yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sağlıkla İlgili Yeni Düzenlemeler Kanun Taslağında Neler Var?

Sağlıkla ilgili yeni düzenlemeleri içeren kanun taslağı incelendi! Kanun taslağında neler var, detayları burada. Sağlık sektörüne etkileri neler olacak, merak edilenler.

Sağlıkla İlgili Yeni Düzenlemeler Kanun Taslağında Neler Var?

Bakan Dr. Fahrettin Koca Açıkladı!

Sağlıkla ilgili konularda yeni düzenlemeler öngören ve “Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu” nda görüşülerek kabul edilen kanun taslağı neler içeriyor? Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni düzenlemeler hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Diş hekimleri muayenelerinde ikinci bir diş hekiminin çalışmasının önü açılıyor. Sağlık sisteminde ebelik mesleği daha fazla önem kazanıyor. Tıpta Uzmanlık Kurulunun görüşü doğrultusunda uzmanlık alanında düzenleme yapılıyor. İlaçların ruhsatlaması ve denetim süreçlerinde iyileştirmeler yapılıyor. İlaç ve tıbbi cihazlarla ilgili yapılacak klinik araştırmalar hakkında düzenlemeler yapılıyor. Yan dal uzmanlarının ek ödemelerinde iyileştirmeler yapılıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile birlikte kullanılan Sağlık Bakanlığı hastanelerine yapılan atamalara ilişkin Bakanlık ve Üniversitenin yetkileri belirleniyor. Öğretim üyelerinin hizmet sözleşmesiyle ek ödeme ilişkilendiriliyor; sözleşme fesih koşulları yasayla belirleniyor. Sağlık turizmi faaliyeti yapan kuruluşlar Bakanlık denetimi altına alınıyor. Kamu kuruluşu tarafından ödenen Malpraktis tazminatlarının sigortadan tahsili sağlanıyor.

Sözleşmeli Personel Sayısı Artıyor

Bakan Koca, sözleşmeli personel sayısının artırıldığını da belirterek, “Sözleşmeli personel sayıları artırılıyor. Sözleşmeli personelin geçici görevlendirilme sınırları belirleniyor; disiplin işlemleri, ek ödeme ve fesih durumunda kadrosuna dönüşü ile ilgili düzenlemeler yapılıyor. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına destek ödemesinin yapılmasının yasal dayanağı oluşturuluyor; sözleşme feshi keyfiliğe fırsat vermeksizin koşula bağlanıyor. Hastane koordinasyon kurulu kuruluyor. Kanun teklifinin hazırlanmasında katkısı olan herkese ve teklifi iradeleriyle kanunlaştıracağına inandığımız saygıdeğer milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ