yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Rezil olacağım’ düşüncesi sosyal anksiyeteyi tetikliyor!

Telaş belirtilerinin korkutucu bir durumla karşılaşıldığında ortaya çıkan belirtilerle benzeri olduğunu belirten uzmanlar ses titremesi, nabızda yahut kalp ritminde yükselme, ellerde titreme, yüzde kızarma ve odaklanma zahmetleri görülebileceğini söylüyor.

‘Rezil olacağım’ düşüncesi sosyal anksiyeteyi tetikliyor!


Kişilerin bir ortama gireceği sırada ‘rezil olacağım, beşerler beni yetersiz görecek’ üzere niyetlere kapıldığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar, “Kişinin toplumsal anksiyete yaşamasında genetik, yetiştirilme şekli ve edindiği deneyimlerin tesiri olabiliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar, insanların hayatını olumsuz etkileyebilen toplumsal anksiyete hakkında açıklamalarda bulundu.

Kaygı belirtileri kaygı belirtilerine benziyor

Günlük yaşantımızda çabucak hemen her ortamda yeni beşerlerle bir ortaya geldiğimizi söyleyen Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar, “Bazı bireyler bu durumlarla iç içeyken çok rahat fonksiyonelliğini sürdürebiliyor. Beşerlerle bir arada olmak, toplum önünde görünür olmak, toplantıda iştirak gösterirken paylaşımda bulunmak kişi için sorun olmuyor ve hasebiyle bu durum onun hayatını, fonksiyonelliğini etkilemiyor. Toplumsal anksiyete yaşayan şahıslar ise topluluk karşısında, yeni birileriyle tanışırken epeyce ağır ve onun fonksiyonelliğini bozacak seviyede dert belirtileri yaşıyor.” dedi.

Kaygı belirtilerinin kişinin korkutucu bir durumla karşılaştığında gösterdiği belirtilerle emsal olduğunu tabir eden Gökpınar, “Ses titremesi, nabızda yahut kalp ritminde yükselme, ellerde titreme, yüzde kızarma ve odaklanma zahmetleri olabilir.” biçiminde konuştu. 

Düşünceler ve fizyolojik belirtiler kısır döngü halinde devam edebiliyor

Sosyal anksiyetenin hangi durumlarda ne halde oluşabileceği konusunda örnekler veren Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Örneğin; kişinin sunum yapması gerekiyor ve öncesinde sunuma hazırlanıyor. Gereğince bilgiye sahip ve anlatacağı bahse da hakim. Lakin sunuma girmeden evvel kişinin zihnine birtakım fikirler gelmeye başlıyor. ‘Rezil olacağım, beşerler beni yetersiz görecek’ ya da ‘heyecanlandığımın farkına varacaklar’ gibi… O anda beşerlerle göz göze geldiğinde kişi besbelli bir halde anksiyete belirtileri başlıyor. Hali hazırlarda var olan bir korku varken bununa birlikte olmaya başlayan öbür bir niyet geliyor. ‘Elimin titrediğini görecekler, hususa hakim olmadığımı düşünecekler, rezil olacağım’ üzere kişi korkuyu uyandıracak fikirler üretmeye başlıyor. Bu durumu kısır döngü olarak düşünürsek aslında ‘rezil olacağım’ derdi varken bir yandan fizyolojik belirtilerle birlikte bunun karşı taraftan fark edileceği fikriyle heyecan daha da artmaya başlıyor.”

Sonuç ‘kaçınma’ davranışı olabiliyor 

“Kişiler bu türlü durumlarla karşılaştığında kaçınma davranışı sergilemeye başlıyor.” diyen Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar, “Örneğin bir toplantı yahut sunumda, okulda ya da bir arkadaş ortamında, kişi artık konuşmaya katılmaktan bir şeyler anlatmaktan kaçınmaya başlıyor. Aslında ‘ben o ortama girersem kesin yetersiz olacağım’ telaşını ortadan kaldırmak istiyor. Telaşları ortadan kaybetmek için kişi güya tedavisi bu sistemmiş üzere  kendince durumu yönetim etmeye çalışıyor lakin burada kıymetli bir nokta; beyin bize o anda korku sinyalini gönderiyor ve bizi o ortamdan uzaklaştırıyor. Hâlbuki bizim yapmamız gereken o ortamda bulunup kademeli olarak üzerine gitmek ve tasayı yönetmeyi öğrenmek. Hasebiyle bizim için kıymetli olan toplumsal anksiyetenin ne olduğunu, niyet sisteminde neler yaptığını, belirti manasında neler yaptığını tanıyıp daha fonksiyonel yolları bulmaya çalışmak.” biçiminde konuştu.

Genetik, yetiştirilme ve deneyimler toplumsal anksiyetede tesirli olabiliyor

Kişinin toplumsal anksiyete yaşamasının birçok nedeni olduğuna değinen Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar, bu nedenleri şöyle anlattı:

“Genetik yüklülükler sebep olabilir. Kişinin yetiştirilme tavırlarıyla alakalı bazen başarısızlığa, rezil olmaya ve yetersizliğe bağlı çok eleştirel tavırda yetiştirilen bireylerde benzeri süreçlerin tetiklenmesi mümkündür. Hayatta yaşadığı olaylar da ileride kişinin toplumsal anksiyete geliştirmesine sebep olabilir. Kişisel olarak kişinin korkusunun temelinde ne olduğu ayrıntılı bir biçimde kıymetlendirilmesi gerekiyor. Bazen toplumsal anksiyete denilen durum, performans anksiyetesi ile de alakalı olabiliyor. Örneğin kişi arkadaş kümesiyle pek rahatken rastgele bir işi yapacağı vakit insanların yanında performans sergilemeye dair kişinin derdi olduğu görülebiliyor.” 

Kaygılı niyetler odağımızı ele geçirmekte daha etkili

Kaygının son derece olağan bir his olduğuna vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar herkesin vakit zaman bu duyguyu deneyimlediğini ve belirli bir düzeyde kişiyi koruyan hisler olduğunu söyledi: “Sizi tedbir almaya yöneltir ancak telaş seviyesi, fonksiyonelliği bozacak duruma gelirse yani kişi o hareketi sergilemekten kendini geride tutmaya başlarsa bu sebeple okul hayatında, aile hayatında, toplumsal ömründe ve mesleksel hayatında vakit zaman kayıplar yaşamaya başladığında  bizim için korku bozukluğu boyutuna evrilmeye başlamıştır.”

Herkesin aklına husus ve ortamdan bağımsız çeşitli kanılar gelebileceğine de değinen Uzman Klinik Psikolog Ece Cemre Gökpınar bu durumun da son derece olağan olduğunu söyledi ve kelamlarını şöyle tamamladı:

“Böyle durumlarda odağımızı o noktada tutmaya çalışırız ama korkulu kanılar bizim odağımızı ele geçirmekte daha tesirlidir. Örneğin bir toplantıda karşı taraftan birisi esnediğinde var olan bir durumu şahsileştiriyor. Bu durumda kişi insanları sıktığını düşünüyor ve anksiyete belirtileri kendini göstermeye başlıyor. Toplumsal fobi kişinin mesleksel, aile ve toplumsal alan olarak nitelendirdiğimiz tüm alanlarda, bir noktada toplumsallığın barındığını düşünürsek şayet kaçınma davranışlarıyla bir arada uzaklaşmalar, vakitle kendilerini izole edildiği gözlemlenir. Örneğin sunum yapılması   gerekiyor lakin tasa nedeniyle yapılamıyor. Birçok sosyallikten kaçınılırken hayatta da birçok şeyden kaçınmamıza yol açıyor. Toplumsal fobide, tedavi bu noktada farkındalıkla birlikte başvurulması gereken bir adımdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ