yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Romantik dolandırıcılara dikkat

2022 yılında aşk dolandırıcılığının maliyeti ABD’de 1,3 milyar dolara ulaştı

Romantik dolandırıcılara dikkat


2022 yılında aşk dolandırıcılığının maliyeti ABD’de 1,3 milyar dolara ulaştı

Dolandırıcıların para ya da fotoğraf isteme metodu  geçmişte kaldı. Romantik dolandırıcılık teknikleri gelişti. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde ikazlarda bulundu, dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

 

Mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişi sayısı 2023 yılında 3,3 milyarı aştı. En çok kullanılan uygulamalar ortasında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat geliyor. 

Dolandırıcılar bu platformlara para ya da data aşkıyla bakıyor. İletileşme uygulamaları öteki tehditlerin yanı sıra hem kimlik avı hem de çevrimiçi aşk dolandırıcılığı için bir platform haline dönüşüyor. 2019’dan 2022’ye kadar ABD Federal Ticaret Komitesi’ne  bildirilen aşk dolandırıcılığına atfedilen kayıp ölçüsü 493 milyon dolardan 1,3 milyar dolara yükseldi. Toplumsal ağlar ve iletileşme uygulamaları, 2022’de bir aşk dolandırıcılığı nedeniyle para kaybettiğini söyleyenlerin yüzde 59’u için birinci irtibat platformuydu.  

 

Dolandırıcılık prosedürleri değişiyor

Genel dijital güvenlik farkındalığının artmasıyla birlikte dolandırıcıların taktikleri de değişiyor. İlişki kurdukları bireylere  bir riskli cümle gönderiyorlar: “Hadi gidip öteki bir yerde sohbet edelim.” Ekseriyetle kurban, üçüncü taraf uygulama mağazalarında yahut web sitelerinde sunulan yeni ve bilinmeyen bir uygulamaya yönlendirilir. Bu sayede kullanıcıdan akıllı telefondaki özel dataları okuyabilen casus araçları indirmesini sağlar. Bu üzere durumlarda en güçlü silah art planda çalışan uygulamanın kuşkulu faaliyetlerini tespit edebilecek emniyetli bir siber güvenlik tahliline sahip olmaktır.

 

Romantik münasebet dolandırıcılıkları nasıl çalışıyor?

Dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde geçersiz kimliklere bürünür. Yalnız bireylerle arkadaş olarak, bu bireylerle yakın bir münasebet kurar ve bu şahıslara evlilik teklifinde bile bulunabilirler. Fakat kısa mühlet sonra para yahut kullanabilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanır ve romantik münasebet kurbanını bir para kuryesine dönüştürürler.

 

Romantizm dolandırıcılığının kırmızı bayrakları

Buluşmadan kaçınmak için mazeretler uydurmak: Dolandırıcı, tekraren bunu yapmaya istekli olduğunu belirtmesine karşın yüz yüze görüşmekten kaçınacaktır. 

İşler çok süratli ilerliyor: Yeni “partneriniz” yalnızca birkaç gündür sohbet ediyor olmanıza karşın derin bir ilgi/şefkat ve tahminen de yakınlık dileği söz edecektir. 

Para istemek: Romantik dolandırıcılar ekseriyetle neden bir an evvel paraya muhtaçlık duyduklarına dair yürek parçalayıcı bir öyküyle gelirler. Ayrıyeten borçlarını faiziyle ödeyebilecek lakin “şu anda fonlarına erişemeyen” güçlü beşerler olarak da poz verebilirler.  

Güvenli irtibattan ayrılmak: Dolandırıcı, direkt bağlantı kurmak için bir arkadaşlık hizmetinden yahut toplumsal medya sitesinden ayrılmayı isteyebilir. Sırf katı uygulama inceleme siyasetlerine sahip sağlam uygulama mağazalarını kullandığınızda dolandırılma ihtimaliniz de süratle azalacaktır. 

 

Akıllı telefonunuzda güvenlik yazılımı olsun

Kötü emelli bir uygulama indirmiş olmanız durumunda, telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımı bulundurmanız âlâ olacaktır. Bu, bilhassa uygulamanın büsbütün fonksiyonel olduğu ve rastgele bir besbelli kırmızı bayrak göstermediği durumlarda faydalı olabilir. ESET Mobile Security (EMS), yükleme gerçekleşmeden evvel bile indirme süreci sırasında tehditleri algılayabilir ve engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı manasına gelir. EMS, var olan uygulamaları taramak için de kullanılabilir. Kullanıcıya indirme klasörlerindeki tüm evrakları açıldığında, oluşturulduğunda yahut çalıştırıldığında makus gayeli kodlara karşı tarayan gerçek vakitli evrak sistemi muhafazası sağlar.   Makûs gayeli bir uygulamayı çalıştırma yahut indirme durumunda kullanıcıları makûs emelli kodun tespit edildiği konusunda uyarır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ