yandex
ankara seo
ankara web tasarım
22.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Prof. Dr. Kamer, “Turuncu Mikrofon herkesin sesi oldu”

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi farklı üniteleri ile çağın hastalığı kanserin hem teşhis ve tedavisine yönelik değerli misyonlar üstleniyor hem de hastalığın erken teşhisinin kıymetine yönelik farkındalık projeleri ile toplum sıhhatine katkı sunuyor.

Prof. Dr. Kamer, “Turuncu Mikrofon herkesin sesi oldu”


Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi farklı üniteleri ile çağın hastalığı kanserin hem teşhis ve tedavisine yönelik kıymetli misyonlar üstleniyor hem de hastalığın erken teşhisinin kıymetine yönelik farkındalık projeleri ile toplum sıhhatine katkı sunuyor. EÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Serra Kamer, merkezin çalışmaları ve takımıyla kanser farkındalığını artırmak üzere geliştirdikleri “Turuncu Mikrofon Toplumsal Sorumluluk Projesi” hakkında bilgi verdi.

EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ulusal ve milletlerarası seviyede yaptığı araştırma, inceleme ve uygulamalarla toplum sıhhatine kıymetli katkı sağladığını söz eden Prof. Dr. Kamer, “Merkezimizin birden fazla misyonu var. Bunlardan birinci kanser kayıtçılığı ve biz bu misyonu çok önemsiyoruz. Zira önümüzdeki sorunun ne olduğunu, sorunun nereye gittiğini ve toplumsal risk boyutunu bilmez isek buna yönelik bir sıhhat siyaseti oluşturamıyoruz. ‘Hastanemiz hangi taraflarda gelişmeli?’ ‘İnsan kaynağı yatırımı nereye yapılmalı?’ üzere soruların karşılığını lakin bu türlü oluşturabiliriz. Bilindiği üzere; Sıhhat Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının altında her vilayette Kanser İzlem Denetleme Merkezi (KİDEM) yer alıyor. Biz bu manada, Türkiye’de KİDEM’e en inançlı verileri veren kurumlardan biriyiz. Bununla da gurur duyuyoruz” dedi.

“Psikolojik dayanak büyük kıymet taşıyor”

Kanser tedavisinde ruhsal takviyenin ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Kamer, “Merkezimizin kıymetli misyonlarından birisi de kanser ile ilgili danışmanlık hizmeti vermek. Şu an hastanemizde tedavi gören hasta ve hasta yakınlarına yönelik danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu mevzuda yüksek lisans eğitimli hemşirelerimiz misyon yapıyor. Hemşirelerimiz, hastalarımız için son derece değerli olan ruhsal ve toplumsal dayanak sürecini yönetiyorlar. Bir hasta ve hasta yakını için teşhis ve tedavi kadar, gelişen süreçte verilen ruhsal ve toplumsal takviye de büyük ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Kamer, “Merkezin değerli bir öteki nisyonu ise, araştırma projelerimiz. Bunlarla ilgili pek çok araştırma yapıyoruz, bilimsel veri topluyoruz, bilimsel çalışmalara öncülük etmeye çalışıyoruz. Bir yıl temel araştırma öbür yıl da klinik araştırma konusunda olmak üzere kesinlikle her yıl bir bilimsel kongre ya da sempozyum düzenliyoruz. Bu sene Eylül ayında, üniversite hastanemizin en güçlü olduğu hususlardan biri olan ‘Çocukluk Çağında Beyin Tümörleri’ bahisli bir milletlerarası sempozyum düzenleyeceğiz”  dedi.

“Seslerimizi birleştirdik ve harekete geçtik”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin kanser farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ettiğini belirten Prof. Dr. Kamer, “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, bölgede kanser erken teşhis ve tedavi konusunda öncü bir kurum. Biz de, EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak, erken teşhis çalışmaları yaparken, kanser konusunda toplumun bilinçlenmesi ile ilgili farkındalık projeleri yürütüyoruz. Memleketler arası Kanserle Gayret Örgütü (UICC) tarafından belirlenen ‘Dünya Kanser Günü’ bizim için kıymetli bir gün. Türkiye’de Nisan ayının birinci haftası da ‘Kanser Haftası’ olarak anılıyor. Ege Üniversitesi olarak, UICC’nin etkinliklerinde bölgemizin temsilcisi üzere çalışıyoruz. UICC, her sene turuncu renk teması ile bir slogan belirliyor, biz de her yıl turuncu renk ile bir aktiflik yaparak, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. UICC bu sene için ‘Uniting Our Voices and Taking Action (Seslerimizi Birleştirelim ve Harekete Geçelim)’ sloganını tanımladı. Biz de, seslerimizi duyurmak ve birleştirmek ismine Turuncu Mikrofon Toplumsal Sorumluluk Projesi kapsamında Dünya Kanser Gününde Turuncu Mikrofon aktifliği düzenledik. Yöneticilerden hastalara, çalışanlardan öğrencilere herkese mikrofonumuzu uzatıp, tüm iştirakçileri eğlenceli bir açık mikrofon aktifliği ile bir ortaya getirdik. Bu aktifliğe katılan herkes, niyetlerini dilediği üzere paylaşarak, bildirilerini iletme fırsatı buldu. Etkinliğimizde ‘Turuncu Mikrofon’ herkesin sesi oldu. Biz o günü, kanseri andığımız bir gün değil, geleceğe umutlarımızı başlattığımız bir gün olarak andık” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ