yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Şanlıurfa Teknokent’te 2. GAP AR-Ge Proje Pazarı Gerçekleşti

Harran Üniversitesi tarafından Şanlıurfa Teknokent bünyesinde TÜBİTAK dayanağıyla düzenlenen “2. GAP Ar-Ge Proje Pazarı” programı, akademisyenler, araştırmacılar, işletmeciler, teşebbüsçüler ve öğrencilerin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Teknokent’te 2. GAP AR-Ge Proje Pazarı Gerçekleşti


Üniversite, araştırma kuruluşları ve özel kesim ortasında ortak Ar-Ge projelerinin oluşturulması, proje iş birliği tekliflerine teknolojik yahut finansal katkıda bulunulması ve ulusal teknolojik iş birliklerinin sağlanması gayesiyle düzenlenen proje pazarı etkinliğinde uzman eğitimciler tarafından bilişim, besin, tarım, makine, elektrik-elektronik, güç ve yenilenebilir güç, etraf, dokuma, savunma sanayi teknolojileri, tıp, sıhhat, yapı gereçleri üretim ve uygulamaları ile endüstriyel eser tasarımı mevzularında değerlendirmeler yapıldı.

Etkinliğin son kısmında ise ödül merasimi gerçekleştirildi. Şanlıurfa Teknokent’te gerçekleşen programda, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Sanayi ve Teknoloji Vilayet Müdürü Zafer Aydın, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Lider Vekili Mustafa Taş ve Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. İ. Berkan Aydilek birer açış konuşması yaptılar.

Teknolojik gelişmelerin öncüsü olarak, bu türlü proje pazarı aktiflikleri ile bölgenin yenilikçi ve sürdürülebilir projelere konut sahipliği yapmasını desteklediklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. İ. Berkan Aydilek’in akabinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Lider Vekili Mustafa Taş; “İş dünyası olarak, genç girişimcilerin ve yenilikçi projelerin desteklenmesi için bu tıp aktifliklerin devamını temenni ediyoruz” dedi.

Proje pazarının GAP bölgesinin potansiyelini en düzgün formda kıymetlendirmek ve yeni fikirlerin yeşermesine imkan tanımak için büyük bir fırsat olduğu açıklamasında bulunan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak’ın ardından bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Vilayet Müdürü Zafer Aydın; “Sanayi ve teknoloji alanında atacağımız bu adımlar, bölgemizin ekonomik gelişimine kıymetli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Üniversite olarak bölgenin kalkınmasına ve bilimsel araştırmaların desteklenmesine yönelik bu çeşit teşebbüslerin her vakit gerisinde olduklarını, proje sayısı bakımından bölge üniversiteleri ortasında en fazla TÜBİTAK projeleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu yeni projelerin ortaya çıkması ve çıktılarının daha yüksek katma pahaya dönüşmesi imkanı sunan aktifliğin, bölgemizde yeni iş birliklerinin kurulmasına vesile olacağını vurguladı.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan ise; vilayetimizde yenilikçi projelerin hayata geçmesine katkı sağlayacak bu değerli aktifliğe mesken sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirterek projelerini sunan tüm proje sahiplerine, iştirakçilere, projeleri kıymetlendiren heyet üyelerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Şanlıurfa Teknokent tarafından organize edilen aktifliğe 24 farklı kentten akademisyen, öğrenci ve özel daldan olmak üzere toplamda 75 proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden tıp ve sıhhat, besin, tarım, etraf, bilişim, güç, savunma sanayi teknolojileri mevzularında toplam 28 proje sergilenmeye hak kazandı.

Dereceye giren takımlara Şanlıurfa Teknokent CABİR Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından mentorluk takviyesi verilecek

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Özberk’in kıymetlendirme kurulu başkanlığını yaptığı proje yarışının sonuçlarına nazaran üçüncülük mükafatını iki proje paylaştı. “Yapay Zeka Takviyeli İnteraktif Kiosk” isimli projesiyle Emine Zerrin Şakır ve “Fizyotech” isimli projesiyle Görkem Açar üçüncülük mükafatına layık görüldü.

“Petrol ve jeotermal üretim kuyularının verimliliğini artırmaya yönelik ısı yalıtım materyalinin geliştirilmesi ve kuyu modeli” projesiyle Hasan Oktay ikincilik mükafatına ve “Antep Fıstığı İçerisinde Bulunan Çatlak Fıstıkların Ayrıştırılması” projesiyle Seyfettin Bozbaş birincilik mükafatına layık görüldü.

Protokol tarafından mükafatların takdim edilmesinin akabinde aktiflik, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim