yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Robotlar “Show” Dünyasına da Girdi!

Türkiye’nin genç zekaları, bu yıl birinci kere sanat dünyası ile teknolojiyi buluşturan bir tema altında yarışacakları FIRST® Robotics Competition (FRC) alanına çıkıyor.

Robotlar “Show” Dünyasına da Girdi!

Türkiye’nin genç zekaları, bu yıl birinci sefer sanat dünyası ile teknolojiyi buluşturan bir tema altında yarışacakları FIRST® Robotics Competition (FRC) alanına çıkıyor. Yarış, dönemler halinde yıllık olarak düzenleniyor ve her sene global ölçekte faaliyet gösteren farklı tema sponsorlarının katkıları ile dünyadaki aktüel gelişmeleri takip ediyor. Liseli öğrencilere adeta start up şirketi üzere çalışma ve tüm dünyayı etkileyen endüstriyel problemlere tahlil arama imkanını sunuyor. 

Ülkemizdeki ayağı her yıl Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen yarışın 2024 teması CRESCENDO’da FRC takımları STEAM [Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering), Sanat (Arts) ve Matematik (Mathematics)] becerilerine yeni eklenen “A(Arts)” harfini, yani sanatı kutluyor. Bu dönem liseli gençler  Sanat Temalı Robotlarını, yaratıcı güçlerini kullanarak aksiyon dolu bir oyun için tasarlayacak, inşa edecek ve programlayacak. Bir müzik şenliğindeymiş üzere hissedeceğiniz bu aktiflikte, öğrenciler robotlarını kullanarak verilen misyonları tamamlayacak tıpkı vakitte da kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir grup oluşturacak ve “Duyarlı Profesyonellik” çerçevesinde kıyasıya yarışacaklar. 

Bilimin sanat ile olan birleşimini ön plana alan 2024 FIRST® Robotics Competition döneminde Fikret Yüksel Vakfı, düzenlediği 4 başka aktiflikte rekabetçi robot yarışlarının yanı sıra iştirakçilere ilham olmak ismine sanat dünyası içinden birbirinden kıymetli konuşmacıları ağırlayacak ve sürpriz performanslar aktifliğe renk katacak. 

Türkiye’de FIRST® Robotics Competition’a Ağır İlgi

Etkinlik, dünya çapında 30’dan fazla ülkeden 3.350 ekibin iştirakiyle milletlerarası bir arenaya dönüşüyor. Türkiye’de ise 18 vilayetten katılan 130’dan fazla yerli grup ve 9 başka ülkeden katılan 25 kadro, rakipleriyle kıyasıya rekabet edecek. En âlâ performansı gösteren ve toplumsal sorumluluk projeleriyle öne çıkan kadrolar, 17-21 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri – Houston’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacak.

Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok Kaya “Sponsor ve gönüllülerin dayanağıyla yürüttüğümüz etkinliklerdeki faaliyetlerin büyük bir kısmını mezunlarımız sürdürüyor. Öğrencilerimizin topluma yarar sağlamak üzere çalışmalara devam etmesi bizi sevindiriyor. Bu dönem kendi şirketini kurup üretim yapan mezunlarımız da oldu. FIRST mezunlarının ulusal ve memleketler arası platformlarda topluma yarar sağlayıp, değişim yarattığını görmek büyük bir gurur. Ayrıyeten bu yılki tema ile onların teknik marifetlerinin yanı sıra sanat ve yaratıcılık yeteneklerini görmek bizleri çok heyecanlandırdı.” dedi.

Mart ayı boyunca bilimin, teknolojinin, yaratıcılığın ve sanatın ön planda olacağı Türkiye bölgesel aktifliklerine iştirak fiyatsız olup, geleceğin önderlerinin bugün neler yaptığına tanıklık etmek isteyen herkes katılabiliyor.

Etkinlik Takvimi

5 – 7 Mart 2024 İstanbul Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

8 – 10 Mart 2024 Bosphorus Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

19 – 21 Mart 2024 Haliç Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul 

22 – 24 Mart 2024 Marmara Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ