cinsiyetler ortasındaki eşitsizlik ülkemizdeki çalışma hayatının en büyük sorunlarından biri.”

Uysal kelamlarını şöyle sürdürdü: “8 Mart Bayanlar Günü kapsamında, maaş beklentilerini topladığımız geniş kapsamlı bir araştırma yaptık. Maalesef bayanların erkeklere nazaran maaş beklentisinin %10 daha düşük olduğunu gördük.” diyerek kelamlarını sonlandırdı.”

‘Kadınların istihdam oranı çocuğu varsa %25,2, çocuğu yoksa %50,7’

YenidenBiz Derneği YK Başkanı, Bağımsız YK Üyesi, Stratejik Danışman Selen Kocabaş konuşmasında bayanların hamasetini kaybetmemesinin değerini vurguladı:

“Yaptığımız araştırma sonucuna nazaran, üç yaş ve altı çocuk sahibi bayanların istihdamdaki oranı %25,2 iken, çocuk sahibi olmayan bayanların istihdam oranının %50,7 olduğunu gözlemledik. Bu nedenle çocuk sahibi bayanların işe geri dönüş sürecini gerçek yönetmek YenidenBiz Derneği’nin en değerli gündemi.

Esnek çalışma modeli de YenidenBiz olarak, yeni devirde daha fazla üzerinde duracağımız bir mevzu olacak. Esnek Çalışma – YenidenBiz Flex programı kapsamında; part-time çalışma, danışmanlık verme ve eğitim modüllerine katılma mevzuları bizim işe orta vermiş bayanların istihdamı için yaygınlaştırmak istediğimiz öncelikli modellerin başında geliyor. En kıymetli ögelerden biri de yanlışsız örnekleri gün yüzüne çıkarmak. Hedefimiz, ‘ben yaptım, sen de yapabilirsin’ kanısını aşılamak. Bu nedenle daha fazla başarılı örnekleri paylaşarak ilham vermek istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim