yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Şehit padişah Kosova’da yad edildi

Balkan Fatihi Osmanlı Sultanı 1. Murad Hüdavendigar, şehit edilişinin 635’inci yılında Osmangazi Belediyesi tarafından Kosova’da düzenlenen aktiflikle anıldı.

Şehit padişah Kosova’da yad edildi


Balkan Fatihi Osmanlı Sultanı 1. Murad Hüdavendigar, şehit edilişinin 635’inci yılında Osmangazi Belediyesi tarafından Kosova’da düzenlenen aktiflikle anıldı.

Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit edilen tek padişahı olan Sultan 1. Murad için iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başşehri Priştine yakınlarındaki kabri başında anma merasimi düzenlendi. Osmangazi Belediyesi’nce bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen anma merasimine, Kosova ve Türkiye’nin yanı sıra Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’ten çok sayıda davetli katıldı. Avrupa’nın kapılarını Türklere açan Murad Hüdavendigar’ı anma merasimi öncesi, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın ve protokol üyeleri, şehit padişahın kabri başında dua etti.

Anma merasimine Lider Aydın’ın yanı sıra; Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Milletvekilleri Fidan Brina Jilta ile Enis Kervan, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Obiliç Belediye Lider Yardımcısı İbuş Myekiçi, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım, Osmangazi Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde, Murad Hüdavendigar’ın savaş meydanında şehit düşmeden evvel yaptığı dua, Türkçe ve Arnavutça olarak okundu.

Aydın: “Geçmişimizi anıyor, unutmuyor ve saygı gösteriyoruz”

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa’da kurulup daha sonra dünyaya hükmettiğini belirterek, savaşta şehit düşen tek Osmanlı padişahı olan 1. Murad Hüdavendigar’ı vefatının 635’inci yılında Kosova’daki türbesinde andıklarını söyledi. Sultan Murad için her yıl Kosova ve Bursa’daki türbeleri başında anma programları düzenlendiğini hatırlatan Lider Aydın, “Geçmişini gerektiği üzere yad edemeyenler, geleceklerini istedikleri üzere inşa edemezler. Biz de hem geçmişimizi anmak, ecdadımıza gereken saygıyı göstermek ismine Osmangazi Belediyesi olarak 19 yıldır bu aktiflikleri sürdürüyoruz. İnşallah, bundan sonra da daha geniş iştiraklerle bu aktiflikleri devam ettireceğiz. Farklı bölgelerden anma merasimine katılan herkese çok teşekkür ediyorum.”  dedi. Aydın, önümüzdeki günlerde Sultan Murad Han’ın Bursa Çekirge semtindeki türbesinde de bir anma programı düzenleyeceklerini kelamlarına ekledi.

Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ı anma merasimini klasik bir aktiflik haline getirmesinden ötürü Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Sultan Murad Hüdavendigar, bu türlü bir anmayı ve buluşmayı ziyadesiyle hak eden, tarihte çok değerli bir dönüm noktası olan olayın kahramanıdır. Bursa’da kurulan Osmanlı Devleti’nin imparatorluğuna dönüşmesini sağlamıştır. Osmanlı’nın omurgasını oluşturan Balkanlar ve Rumeli için çok değerli olan Sultan Murad Han’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.” tabirlerini kullandı.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da yaptığı konuşmada, “Sultan I. Murad Hüdavendigar’ın Kosova’daki şehadeti, Osmanlı hakimiyetinin Balkanlar’daki tesirinin güçlenmesine ve bu topraklarda Türk varlığının ve kültürünün pekişmesine vesile olmuştur. Kosova Türkleri, Osmanlı devrinden günümüze kadar barışın, adaletin ve kültürel zenginliğin savunucusu olmuştur. Ecdad yadigarı topraklarda anavatanımızın dayanaklarıyla güçlü Kosova Türk toplumunu yaşatmaya, kimliğimizi, lisanımızı, bayrağımızı ve kıymetlerimizin bütününü geleceğe taşımak ve tüm toplum fertlerimizle birlikte canlı tutmak için sayısız çalışma, aktiflik ve projeler gerçekleştiriyoruz.” diyerek programı düzenleyen Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.

Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım da her yıl düzenlenen anma programlarından dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’a teşekkürlerini sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ