yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Samsung Galaxy’nin güvenlik ve gizlilik özellikleriyle kişisel bilgiler güvende

Samsung Electronics, Samsung Knox’un gelişmiş güvenlik özelliklerine ait ayrıntıları bahis alan “Knox Günlükleri” yazı dizisinin birincisini yayınladı.

Samsung Galaxy’nin güvenlik ve gizlilik özellikleriyle kişisel bilgiler güvende


Galaxy kullanıcılarına şahsî bilgilerini müdafaa konusunda rehberlik sunmayı amaçlayan serinin birinci yazısında Pin uygulaması, Bakım Modu ve İnançlı Klasör üzere özellik ve uygulamaların sunduğu gelişmiş ve şahsileştirilmiş data müdafaa ve güvenlik özellikleri aktarılıyor. 

“Knox Günlükleri: Şahsî bilgilerinizi meraklı gözlerden sakınmaya çalışmaktan bıktınız mı? Bunun önüne nasıl geçeceğinizi anlatıyoruz” başlığıyla yayınlanan içeriğin tamamı aşağıdaki üzere: 

“Sürekli elimizin altındaki telefonlarımıza ne sıklıkla diğerlerinin da baktığını hiç düşündünüz mü? Bir çocuğu eğlendirirken, bir arkadaşa komik bir şey gösterirken ya da tamir için gönderirken, bedelli cihazlarımızı şaşırtan derecede sık sık diğerlerine teslim ediyoruz. Bunu her yaptığımızda, birçok bilgimizi erişime açma riski taşıyoruz. Bu durum, mümkün kapalılık ihlali manasına geliyor. Pin Uygulaması (Pin App) ve Bakım Modu ile rastgele birinin bilgilerinize erişmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmıyor. Aygıtınız kimin elinde olursa olsun, insanların neyi görüp neyi göremeyeceğine siz karar veriyorsunuz. Bu sayede telefonunuz için büsbütün şahsileştirilmiş bir müdafaaya sahip oluyorsunuz.

Pin Uygulaması:

Birkaç fotoğraf göstermek için telefonunuzu öteki birine uzattığınızda içinizi bir his kaplar. Bunlar tatil fotoğraflarınız ya da kaydettiğiniz komik şeyler olabilir. Lakin kazara öbür bir uygulamayı açabilirler yahut onlara göstermek istemediğiniz öbür bir şey, bir fotoğraf ya da bir bildiri görebilirler. Bu fecî bir andır ve Pin Uygulaması bu türlü bir durumu engelleyebilir.

Pin Uygulamasını telefonunuzdaki uygulamalarınızın ferdî güvenlik elemanı üzere düşünün. Uygulama, insanların davet edilmedikleri yerlere girmesini maniler. Bunun yerine, onları tam olarak olmaları gereken yerde, sabitlediğiniz uygulama içinde meblağ ve telefonunuzda diğer hiçbir yere girmelerine müsaade vermez. Pin Uygulaması ayrıyeten bir Rahatsız Etmeyin (Do Not Disturb) işareti olarak da fonksiyon görür. Tek yapmak istediğiniz komik bir toplumsal medya gönderisini paylaşmakken hassas bilgilerini gösterme riski taşıyan açılır bildirimleri (pop-up) önler.

Pin Uygulamasını kurmak süratli ve kolaydır. Bunun için evvel Ayarlara, akabinde Güvenlik ve Saklılığa girmeniz kâfi. Akabinde, ekranı aşağı kaydırıp ve Daha Fazla Güvenlik Ayarlarını bulup Pin Uygulaması anahtarını açabilirsiniz yahut daha fazla ayar görüntülemek için metne dokunabilirsiniz. Ekstra güvenlik tedbiri için, “Sabitlemeyi kaldırmadan evvel PIN iste” seçeneğini devreye alabilirsiniz. Böylelikle telefonunuzu eline alan kişi, sabitlenen uygulamadan çıkmak için şifre girmek zorunda kalır. 

Ardından, sabitlemek istediğiniz uygulamayı açabilirsiniz. Bunun için Son Uygulamalar butonuna dokunun (kaydırma hareketlerini kullanıyorsanız üst kaydırın ve parmağınızı sabit tutun), akabinde uygulamanın üzerindeki simgeye dokunun ve “Bu uygulamayı sabitle” seçeneğini seçin. Hepsi bu kadar.

Ayarlar > Güvenlik ve kapalılık > Daha fazla güvenlik ayarı > Uygulamayı sabitleme

Bakım Modu:

Bazen, aygıtımızın kullanım ömrü boyunca, bir noktada, kırık ekran yahut hasarlı şarj portu için telefonumuzu üçüncü taraf tamir servislerine götürebiliyoruz. Bazen de cihazlarımızdaki özel bilgilere erişilebilmesi üzere riskler taşıyan tamirlerin yapılması için, cihazımızı bir müddetliğine üçüncü taraflara göndermemiz gerekebiliyor. En dikkatli davrananlarımız bile bazen kazalardan kaçınamıyor. Çatlayan ekranını ya da hasar gören şarj girişini tamir ettirmek için telefonunuzu bir yere gönderdiğinizde, bilgilerinize kimin erişebileceğini bilemiyorsunuz.

Samsung’un Bakım Modu bu noktada devreye giriyor. Bu mod, aygıtınız elinizden çıkıp rastgele bir tamirat için gönderildiğinde şahsî bilgilerinizi korumak ve bunlara erişilmesini engellemek için özel olarak geliştirildi. Bakım Modunu aktifleştirdiğinizde, farklı bir kullanıcı profili oluşturarak birincil hesabınızın ve bilgilerinizin bilinmeyen kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik, Bakım Modu’na girip modu seçmeden evvel Aygıt Bakımına dokunduğunuz aygıtın Ayarlar kısmından ya da Samsung Members uygulaması aracılığıyla etkinleştirilebiliyor.

Bakım Modu açılır açılmaz fotoğraflar, görüntüler, bireyler ve bildiriler dahil olmak üzere tüm şahsî bilgilerinizi gizleyebilirsiniz ve yetkisiz erişimin önüne geçebilirsiniz. Ayrıyeten, tamir servisi tarafından aygıtınızdan kazara datalarınızın silinmesini de önlersiniz. Aygıtınızı tamirata göndermeniz gerektiğinde, aygıtınıza erişen bireylerin sadece gerekli servis hareketlerini gerçekleştirmesini sağlayan temel aygıt özelliklerine erişebilmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayarlar > Aygıt bakımı > Bakım modu

Güvenli Klasör:

Samsung Knox, kullanıcılarını sırf korumakla kalmıyor, tıpkı vakitte neyi teminat altına almak istedikleri konusunda onlara seçenekler sunan güvenlik ve kapalılık katmanları da sağlıyor. En kapalı şahsî bilgilerini farklı yerde ve inançta tutmak isteyenlere İnançlı Klasör seçeneği sunuluyor. Bu seçenek, telefonunuzun olağan depolama alanından erişilememesi için bilgilerinizi kilit altında tutan bir depo vazifesi görüyor. Takvim programlarınız ve rehber bilgilerinizin yanı sıra notlar, fotoğraflar, görüntüler, belgeler ve hatta uygulamalar üzere en özel datalarınızı burada saklayabilirsiniz. Hatta, uygulamalarınızı ve datalarınızı, bir sonraki açışınıza kadar daha da zımnî tutmak için İnançlı Klasörü şifreleyebilirsiniz.

Uygulamalarınız içerisinde yer alan İnançlı Klasörü birinci defa açtığınızda, kilit tipinizi PIN, desen yahut parola olarak ayarlamanız gerekiyor. Bunlara ek olarak, parmak izi erişimi de ekleyebilirsiniz. Bu süreçlerden sonra İnançlı Klasör kullanıma hazır hale geliyor. İnançlı Klasör içinde oluşturduğunuz her şey otomatik olarak burada saklanıyor ve başka datalarınızı de istediğiniz vakit buraya taşıyabiliyorsunuz. Örneğin, ehliyetinizin bir kopyasını saklamak istiyorsanız, İnançlı Klasör içindeki Kamera uygulamasını kullanarak fotoğraf çekebilirsiniz yahut Galerinizden bir fotoğraf seçip seçenekler menüsüne (üç nokta üzerine), akabinde “Güvenli Klasöre Taşı” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Kontrolünüz dışında pek çok şey bulunsa da kelam konusu gizliliğiniz olduğunda Samsung size mümkün olduğunca fazla denetim imkanı sunma konusunda kararlı. Pin Uygulaması, Bakım Modu ve İnançlı Klasör ile sizi meraklı gözlerden koruyan ekstra teminata sahipsiniz. 

Ayarlar > Güvenlik ve kapalılık > Daha fazla güvenlik ayarı > İnançlı Klasör”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ