yandex
ankara seo
ankara web tasarım
22.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Seferihisar’a çok amaçlı yaşam alanı

Seferihisar Belediyesi tarafından Orhanlı’da inşa edilen çok emelli toplumsal tesis, hizmete açıldı. Yaratıcı müelliflik, satranç, yapay zeka, işaret lisanı, ziraat eğitimi üzere kursların verileceği tesiste, yaşlı bakım ünitesi, bayan üreticiler için lokal eser stantları da kurulacak. 

Seferihisar’a çok amaçlı yaşam alanı


Seferihisar Belediyesi tarafından Orhanlı’da inşa edilen çok emelli toplumsal tesis, hizmete açıldı. Yaratıcı müelliflik, satranç, yapay zeka, işaret lisanı, ziraat eğitimi üzere kursların verileceği tesiste, yaşlı bakım ünitesi, bayan üreticiler için mahallî eser stantları da kurulacak. 

Seferihisar Belediyesi, ilçe genelindeki tesis açılışlarına orta vermeden devam ediyor. Orhanlı Toplumsal Tesisi’nin açılışına Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin’in yanı sıra CHP Genel Lider Yardımcısı Erhan Adem ve çok sayıda vatandaş katıldı. Halk oyunları gösterisiyle başlayan açılışta çocuklar atölye çalışmalarında birbirinden yaratıcı çalışmalar yaptı.

TESİSTE YOK YOK

Orhanlı halkının büyük ilgi gösterdiği tesiste, yaratıcı müelliflik, satranç, briç, domino, yapay zeka, işaret lisanı, ziraat eğitimi üzere kursların verileceği tesiste, yaşlı bakım ünitesi, bayan üreticiler için mahallî eser stantları da kurulacak. Düğün, nişan üzere tertiplerin da yapılacağı tesisin çay ocağını, muhtaçlık sahibi bayanlar dönüşümlü olarak işletecek. 

“BU TESİS BİR ÖMÜR ALANI”

Açılışta konuşan Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, Orhanlı üzere köylerdeki üretim gücünün kentten köylere göçün önünü açtığını vurgulayarak; “Bakın artık büyükşehirlerde yaşanamıyor. Kalabalık, hava kirli, her yer beton, ne yediğin ne içtiğin sağlıklı. Bu türlü olunca da beşerler kendilerine kaçış noktaları arıyor. Orhanlı Köyü işte bu beşerler için cennetten bir köşe. Kentten köye göç ile, kırsal iktisat canlanıyor, mahallî kültür yaşatılıyor, ziraî üretim artıyor, velhasıl tabiat ile insan bir bütün oluyor. İşte bu yüzden burası bir hayat alanı. Burası Orhanlıyı yaşatan insanların buluşma alanı olacak. Ve Orhanlı’ya çok yakışacak” diye konuştu.
 
“KADINLAR BURADA BULUŞACAK”

Geçen hafta 50 yaş üstü vatandaşlar için Seferiçınar Yaş Alma Merkezi ile Seferihisar Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hayat Merkezi’ni hizmete açtıklarını belirten Yetişkin, “Bu merkezde yaz düğünleri yapılacak, yapay zekadan işaret lisanı eğitimine kadar birçok farklı alanda atölyeler düzenlenecek. Gençler burada öğrenecek, bayanlar burada buluşacak. Tam manasıyla bir hayat alanı olacak. Orhanlı Kültür ve Toplumsal Ömür Alanı tüm Orhanlı halkına güzel uğurlu olsun” dedi.

 

“HAYALİMDEKİ KÖY BURASI”

 

Çiftçinin ürettiği eserlerden para kazanamadığı için köyden kentte göçler olduğunu belirten CHP Genel Lider Yardımcısı Erhan Adem, “Hayalimdeki köy Seferihisar’daki Orhanlı köyü üzere bir köydü. Burada üretim var. İsmail Liderimizin dediği üzere sizler sayesinde kentten köye göçler olması çok değerli. Benim köyüm dahil olmak üzere pek çok yerde durum tam karşıtı. Sizler Türkiye’ye örnek oluyorsunuz. Sizlerin dayanağıyla tarımı bilakis çevireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ