yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sabancı Holding, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarını açıkladı

Birinci 3 ayda kombine satışlarını 239 milyar TL düzeyine yükselten Sabancı Holding’de kombine FAVÖK 33,3 milyar TL olarak gerçekleşirken, banka dışı FAVÖK marjı ise 1,3 puan arttı.

Sabancı Holding, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarını açıkladı


Birinci 3 ayda kombine satışlarını 239 milyar TL düzeyine yükselten Sabancı Holding’de kombine FAVÖK 33,3 milyar TL olarak gerçekleşirken, banka dışı FAVÖK marjı ise 1,3 puan arttı. Tıpkı periyotta Holding, düşük borçluluk oranı ve güçlü nakit konumu ile sağlıklı bilanço yapısını müdafaayı sürdürdü. 2023 yıl sonunda 7 milyar TL düzeyinde bulunan Holding’in nakit konumu Exsa birleşmesinin tamamlanması ve temettü gelirlerinin tesiri ile 14,4 milyar TL’ye yükselerek tarihin en yüksek düzeyine ulaştı. 

2023 yılı kârı üzerinden dağıttığı yaklaşık 6,2 milyar TL’lik temettü ile pay başı temettü ölçüsünü yıllık bazda yüzde 68 artıran Sabancı Holding, yatırımlarına da kararlılıkla devam etti. Sabancı, birinci çeyrekte yaklaşık 15 milyar TL’lik kombine yatırım gerçekleştirirken, dinamik stratejik portföy idaresi ile Topluluk şirketlerinin büyüme potansiyelini ortaya çıkaran stratejik adımlar atmayı sürdürdü. 

“SABANCI, YENİ YATIRIMLARLA TÜRKİYE’Yİ YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN MERKEZİ YAPACAK”

Yeni iktisat odaklı büyüme stratejileriyle, güç ve dijital başta olmak üzere Türkiye’nin yeşil dönüşümüne katkı sağlayacak yatırımlara sürat verdiklerini söz eden Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper şunları söyledi: “Enerji üretimi alanında, Avrupa’nın en büyük kara tipi rüzgâr gücü projelerinden olan 1.000 MW’lık YEKA RES-2’de saha ilerlemelerini sürdürüyoruz. Yenilenebilir güç alanındaki yetkinliğimizi ülkemizin hizmetine sunarken, yeni teknolojilerin izinde ilerlemeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda, Topluluk şirketimiz Enerjisa Üretim ülkemizi yeşil hidrojen ve yeşil amonyak konusunda bir üretim merkezi haline getirme gayesi doğrultusunda kıymetli adımlar attı. Öbür yandan, e-mobilite şirketimiz Eşarj, Türkiye genelinde 1.000 istasyon ve 1.780 şarj noktasına ulaştı. Yüksek süratli DC şarj altyapısı konusunda yüzde 30’un üzerinde pazar hissesi ile bu alandaki liderliğimizi sürdürüyoruz. Gereç teknolojileri iş kolumuzun global temsilcilerinden Çimsa ise Mersin’de devreye aldığı 45 milyon dolarlık CAC (kalsiyum alüminat çimento) yatırımıyla, bu alanda dünyanın en büyük üçüncü üreticisi pozisyonuna ulaştı” tabirlerini kullandı.

“DÜNYA’NIN SABANCI’SI VİZYONUYLA GLOBAL AYAK İZİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ”

Bu periyotta, tüm Topluluk şirketlerinin operasyonel mükemmeliyet yaklaşımıyla güçlü bir performans gösterdiğini tabir eden Cenk Alper şunları söyledi: “Brisa, European Rubber Journal’ın yayınladığı ‘Tire Maker Rankings’de (Lastik Üretici Sıralaması) operasyonel kârlılıkta birinciliğini sürdürdü. Global ayak izini pekiştirmeye devam eden Temsa’nın Fransa’ya ihraç ettiği yeni kuşak elektrikli otobüsler, tarihin en yeşil olimpiyatı unvanını almaya hazırlanan Paris 2024’te izleyicilerin kent içindeki transferlerinde kullanılacak. Büyüme seyahatinde dijitali aktif formda kullanan Carrefoursa, birinci çeyrekte 348 bin yeni müşteri kazanırken, toplam 10,9 milyon eşsiz müşteriye ulaştı. Çoklu kanal büyümesine devam eden Teknosa, büsbütün dijital bir kimliğe bürünme yolunda değerli adımlar atmayı sürdürdü. Hayata geçirdiği yapay zekâ uygulamasıyla, müşteri davetlerinde kıymetlendirme oranını yüzde 5’ten yüzde 99’a yükselterek, yapay zekânın yalnızca operasyonel verimlilikte değil, müşteri tecrübesinde de ihtilal yaratan yüzünü ortaya koydu. Tıpkı formda, dijital bankacılıkta Türkiye’ye öncülük eden Akbank da 2024’ün birinci çeyreğinde ekonomimize sağladığı kredi takviyesini 1 trilyon 57 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 1 trilyon 323 milyar TL düzeyine çıkardı.”

Türkiye’deki yatırımlarının yanında, Dünya’nın Sabancı’sı vizyonuyla global ayak izlerini de güçlendirdiklerini söz eden Cenk Alper, “ABD’deki birinci güneş santralimiz olan 272 MW’lık Cutlass II projemizde saha çalışmaları tamamlandı ve santral %100 kapasite ile üretime başladı. 232 MW’lık Oriana Solar projemizde ise saha çalışmaları başlatıldı. ABD’deki yenilenebilir güç yatırımlarımızı sürdürürken, geleceğin güç tahlillerinin geliştiricisi olmamızı sağlayacak yıkıcı inovasyon yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Bu doğrultuda, yapay zekâ odaklı iklim teknolojileri şirketi AiDash’e yatırımımızı gerçekleştirirken, Clean Energy Ventures üzerinden kurulan fona da dahil olduk. Malzeme teknolojileri iş kolumuzda ise ABD’nin akabinde Avrupa’da da büyümesini sürdüren Kordsa, 2022’de bünyesine kattığı İtalya merkezli Microtex’te yeni prepreg çizgisi yatırımını tamamladı” dedi.

“SABANCI TOPLULUĞU OLARAK 9 ŞİRKETİMİZ İLE CDP ÖNDERLERİ ARASINDAYIZ”

Türkiye’de ve yurt dışında tüm bu yatırımları hayata geçirirken, sahip oldukları teknolojik yetkinliği iş süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için kullandıklarını söz eden Cenk Alper, “Bu sayede, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) 14. İklim Değişikliği ve Tabiat Konferansı’nda, Topluluk şirketlerimizin 5’i CDP Küresel A Listesi’nde, 4’ü ise CDP Türkiye Başkanları ortasında yer almayı başardı. İklim acil durumuyla çaba konusunda gösterdiğimiz uğraşların sonucunu bu formda almaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına katkıda bulunacak çok değerli bir projeye daha hayat verdiklerini tabir eden Cenk Alper, “Sabancı Gençlik Seferberliği ile, ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Ulu Başkan Atatürk’ün izinde, Türkiye çapında yeni bir toplumsal teşebbüs modelinin temellerini atıyoruz. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışındaki Ar-Ge merkezlerimizle, kuluçka merkezlerimizle, üniversite iş birliklerimizle, teşebbüs sermayesi fonlarımızla, Topluluk şirketlerimizle, Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Vakfı ile toplumsal tesir projelerimizle ve en kıymetlisi 60 bin Sabancı Gönüllüsü ile daha âlâ bir gelecek inşa etmek için birlikte çok çalıştık. Artık tüm bu öğrenimlerimizi, Sabancı Teknoloji ve Tesir Merkezleri Ağı altında birleştiriyor ve ‘Geleceğimizi Kimseye Vermiyoruz’ diyerek gençlerimiz için seferber ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim