yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

Sıhhat işçisi isyandı ! SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, İzmirdeik sıhhat işçilerinin sıkıntılarını anlattı.

Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, personel eksikliği nedeniyle hasta olan sıhhat çalışanlarının aldığı doktor raporlarının hakem hastane yönlendirilmesine reaksiyon gösterdi.

İzmir’deki sıhhat çalışanlarının problemlerini Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı’na (BSHA) pahalandıran SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, personel eksikliği nedeniyle Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıhhat çalışanının ayda 10-12 nöbet tutmak zorunda kaldığını söyledi. Akcan şunları söyledi, “150-154 yatak dört ağır bakım ünitesinin olduğunu düşündüğümüzde gerek hasta sıhhati gerek çalışan sıhhati üzere mevzular da dikkate alınarak buna nazaran çalışma planının yapılması gerekirken ağır bakımlarda maalesef ki çalışanlara 10 ila 12 ortasında değişen aylık nöbet düşüyor. Ve çalışanlarda da buna bağlı olarak kuruma aidiyet hissinin azaldığı tükenmişlik sendromunun çoğaldığı bir süreç yaşanıyor. Bu yalnızca bizim kurumda değil maalesef ki sıhhat alanının tamamında eksik istihdam nedeniyle bu ve buna benzeri PROBLEMLER yaşanmaktadır. Bayraklı Kent Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte öteki kurumlarda da misal SIKINTILAR yaşanmakta yataklı ünitelerde maalesef ki gündüz dahi hasta bakımına tek sıhhat çalışanı düşebilmektedir.
Sıhhat çalışanının da bir insan olduğunu düşünerek hareket ettiğimizde çalışanın müsaade hastalık ve gibisi durumlarında göz önünde bulundurularak buna nazaran planlamanın yapılması gerekmektedir. Dokuz gün bayram tatilleri yahut çalışanın hastalık sebebiyle rapor alması üzere durumlar sıhhat kurumunun savunması olamaz”

Mevcut Sıhhat Sisteminde Hasta Müşteri Olarak Görülüyor

Akcan, şunları söyledi, “Şu an için sıhhat çalışanları maalesef ki yalnızca çalışmak için yaşayanlar sınıfına girmekte .  Bunun sebebi ise yönetilememek ve yanlış yürütülen sıhhat politikalarıdır. Koruyucu sıhhat hizmetini öncelemeyen yalnızca tedavi odaklı bir sistemin dayatıldığı, hastaların bir meta ve müşteri olarak görüldüğü muayene müddetlerinin üç 5 dakikaya sığdırıldığı sıhhat siyasetlerinde sıhhat çalışanlarının hissesine düşen ise itibarsızlık tükenmişlik ve doğal olarak da her gün artan sıhhatte şiddet vakalarıdır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ