yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Rumeli Hisarı’nda devam eden restorasyon çalışmaları sırasında heyecan verici bir keşfe imza attı

Büyük fethin 571.yılında Hisar’ın altında tünel yapısı bulundu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, yeraltı geçidinin bulunduğu noktada keşifle ilgili açıklama yaptı. Yer altı geçidi tevatürlerinin birinci kere bilimsel olarak kanıtlandığını kaydeden Polat, “Biz birinci kez bu bölgede ağır yeraltı geçiş noktalarının olduğunu bilimsel olarak bir onarım çalışmasında ortaya koyduk.

Rumeli Hisarı’nda devam eden restorasyon çalışmaları sırasında heyecan verici bir keşfe imza attı


Başka yapıların yol açma çalışmalarında tahrip edilmiş; bir kez görülmüş lakin üstüne bilimsel çalışma yapılmamış ya da belli tanıklıklarla tevatüren söylenmiş sorunların tamamını birinci kere detaylı bir formda ortaya çıkmış, çıkarmış bir onarımı sizinle paylaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’nın kente kazandırdığı İBB Miras, yaklaşık 600 yıllık tanıklığıyla İstanbul’un eşsiz hoşluklarından olan; Fatih Sultan Mehmet’in kente yadigarı Rumeli Hisarı’ndaki onarım çalışmasında heyecan verici bir keşfe imza attı. Büyük fethin 571. yılı olan 29 Mayıs 2024’te yer altında tünel yapısı buldu.

FARKLI TÜNELLER BULABİLİRİZ

Keşfi kamuoyuyla paylaşmak için Rumeli Hisarı şantiyesinde açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, tünelin 125 metre uzunluğunda ve yer yer 1-1,5 metre ile 3-4 metreye ulaşan yüksekliğe sahip olduğu bilgisi paylaştı. Farklı kollarla diğer kanallara temas emareleri tespit ettiklerini kaydeden Polat, tünelin Hisar’ı uzunluktan boya geçerek Doğatepe istikametine gerçek uzandığını belirtti.

“İÇERİSİNDE FARKLI BULUNTULARIMIZ DA VAR”

Yeraltı geçidinin arkeometri çalışma metoduyla harç tahlilleri, gereç tahlilleri, imal tekniği tahlilleriyle aydınlatacağını söyleyen Polat, “En son tamiratı fethin 500. yılı olması sebebiyle 1953 yılında yapıldı. Ondan sonra sahiden temelli bir tamirat gereksinimi daima vardı. Lakin İBB Miras’a nasip oldu. Artık bu onarımda bugüne kadar ortaya çıkmamış noktalar tek tek bu üzere örneklerle ortaya çıkıyor. İçerisinde farklı buluntularımız da var. Kamuoyuyla daha sonraki günlerde bunu paylaşacağız. Zira işlev olarak kullanımında bir periyot burada farklı işlevlerin verdiği izleri de açığa çıkarmaya başladık” dedi.

BİLİMSEL BİRİNCİ YER ALTI GEÇİDİ KEŞFİ

Halk tevatüründe İstanbul’daki yer altı geçitlerinin sıkça yer aldığını anımsatan Polat, “Biz birinci kere bu bölgede ağır yeraltı geçiş noktalarının olduğunu bilimsel olarak bir onarım çalışmasında ortaya koyduk. Diğer yapıların yol açma çalışmalarında tahrip edilmiş; bir sefer görülmüş lakin üstüne bilimsel çalışma yapılmamış ya da muhakkak tanıklıklarla tevatüren söylenmiş sorunların tamamını birinci kez detaylı bir formda ortaya çıkmış, çıkarmış bir onarımı sizinle paylaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

ZİYARETE AÇILACAK

“Keşif İstanbul’a güzel olsun “diyen Polat, açıklamasını, “Çok özel bir buluş olduğunu biliyoruz, hissediyoruz. Onarım bittiğinde de insanların gezmesini, ziyaret etmesine uygun hale getireceğiz” cümleleriyle tamamladı.

HİSAR’DA ÇALIŞMALAR SÜRAT KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Rumeli Hisarı, son olarak 1953-55 yılları ortasında kapsamlı bir onarım görmüştü. Cahide Tamer, Selma Emler ve Mualla Eyüboğlu Anhegger üzere Cumhuriyet tarihinin kıymetli bayan mimarlarıyla anılan bu onarımdan sonra, 2021 yılında İBB Miras’ın sarı brandasıyla kuşatıldı.

Prof. Dr. Can Şakir Binan, Prof. Dr. Alper İlki, Prof. Dr. Erol Gürdal üzere alanın saygın isimlerinden oluşan Bilim Kurulu’nca onaylı projede Hisar için konservasyon ve bakım çalışmalarını içeren bir onarım süreci planlandı. Çandarlı Halil Paşa, Saruca Paşa ve Zağanos Kuleleri, deniz cephesindeki duvarlar, kara tarafındaki kuleler ve duvarlar kozmik müdafaa prensipleri doğrultusunda özgün materyal ve klâsik tekniklerle restore ediliyor.

Bugüne kadar yalnızca müze alanıyla ziyaret edilebilen Rumeli Hisarı’nın yeni periyodunda, Fatih Sultan Mehmed periyodunun kıymetli isimleri Çandarlı Halil Paşa, Zağanos Paşa ve Saruca Paşa ile anılan üç görkemli kulenin kapıları, birinci sefer İstanbullulara açılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim