yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Selçuklu Belediyesi, her yıl Bosna Hersek’in Saraybosna ve Zenica şehirlerinde düzenlenen “Türkiye Günleri Çocuk Şenliği”nde

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bosna Hersek’in Saraybosna kentinde bu yıl 2.’si düzenlenen “Türkiye Günleri” aktifliği ve Zenica kentinde düzenlenen “Çocuk Şenliği”nde Selçuklu Belediyesi de stantlarıyla Konya’yı temsil ediyor.

Selçuklu Belediyesi, her yıl Bosna Hersek’in Saraybosna ve Zenica şehirlerinde düzenlenen “Türkiye Günleri Çocuk Şenliği”nde


Yunus Emre Enstitüsü’nün, Türkçe öğrenen binlerce Bosnalı çocuğu bir ortaya getirdiği klâsik çocuk şenliğinin 11. yıl dönümüne özel olarak “Türkiye Günleri”nin 2.’si başladı. 

Başkan Pekyatırmacı: “Ecdat yadigarı Bosna’da çocuklarımızın yüzünü güldürdük.”

Ecdat yadigari Bosna Hersek ile gönül bağlarının çok güçlü olduğunun altını çizen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı bu bağları her fırsatta daha da kuvvetlendireceklerini söyledi. Lider Pekyatırmacı kelamlarını şöyle sürdürdü; “Bosna Hersek Evlad-ı Fatihan. Bizim için bir ecdat yadigarı. Onun için biz her vakit Bosna Hersek ile birlikteyiz, beraberiz. Bu birlikteliğimizi beraberliğimizi çeşitli vesilelerle farklı platformlarda gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği bizim de belediye olarak katıldığımız  Türkiye Günleri ve Çocuk Şenliği aktiflikleri. Burada açtığımız stantlarda yüz boyama etkinliklerimizle çocuklarımızın yüzünde tebessüme vesile olurken halk oyunları grubumuzla Konya’yı ve ülkemizi temsil ettik. Bundan sonra da Evlad-ı Fatihan ve ecdat yadigarı olan Bosna’yla birlikteliğimiz devam edecek. Ben tertipte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz her vakit Bosna Hersekli kardeşlerimizin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak hem İslam aleminin hem de mazlum milletlerin yanındayız ve yanlarında olmayı sürdüreceğiz.”

Bosna Hersekliler Türk mutfağının lezzetlerini tadarken, çocuklar da aktiflik alanında gönüllerince eğlenecek

 Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, Saraybosna’daki Safet Zajko Parkı’nda Türk mutfağının iç pilav, reyhan şerbeti, muhammara, baklava ve kavurma üzere lezzetlerinin tanıtılacağı bir gastronomi aktifliği de düzenleyecek. Selçuklu Belediyesi’nin standının da yer aldığı aktiflikte çocuklara yönelik halat çekme, çuval yarışı, boya kitapları, topaç çevrime, uçurtma şenliği üzere aktifliklerin yanı sıra ebru gösterisi ve yüz boyama üzere bir dizi faaliyete yer verilecek. Aktiflik çerçevesinde etno müzik konserinde Zejd Soto ve Arslanbek Sultanbekov yapıtlarıyla sahne alacak. Selçuklu Belediyesi halk oyunları takımındaki öğrenciler de halk oyunları performansıyla hem Konya’yı hem de Türkiye’yi temsil edecek.

Şenlik, 14 Mayıs’ta Zenica kentinde düzenlenecek etkinliklerle sona erecek. Selçuklu Belediyesi Zenica’da da halk oyunları takımıyla sahne alacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ