yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır?

İş aramak ve bulmak güç ve külfetli bir süreç olarak bedellendiriliyor.

Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır?


Uzaktan çalışma imkanlarının artması, iş yapma hallerinin değişmesi, dünyanın farklı yerlerinde iş bulabilme imkanlarının çoğalması bir çok avantajla birlikte  bir çok riski de bereberinde getiriyor. Dijital güvenlik şirketi ESET uydurma iş ilanları üzerinden dolandırıcılık yapanları gündeme taşıyarak, iş ararken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

İş dolandırıcılığına karşı korunmak birçok açıdan değerlendirilmelidir. Birinci olarak, kimlik dolandırıcılığının kurbanı olmamak için toplumsal medyadaki kapalılık ayarlarınızı kısıtlayın ve herkese açık görünürlüğü olan rastgele bir hesap da dahil olmak üzere ferdî olarak tanımlanabilir bilgileri asla isteyerek çevrimiçi olarak sunmayın. Potansiyel patronunuzu doğrulamadan asla bilgilerinizi vermeyin.  Doğrulanmamış yahut güvenilmez görünen hesaplardan gelen rastgele e-postalara yahut uydurma iş teklifi içeren bildirilere karşı dikkatli olun.

  • Şirketin ve kişinin var olup olmadığını denetim edin: Yasal işletme ismi, adresi, kaydı, çevrimiçi varlığı ve potansiyel haber içeriklerini araştırın.
  • İşletmenin ya da işe alım yapan kişinin toplumsal medya profillerini inceleyin: Dil bilgisi yanılgıları, gönderilerinde garip tarih kesintileri ve daima çevrimiçi aktiflik eksikliği olup olmadığına bakın .
  • Gerçek şahıslardan gelen reaksiyonlarına bakın: Önceki patronlardan ve iş arkadaşlarından gelen tavsiyeler, sertifikalar, oburlarının paylaşımlarına verdikleri gerçek tepkilere bakın.
  • Diğer iş heyetlerindeki gönderileri yahut geçmiş faaliyetlere göz atın: Diğer şuralarda ne kadar çok gönderileri varsa, gerçek olma olasılıkları o kadar yüksektir. Mümkünse, mahallî panolardaki gönderilerini de denetim edin, fakat bu gerçekliği garanti etmez.

Küçük yanılgılar da fark yaratabilir. Dolandırıcılar çoklukla daha gerçekçi görünmek için şirket çalışma sayfalarını yine oluştururlar lakin bu sayfalar da birtakım fark edilebilir niteliklere sahip olabilir:

  • Web sitesi güvenliği: Sahte web sitelerinde HTTPS sertifikası olmayabilir, bu da inançsız ve makus niyetli bir sitenin işareti olabilir.
  • Bağlantılar: Bunlar, yazım kusurları üzere birçok belirti içerebilir. Ayrıyeten kontaklar sizi belirtildiği üzere birebir pozisyona götürmek zorunda değildir. Bu nedenle tıklamadan evvel irtibatın üzerine gelin ve tarayıcı pencerenizin sol alt tarafındaki araç ipucunda amaçlanan pozisyonu denetim edin.
  • Şüpheli sorular: Hiçbir şirket iş görüşmesi sırasında banka hesap numaranızı, toplumsal güvenlik numaranızı, kimliğinizi yahut misal bilgileri istemez. Halihazırda bir çalışan değilseniz (ve doğrulanmış İK temsilcileriyle görüşmediyseniz), bu cins bilgileri istemeleri mümkün değildir.

Yazım yanılgıları: Sahte web sitelerinde çok sayıda yazım yahut dilbilgisi yanılgısı, üslup sıkıntıları yahut birinci başta fark edilmeyebilecek kasıtlı karakter değişiklikleri olabilir (örneğin “Oracle” yerine “0racle” kullanılması)

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim