yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Selçuk Efes Kent Belleği’nde Anadolu Kültürü Tanrıçaları Sergisi Büyük İlgi Görgü

Selçuk Efes Kent Belleği, Anadolu’nun varlıklı kültürel mirasına dikkat çekmek gayesiyle fotoğraf ve müziği buluşturan “Anadolu Kültürü Tanrıçaları” Multidisipliner Sergisi’ne mesken sahipliği yapıyor.

Selçuk Efes Kent Belleği’nde Anadolu Kültürü Tanrıçaları Sergisi Büyük İlgi Görgü


Anadolu Kültüründe yer edinen tanrıçalara sanat ile bakmayı amaçlayan aktiflik, Türkiye ve yurt dışından birçok bayanın iştiraki ile oluşan Şahmaran isimli milletlerarası sanat gönüllülerinin yapıtlarının yer aldığı “Anadolu Kültürü Tanrıçaları” standın gezilmesiyle başladı. Standa İlçe Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergi seyahatinin akabinde dünyaca ünlü piyanist Dr. Züleyha Abdullayeva eşliğinde  “Ben Anadoluyum” Korosu Konseri katılıcıların büyük beğenisini topladı.

Anadolu’da tarih boyunca tanrıça kavramını farklı bir bakış açısıyla ele alan kültür sanat aktifliğinin söyleşi kısmında tarih boyunca tanrıça kavramları konuşuldu.

KADIN OLMADAN TOPLUMSAL UYANIŞ OLMAZ

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Dr. Nodira Güçsav, genel olarak ilah kavramından bahsederek; “Toplumsal uyanış bayan olmadan olmuyor. Bayan kendi gücünü, kendini keşfetmesi lazım. Bayanın mücadeleci ve güçlü olması toplumda da birçok olumsuzluğun önüne geçecektir” dedi.

ESKİ TÜRKLER’DE BAYAN EDİLGEN DEĞİLDİ

 Tanrıça kültünün nasıl doğduğu hakkında bilgi veren Osman Altay Güçsav;  İnsanı insan yapan şey kendisini, neden yaratıldığını, yaratanı sorgulamasıdır. Antik çağlardan bu yana anneliğin, kadınlığın damgalaştırıldığı, rabbin, yaratıcının bayan kabul edildiğini görüyoruz” dedi.

Tanrıça figürlerinin Eski Türkler için de hayli değerli olduğuna dikkat çeken Güçsav; “Türk bayanı bilhassa Orta Asya’da devamlı hayatın içinde ve erkeklere takviye olarak geçmiştir. Eski Türklerde bayan asla edilgen değildir. Bu yüzden İslamiyet’e kadar eski Türkler bayanı ilah olarak kabul etmiştir. Bugün de her vakit bayanları bir adım önde görmek istiyoruz” dedi.

 ARTEMİS VE MERYEM ANA DEĞERLİ İKİ DEĞER

Ressam Evrim Gökçelik Artemis’in kentinde Anadolu Tanrıçalarını husus alan bir kültür sanat aktifliği düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getiren Gökçelik Tanrıça Hekate hakkında bilgi verdi. Hekate’nin Kybele ile ilgili temasına değinen Gökçelik; “Baktığımız vakit Kybele Hekate ve Artemis farklı tıp başlık taşırlar. Bu başlık bir de Afrodit de vardır. Diğer yerlerde Afrodit aşk tanrıçası olarak görünürken bu topraklarda öbür bir manaya sahiptir. Benim yaptığım çalışmada Artemis’in karşısında Athena var. Athena da aslında Hekate’den kimi özellikler taşır. Zira Hekate son ana tanrıçadır. Bugün Hekate’nin tapınağı Yatağan’dadır. Hekate bugün üzerine en çok araştırma yapılan ana tanrıçalardan biridir. Ayrıyeten bugün burada bulunmamızın farklı bir değeri var. Zira bu topraklarda hem Artemis hem Meryem Ana var. Bu da kültürel ve mitolojik açıdan değerli bir değer” dedi.

“Anadolu Kültürü Tanrıçaları” Multidisipliner Standı 30 Mayıs’a kadar Selçuk Efes Kent Belleği’nde ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ