yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Radyo Ege Kampüs’te öğrenciler radyoculuğunu mutfağında öğreniyor

İcat edildiği 1895 yılından günümüze dek en kolay erişilebilir ve muteber medya organlarından olan radyo, dijital çağda da varlığını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından bir bağlantı aracı olarak radyonun değerine değinmek ve milletlerarası radyo yayıncıları ortasındaki etkileşimi artırmak için 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak kutlanıyor.

‘Radyo Ege Kampüs’te öğrenciler radyoculuğunu mutfağında öğreniyor


İcat edildiği 1895 yılından günümüze dek en kolay erişilebilir ve muteber medya organlarından olan radyo, dijital çağda da varlığını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından bir irtibat aracı olarak radyonun değerine değinmek ve memleketler arası radyo yayıncıları ortasındaki etkileşimi artırmak için 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak kutlanıyor. Her yıl farklı temalarla kutlanan Dünya Radyo Gününün bu yılki teması ise “Bilgilendirici, eğlendirici ve eğitici bir yüzyıl” olarak belirlendi.

Öğrenciler radyoculuğu işin mutfağında öğreniyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) bünyesinde faaliyet gösteren Radyo Ege Kampüs’ün çalışmalarından bahseden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü yerleşkesinde yer alan ve EGEMM çatısı altında yayın hayatına devam eden 100.8 Radyo Ege Yerleşke, donanımlı grubu ve dünya standartlarında son teknolojiyle donatılmış stüdyoları ile öğrencilerimize radyoculuğu yerinde öğretiyor. Yalnızca İrtibat Fakültesi değil üniversitemiz bünyesinde eğitim gören ve radyoya ilgi duyan bütün öğrencilerimiz, üniversitemiz radyosunda program yapabilme bahtı buluyor.   Öğrencilerimiz burada profesyonellik kazanarak geleceklerine yatırım yapıyorlar. Radyomuz 100.8 frekansı ile karasal, internet yayını ile bütün dünyaya Ege Üniversitesinin sesini duyuruyor” dedi.

Bilgilendirici, eğlendirici ve eğitici bir yüzyıl”

 Rektör Prof. Dr. Budak, “Teknolojide yaşanan süratli değişim ve dönüşüme karşın radyo başlangıcında olduğu üzere günümüzde de en yaygın kullanılan kitle bağlantı araçlarından biri olma özelliğini sürdürüyor. UNESCO 2011 yılı sonunda 13 Şubat tarihini Dünya Radyo Günü ilan etti. Her yıl öteki bir tema ile kutlanan Dünya Radyo Günü’nün bu yılki teması ise ’Bilgilendirici, eğlendirici ve eğitici bir yüzyıl’ olarak belirlendi. Bu vesile ile başta Radyo Ege Yerleşke çalışanları olmak üzere tüm radyocularımızın Dünya Radyo Gününü en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

EÜ Bağlantı Fakültesi Dekanı ve EGEMM Müdürü Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Radyo, 1920’lerde birinci sefer ticari olarak kullanılmaya başlandığında, öncelikle cümbüş ve müzik yayınlarına odaklanmıştı. Lakin, vakitle dinleyicilere daha fazla içerik sunma potansiyeli keşfedilen radyo, haber bültenleri, dramatik programlar, spor yayınları ve müzikal çeşitlilik ile kısa vakitte yalnızca eğlendirici değil tıpkı vakitte eğitici ve bilgilendirici istikameti ile de ön planda yer almayı başarmıştır. Üniversitemizin kıymetli yayın organlarından olan Radyo Ege Kampüs’te bu vizyon doğrultusunda kesintisiz yayın akışı ile dinleyicilerini birbirinden keyifli müziklerle buluştururken, toplumun pek çok bölümünü ilgilendiren eğitici programlarıyla da bilgilendiriyor. Üniversitemiz öğrencileri için değerli bir eğitim alanı olan radyomuz 100.8 frekansında yayın hayatını sürdürmeye devam ediyor” dedi.

“Radyo, dünya nüfusunun yüzde 95’ine ulaşıyor”

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Kısım Lideri Prof. Dr. Zuhal Özel Sağlamtimur ise “Radyo yayıncılığının kıymetine dikkat çekmek isteyen UNESCO, 13 Şubat’ı ‘Dünya Radyo Günü’ ilan etmiştir. İcat edildiği 1895 yılından beri kitle bağlantısının temel araçlarından biri olan radyo, eğitimin, toplumsal gelişimin, fikir ve tabir özgürlüğünün taşıyıcısı tıpkı vakitte kaliteli vakit geçirme aracıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık  yüzde 95’ine ulaşabilen radyo, özgür, bağımsız, çoğulcu, dinleyici etkileşimli, demokratik özellikleriyle yeri doldurulamaz bir yere sahiptir. Teknoloji vakit içerisinde değişim gösterse de radyo yayıncılığı, global seviyede her vakit devam edecektir. Dünya Radyo Günü hepimize kutlu olsun” dedi.

“24 saat reklamsız yayın yapıyoruz”

Radyo Ege Yerleşke Genel Koordinatörü Öğr. Gör. Gamze Erol, “Radyo, icat edildiği günden bu yana geçen 100 yılı aşkın müddet içinde eğlendirici, bilgilendirici ve eğitici yapısıyla değerini sürdürülmektedir. Biz de Ege Üniversitesinde, Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın yaptığı yatırımlar ve verdiği dayanaklar sonucunda hem öğrencilerimize radyoculuğu öğretmeye hem de dinleyicilerimize en düzgün halde yayın yapmaya çalışıyoruz. Yayınımızın 24 saat reklamsız sürdürülüyor olması dinleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. Bize ve öğrencilerimize bu imkânı sunduğu için Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

EÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri Barkın Angın ve Mohamed Ali, “Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yayın hayatına devam eden üniversitemizin radyosu Radyo Ege Kampüs’te program yapmaktayız. Farklı fakültede eğitim görmemize karşın bize burada uygulama bahtı sunuluyor ve irtibat alanında da kendimizi geliştiriyoruz. Bu türlü bir tecrübe yaşadığımız için kendimizi şanslı hissediyor, bu imkânı bize sunan Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necdet Budak hocamıza çok teşekkür ediyoruz” dediler

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ