yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sanatçılar Misi’nin hikayesini anlatacak

Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete açılan Misi Sanat Meskeni, KONSERVE: Kentlerarası Konuk Sanatçı Programı Ağı projesi kapsamında konuk sanatkarları ağırlıyor. 3 hafta boyunca Misi’de konaklayacak olan sanatkarlar, tecrübelerini standa dönüştürecekler.

Sanatçılar Misi’nin hikayesini anlatacak


Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete açılan Misi Sanat Meskeni, KONSERVE: Kentlerarası Konuk Sanatçı Programı Ağı projesi kapsamında konuk sanatkarları ağırlıyor. 3 hafta boyunca Misi’de konaklayacak olan  sanatkarlar, tecrübelerini standa dönüştürecekler.

Nilüfer Belediyesi, Avrupa Birliği takviyesiyle, İKSV yürütücülüğünde gerçekleşen Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Dayanak Programı tarafından desteklenen KONSERVE: Kentler Ortası Sanatçı Değişim ve Misafirlik Programı Ağı kapsamında kent dışından gelen konuk sanatkarları ağırlıyor. 21 Haziran-12 Temmuz tarihleri ortasında Sanatevi’nde konaklayan sanatkarlar Ayça Değirmenci, Çiğdem Üçüncü, Damla Yalçın ve Yekateryna Grygorenko, kentin ekolojik ve somut olmayan kültürel miras bedellerinden esinlenerek çeşitli eserler üretiyor.

Proje Yürütücülerinden Esra Okyay, sanatkarların klasik kültür üzerinden müşahedede bulunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Program kapsamında sanatkarlar, kırsal mahallere giderek müşahede yapıyorlar. Bunlardan birisi de Misi. Gelen sanatkarlar, bölgede geçirdikleri mühlet içinde klâsik kültür, gündelik hayat, oraya ilişkin alışkanlıklar üzerine bir müşahedede bulunuyor. Lakin uzaktan bir müşahede değil. Burada 3 hafta boyunca hayatı birlikte yaşıyoruz aslında. Misililer ile komşuluk ediyoruz, öykülerini dinliyoruz. Artık ortamızda bir gönül bağı oluştu. Süreç sonunda her sanatçının  ferdî tecrübeleri, müşahedesi bir yapıta dönüşecek. İzmir’de ve Nilüfer’de eserler sergilenecek. Lakin maksadımız Misi’yi anlatmak. ”

Programa katılan sanatçı Damla Yalçın, “Sanatsal olarak kendimizi geliştirdiğimiz bir süreç oldu. Döndüğümüzde de burayla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Ayça Değirmenci, ise programın kendisi için farklı bir tecrübe olduğunu söyledi. Değirmenci, “Kendi çemberimden çıktığım bir tecrübe oldu. Nilüfer Belediyesi’nin kültür ve sanat manasında imrenilen bir belediye olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarının devamını dilerim” diye konuştu.

Yekateryna Grygorenko ise birlikte kaldıkları sanatkarlarla birebir vakitte birbirlerini de beslediklerini söyledi. Grygorenko, “Misi’nin çok derin bir öyküsü var. Burada Misi’nin seslerini kaydediyorum. Bu kayıtlar ile bir iş üreteceğim. Seslerin benim üzerimde uyandırdığı hisleri kağıda yansıtıyorum” dedi.

Programa eş vakitli olarak Bursalı sanatkarlar Merve Kubat, Merve Özel, Fevziye Özocak, Nuveyba Tahmaz ve Ali Yılmaz Sanat Kahvesi’nde Misi üzerine düşünüp, üretiyorlar. Sanatkarların yapıtları süreç sonunda İzmir ve Nilüfer’de izlenime açılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ