yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Senkron Energy, enerji sektöründe dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında uluslararası öncü olmaya hazır

Yenilenebilir güç kaynakları alanında güç kesiminin global dönüşümünde faal bir rol oynamayı hedefleyen ve özel dijital tahliller sunan Enerjisa Üretim’in dijital şirketlerinden Senkron.

Senkron Energy, enerji sektöründe dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında uluslararası öncü olmaya hazır

Yenilenebilir güç kaynakları alanında güç bölümünün global dönüşümünde etkin bir rol oynamayı hedefleyen ve özel dijital tahliller sunan Enerjisa Üretim’in dijital şirketlerinden Senkron.

Energy Digital Services, Türkiye’de ve yurt dışında örnek çalışmalara öncülük ediyor. Memleketler arası alanda güç dalının dijitalleşmesinde ileri bilgi analitiği, siber güvenlik ve yenilenebilir santral idaresi ve operasyonel dayanak sunarak kritik fonksiyonlar üstlenen Senkron Energy Digital Services, güç dalının global dönüşümünde öncü rol alıyor.

Enerjisa Üretim bünyesinde küresel odakla Hollanda’nın Amsterdam kentinde kurulan Senkron Energy Digital Services, güç santrallerinde operasyonel verimliliği azamî seviyeye çıkararak teknoloji entegrasyonuna odaklanırken, sürdürülebilirlik alanında da kıymetli adımlar atıyor. Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal, şirketin misyonu, teknolojiye olan yaklaşımı ve sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine açıklamalar yaptı.

Enerji dalında muhtaçlık duyulan dijital iş kollarını hayata geçiriyor

Ali İnal, Senkron Energy’nin teknoloji kullanımı ve data bilimi alanındaki uzmanlığıyla, güç bölümünde gereksinim duyulan dijital iş kollarını hayata geçirdiğini vurguladı. Senkron Energy’nin merkezi operasyon odası (ROC) ve siber güvenlik operasyon merkezi (SOC) üzere altyapılarının ayrıntılarına değinen İnal, şirketlerin güç altyapılarında yaşanan her türlü tehdidi anlık olarak izleyerek, siber güvenlik alanında kritik bir rol üstlendiklerini belirtti. Bu merkezlerde, uzman takımların güç bölümündeki bilgi birikimiyle birleşen teknoloji odaklı yaklaşımının, hizmet verilen müşterilerin güvenlik ve operasyonel harikalık anlayışını güçlendirdiğini söz etti.

Microsoft’la güç bölümü için yapay zeka odaklı iş birliği: OnePact AI

Ali İnal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yapay zeka ve bilgi bilimiyle entegre çalışan bir yaklaşım benimsiyoruz. Microsoft ile iş birliği yaparak geliştirdiğimiz OnePact AI modülü, güç altyapılarında yapay zekayı faal bir formda kullanmanın kıymetli bir örneği olarak öne çıktı. Bu modül sayesinde, data akışını süratli bir formda tahlil edip, güç altyapısındaki potansiyel arızaları evvelce tespit ederek tedbir alıyoruz. ”

Senkron Energy’nin OnePact yapay zekası, Türkiye ve memleketler arası 30’dan fazla güç santralinde operasyonel verimliliği kıymetli ölçüde artırmak maksadıyla 100.000’den fazla data noktasından operasyonel datalarla birleştirilen ve ilişkilendirilen IoT datalarına erişiyor. Bu dataları tahlil etmek için üretken yapay zeka (GenAI) altyapısı sağlayan Microsoft’un Azure OpenAI Hizmeti kullanılıyor.  “OnePact AI” ile kullanıcılar, direkt bir chat arayüzü üzerinden güç operasyonları için büyük datalarla direkt sohbet edebiliyor ve bilgi analitiğine dayalı stratejiler geliştiriyor.

Santral idaresinde bilgi idaresinin ehemmiyetine dikkat çeken Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal“Veriyi toplamak bir yere kadar kâfi oluyor. Bir yerden sonra artık o bilgiden belirli iç görüler üretmek gerekiyor. Senkron Energy, yalnızca bilgi toplamakla değil, toplanan datadan mana çıkarmakla da ilgileniyor ve data analitiğine dayalı stratejilerle hareket ediyor. Bu sonuçlardan yola çıkarak anlık gereksinimlere ve krizlere yönelik tahlil hizmetleri sunuyor. Ayrıyeten Senkron Energy olarak başta hibrit güç yatırımları olmak üzere, batarya, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir güç yatırımlarında da, yatırım öncesi ve sonrası fizibilite ve karar takviye sistemleri ile yapay zekanın gücünü güç varlıklarının potansiyelini maximum seviyeye çıkarmak için kullanıyoruz” diye konuştu.

Enpact platformuyla tüm güç kesiminin anlık durumu takip edilebiliyor 

Senkron Energy’nin sürdürülebilirlik eforlarına da değinen Ali İnal, şirketin SeedPact ve LearnPact üzere platformlar aracılığıyla güç bölümünde sürdürülebilirliği artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ayrıca, kesime bir ikram olarak nitelendirdiği Enpact adlı platformun güç bölümünde bilgi ve bilgi paylaşımını kolaylaştırarak kesimin gelişimine katkı sağladığına dikkat çekti. Enpact ile hangi bölgenin ne kadar yeşil elektrikle beslendiği, üretim kaynaklarının verimlilikleri ve mevcut durumları, güç kesimindeki bütün haberler ve güç şirketlerinin o anki ekonomik durumları tek bir çerçeveden takip edilebiliyor.

Senkron Energy’nin teknolojiye olan yatırımlarıyla güç bölümünde öncü rol üstlendiğini belirten İnal, şirketin gelecekte de yenilikçi yaklaşımıyla güç dalının dijital dönüşümüne ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ