yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Radyo Tiyatrosu İstanbul’da büyük beğeni topladı

Merhum Mevlana İdris’in yazdığı kıssalardan oluşan üç yapıtla hayat bulan Radyo Tiyatrosu, İstanbul’da sahne aldı

Radyo Tiyatrosu İstanbul’da büyük beğeni topladı


Dünya ve çocuk edebiyatının şık kalemi Mevlana İdris vefatının ikinci yılında birçok aktiflikle anılırken Kocaeli Kent Tiyatroları tarafından sahnelenen Radyo Tiyatrosu bu defa İstanbul’da sahne aldı. Çeşidi itibariyle Türk Tiyatro sahnelerinde bir birincisi temsil eden oyun İstanbullu tiyatro severlerden de tam not aldı. Fatih Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Mevlana İdris’in kardeşi müellif Salih Varlıklı, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, Mevlana İdris’in okurları ile çok sayıda vatandaş izledi.

 

“SEVGİ, HÜRMET VE RAHMETLE ANIYORUZ”

Genel Sanat Yönetmeni Sigalı, bilhassa çocukların kalbinde büyük manası olan merhum Mevlana İdris’i vefatının 2. yılında sevgi, hürmet ve rahmetle andıklarını söyledi. İdris’in üç öyküsünün Kent Tiyatroları tarafından Radyo Tiyatrosu formatında sahneye konduğunu hatırlatan Sigalı, böylelikle tıpkı vakitte Türk Tiyatro sahnelerinde bir birincisi gerçekleştirmiş olduklarını kaydetti. Oyunun direktörlüğünü yapan birebir vakitte Kent Tiyatroları’nın başarılı oyuncularından Nuri Karadeniz ise kendisine bu fırsatı verdiği için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kent Tiyatroları’na teşekkür etti.

 

AİLESİNDEN BÜYÜKŞEHİR’İN VEFASINA TEŞEKKÜR

Mevlana İdris’in kardeşi müellif Salih Güçlü, çocukların Mevlana İdris’in kitaplarını severek okuduğunu belirterek, “Bu kitapların, masalların seslendirilerek tiyatro haline getirilmiş olması, sözlerin adeta kuş olup uçması umarım hoşunuza gitmiştir. Tiyatrocu arkadaşlarıma, Mevlana İdris’in yapıtlarının oyunlaştırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ağabeyime gösterdiği vefa takdire şayandır” formunda konuştu.

 

RADYO TİYATROSU SAHNEDE BİR İLK

Mevlana İdris’in, “Bulut Çocuk”, “Tuz” ve “Behram Geri Dön” kıssaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları tarafından seyirlik radyo tiyatrosu şeklinde sahneye kondu. Kent Tiyatroları öyküleri oyunlaştırarak, Türk Tiyatro sahnelerinde bir birincisi hayata geçirdi. 80’li yılların  “Radyo Çocuk Saati” ve “Arkası Yarın” formatı birinci sefer bir oyunda sahne üzerinde uygulandı. Oyundaki her türlü ses ve efekt canlı performans yoluyla gösterimde eş vakitli olarak üretildi ve seyirciler efektlerin oluşum sürecine tanıklık etti. Radyo Tiyatrosu çeşidi; Kent Tiyatroları’nın “Tır Tiyatrosu,  Çağdaş Kukla Tiyatrosu ve Klasik Gölge Oyunu” üzere teatral çeşitliliğine bir yenisini ekledi.

 

OYUNUN YARATICI KADROSU

Oyunu, Kent Tiyatroları oyuncularından ve radyo tiyatrosu konusunda kıymetli çalışmaları olan Nuri Karadeniz yönetti. İlker Sevüker’in ses dizaynını yaptığı oyunun dekor dizaynını Rona Topçuoğlu, ışık dizaynını Cafer Yiğiter, görsel dizaynını Aktürk Aksoy yaptı. Oyun içerisinde Deniz Arslan besteleri ve piyano performansı ile yer alırken oyunun müzik direktörlüğünü Büyükşehir Belediye Konservatuvarı eğitim vazifelisi ve Oda Orkestrası şefi Engin Şen yaptı. Oyun içerisinde piyanoda Deniz Arslan, viyolonselde Engin Şen, kemanda Engin Yaşar, kemanda Nilay Uzun ve viyolada Ahmet Efe Küçük yer aldı.

 

ŞEHİR TİYATROLARI OYUNCULARI

Oyunda Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları oyuncularından; Senem Akman, Güliz Gençoğlu, Seçil Keyifli, Levent Muratoğlu, Sarper Saydam ve Seda İtimat Şahin rol aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim