yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Pika Sendromu Nedir ?

Bir aydan uzun süren, besin olarak kabul edilmeyen hususların devamlı ve ısrarlı bir biçimde yenilmesi alışkanlığına pika sendromu denildiğini belirten

Pika Sendromu Nedir ?

Pike Sendromu hakkında bilgi veren uzmanlar, ruhsal sıkıntıların yabancı unsur yeme alışkanlığına neden olabildiğini belirtti.

Pika Sendromu Tedavisi

Bir aydan uzun süren, besin olarak kabul edilmeyen hususların devamlı ve ısrarlı bir biçimde yenilmesi alışkanlığına pika sendromu denildiğini belirten uzmanlar bu durumun en sık çocuklarda görüldüğünü söylüyor. Beslenme yetersizlikleri ya da ruhsal problemlerin pika sendromuna neden olabileceğini lisana getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, çocuklarda teşhis koyulabilmesi için 2 yaşından büyük olması gerektiğini söyledi. Tedavinin en kıymetli evresinin pika sendromunun bir hastalık olarak kabul edilmesi olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, “Pika sendromu tedavisinde psikiyatrist, psikoterapist ve diyetisyen takviyesi kıymetli rol oynar” diye konuştu.  Luş, besin pahası olmayan yabancı unsur yeme alışkanlığı pika sendromu hakkında konuştu.

En yaygın belirtisi karın ağrısı 

Bir aydan uzun süren, besin olarak kabul edilmeyen toprak, kağıt, saç, boya, kül, kil üzere hususların devamlı ve ısrarlı bir halde yenilmesi alışkanlığına pika sendromu denildiğini söz eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, bu durumun en sık çocuklarda görüldüğünü ve ‘toprak yeme alışkanlığı’ olarak bilindiğini söyledi. Karın ağrısının pika sendromunun en yaygın ve sık görülen belirtileri ortasında yer aldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, “Çocuğun yediği şeylerden ötürü dışkısında kan, kabızlık yahut ishal görülebilir. Kabızlık ve ishale tıkanıklık ya da hasar görme üzere bağırsak meseleleri eklenebilir. Yenilen hususların yol açtığı sık görülen enfeksiyonlar da pika sendromu belirtileri ortasında bulunur.” dedi.

“Pika sendromu tanısı 2 yaşından evvel konulamaz”

Demir eksikliği, çinko eksikliği ve yetersiz beslenmenin pika sendromunun en yaygın nedenleri ortasında olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, “Kimi vakit ruhsal sıkıntılar da yabancı husus yeme alışkanlığına neden olabilmektedir. Ebeveynin kâfi ilgiyi göstermediği ve çocuk gelişimi için uygun ortamın oluşmadığı durumlar pika sendromunun gelişmesinde tesirlidir. Anne-babanın ayrılması, çocuk istismarı, anne-baba ve çocuk ortasındaki irtibat bozuklukları, ailenin ihmali üzere durumlarda çocuklarda pika sendromu görülebilir. Şizofreni, obsesif kompulsif bozukluklar ve depresyon üzere psikiyatrik hastalıklar da pika sendromunun oluşmasına yer hazırlayabilir.” ihtarında bulundu. Pika hastalığının teşhisinin koyulabilmesi için çocuğun en az 2 yaşında olması gerektiğine de dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş şöyle devam etti: “Çünkü ufak çocuklarda ağza uygunsuz hususları atma ve yemeye çalışma davranışı görülebilir. Bebekler emekleme devirlerinde ve diş çıkarma devirlerinde bulduğu yabancı cisimleri ağızlarına götürme eğilimindedirler. İlerleyen yaşa karşın ağza yabancı cisim götürme hareketini devam ettiren çocuklarda pika sendromu gelişebilir.”

“Kişi evvel yaşadığı durumu hastalık olarak kabul etmeli” 

Vücut için gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ve bilhassa B1, B6 vitaminlerinin kâfi ölçüde alınmaması sonucunda, bedende besin pahası olmayan unsurları yeme eğilimi oluşabileceğine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Çeşitli nedenlerle beslenmenin etkilenmesi ve süt, yumurta, et, balık ve peynir üzere temel besin unsurlarına ulaşımın azalması ile bedenin besin eksikliğini çeşitli unsurlarla gidermeye çalışması pika sendromunun oluşmasına taban hazırlar. Tedavide öncelikle kişinin yaşadığı durumun bir hastalık olduğunu kabul etmesi kıymetlidir. Bireylerin yanlış beslenme tercihlerini doktora aktarması sonucunda pika sendromu tanısı konur. Yeme bozukluğuna sebep olan nedenler belirlendikten sonra, yanlış beslenme eğilimine iten faktörlerin ortadan kalkmasına yönelik bir tedavi planlanır”

Psikiyatrist, psikoterapist ve diyetisyen dayanağı önemli

Doktor ve diyetisyen önerisi ile pika sendromu yaşayan bireye özel beslenme programı uyguladığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Melek Beğenilen Luş sözlerini şöyle tamamladı: “Beslenme planının uygulanma basamağında bireyin etrafının dayanağı ve denetimi tedavinin gidişatını olumlu tarafta tesirler. Bilhassa çocuk hastalarda ailenin çocuğa dayanak olması, etkin irtibatta ve müşahedede bulunması epey değerlidir. Pika sendromu tedavi edilmezse gelişme geriliği, bağırsaklarda yenilen sert unsurlara bağlı önemli hasarlar, bedende kurşun birikmesi üzere meselelere neden olabilir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ