yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sabancı Vakfı’nın 15. Sezon Fark Yaratanları Açıklandı

Sabancı Vakfı tarafından sürdürülen Fark Yaratanlar Programı’nın 15. Dönem lansmanı gerçekleştirildi.

Sabancı Vakfı’nın 15. Sezon Fark Yaratanları Açıklandı


Bu yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden 6 Fark Yaratan çalışmanın kamuoyu ile paylaşıldığı aktiflikte Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Fark Yaratanların öykülerini izlediğimde geleceğe daha büyük bir inanç ve umutla bakıyorum. Bu yıl seçilen tüm Fark Yaratanlarımızın da bayan olması beni ayrıyeten keyifli ediyor. Onların başardıkları ile ayrıyeten gurur duyuyorum.” dedi.

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptığı çalışmalar ile yarattıkları tesirleri görünür kılmak ve topluma ilham vermek hedefiyle yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programının 15. Dönem Fark Yaratanları muhakkak oldu. 

Yeni dönem tanıtım aktifliği, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katılımı ile Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de gerçekleştirildi. Aktiflikte, yeni dönemin 6 Fark Yaratanının yaşadıkları çevrelerdeki meseleleri çözmek üzere geliştirdikleri çalışmalarla topluma umut ve yürek aşılayan öyküleri kamuoyu ile paylaşıldı. 

Pigmentsiz İnsan çalışmasıyla kendisi üzere albinizmle yaşayan ve az gören bireylerin hayatında fark yaratan Ayşenur Sena Tarakçı, kentte tabiatla uyumlu hayatı teşvik etmek için Kokopelli Kentte teşebbüsünü hayata geçiren Elif Oğuzbal Çatıkkaş & Yasemin Kırkağaçlıoğlu, Antandros Antik Kenti başta olmak üzere kültürel mirasın korunması ve bölgenin turizm cazibe merkezi haline gelmesi için çalışan Antandros Derneği’nin kurucularından biri olan Gülçin Cömert, Manisiz Matematik Eğitim Platformu aracılığıyla  görme engelli öğrencilerin, ailelerinin ve kapsayıcı matematik alanında çalışmak isteyen öğretmenlerin hayatında fark yaratan Hale Uçuş, kendi ve ailesinin hayatından yola çıkarak kurduğu Haydi İşaret teşebbüsüyle sağır ve işitme engelli bireylerin bağlantı maharetlerinin artırılmasını ve Türk İşaret Dili’nin zenginleştirilmesini hedefleyen  Sibel Kaya,  çiftçilerin organik tarımda kelam sahibi olması için çalışan ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin kurulmasına öncülük eden Yeşim Bekyürek bu dönemin Fark Yaratan isimleri oldu. 

Toplumda Fark Yaratanların öykülerini görünür kılmanın değerini vurgulayan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Bundan tam 15 yıl evvel, topluma ilham vermek hedefiyle Fark Yaratanlar Programı’nı başlattık. Bu seyahatte sıkıntıları çözmek için gayret eden, inisiyatif alan ve bunu başaran insanlara ulaştık. Onların öykülerini herkese duyurmak, toplumun da bu kıssalardan ilham almasını istedik. İnsanımızın fırsat olduğunda, potansiyeli gördüğünde her işi başarabildiğini ve zorlukların üstesinden gelebildiğini Fark Yaratanlar sayesinde bir defa daha gördük. Hedefimiz, toplumsal sıkıntılara hassas faal vatandaşları görünür kılmak, takdir etmek ve toplumun her kısmının haberdar olmasını sağlamaktı. Bu yıl da 6 Fark Yaratan çalışmanın tamamının bayanlardan oluşması ayrıyeten memnunluk verici bir gelişme. Onlar şikayet etmek yerine yürekle harekete geçti. Her yıl olduğu üzere bu yıl da Fark Yaratanların kıssalarını izlediğimde bu ülkenin her bireyinin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu görüyor ve geleceğe daha büyük bir inanç ve umutla bakıyorum. Güzel ki bu derece kıymet katan bir programa imza atmışız diyorum.” dedi.

Sabancı Vakfı 15. Dönem Fark Yaratanlar’ın kıssalarına ulaşmak için:

Ayşenur Sena Tarakçı – Pigmentsiz İnsan

Elif Oğuzbal Çatıkkaş & Yasemin Kırkağaçlıoğlu – Kokopelli Şehirde

Gülçin Cömert – Antandros Derneği

Hale Uçuş – Manisiz Matematik Eğitim Platformu

Sibel Kaya – Haydi İşaret

Yeşim Bekyürek – Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim