yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sevgili adayınız bir dolandırıcı olabilir mi?

Partner uygulamaları, insanların birileriyle ilişki kurma ve aşkı bulma usullerinde ihtilal yarattı. Artık beşerler toplumsal ortamlarda tanışmak yerine uygulamalar üzerinden çok kısa müddette eşleşip görüşmeye başlayabiliyor.

Sevgili adayınız bir dolandırıcı olabilir mi?


Partner uygulamaları, insanların birileriyle ilişki kurma ve aşkı bulma formüllerinde ihtilal yarattı. Artık beşerler toplumsal ortamlarda tanışmak yerine uygulamalar üzerinden çok kısa müddette eşleşip görüşmeye başlayabiliyor.

2022 yılında arkadaşlık uygulamalarını kullananların sayısının en az 350 milyon kişi olduğu hesaplanıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların flört profilini diğerleriyle paylaşmanın kolay bir yolu olmanın yanı sıra dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının birçok kişiyi istismar etmeleri için de bir dizi fırsat sunuyor. Arkadaşlık uygulamalarının ve toplumsal medyanın popülerliği, geçersiz taliplerin gayelerini bulup kandırarak paralarını almalarını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde dolandırıcıların tuzaklarına dikkat çekti.  

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komitesi tarafından hazırlanan bir rapor, aşk dolandırıcılığının 2022 yılında yaklaşık 70 bin şahsa 1,3 milyar dolara mal olduğunu ortaya koydu. Lakin bu tekrar de fotoğrafın tamamını yansıtmıyor zira flört dolandırıcılığına maruz kalan pek çok mağdur bunu lisana getiremeyecek kadar utanıyor. Çevrimiçi flörtün popülaritesi artmaya devam ettikçe, 2028 yılına kadar 450 milyondan fazla kullanıcıya sahip olacağı iddia ediliyor, dolandırıcılık ve akınların maksadı olma riski de artıyor. Çevrimiçi flört dünyasında yolunu bulmaya çalışanlar için, kuşkulu ilişkiler ve partnerinizin gerçek kimliği konusundaki belirsizlik, tehlike işaretleri listenizin en başında yer almalıdır.

 

Flört uygulamalarına gizlenen tehditler 

Sahte kimlikler oluşturma Dolandırıcılar tarafından arkadaşlık uygulamalarında kullanılan en yaygın taktiklerden biri, eşlerini öteki biri oldukları fikriyle kandırmak hedefiyle geçersiz profiller oluşturmaktır. Bu dolandırıcılar, şüphelenmeyen kurbanları cezbetmek için çoklukla çalıntı yahut stok fotoğraflar ve uydurma şahsî bilgiler kullanır. Dolandırıcıların çevrimiçi ortamda gerçekçi bir kişilik yaratmak için kullanabilecekleri (tahmin edebileceğiniz üzere, var olmayan) fotoğraflarını oluşturmak için yapay zeka imaj oluşturmayı kullanan birçok web sitesi vardır.

Kimlik avı akınları ve berbat emelli yazılım dağıtımı Çevrimiçi bir platform olarak arkadaşlık uygulamaları, kimlik avı akınları ve berbat emelli yazılım dağıtımı için kolay bir geçit sunar. Hatalılar profiller oluşturabilir ve görünüşte günahsız bildiriler ile berbat niyetli ilişkiler yahut ekler göndererek umutlu bekarları tıklamaları için kandırabilirler. Bunu kitlesel seviyede yapmak için botları kullanabilirler ve bir sefer tıklandığında bu ilişkiler kurbanın aygıtına makûs emelli yazılım yüklenmesine yol açar. Berbat maksatlı yazılım yüklendikten sonra, aygıtta depolanan tüm şahsî bilgiler yahut datalar tehlikeye girer ve kimlik hırsızlığı ve kredi kartı dolandırıcılığı riskini büyük ölçüde artırır. 

Şantaj için data toplama Çevrimiçi arkadaşlık platformları çok sayıda ferdî bilgi depolayarak bilgisayar korsanları için cazip maksatlar haline geliyor. Dolandırıcılar, insanların profillerinden bu hassas detayları çıkarmak için data madenciliği üzere taktikler kullanabilir. Ayrıyeten bu çeşit bilgilerin kamuya açık olduğu hadiseler da duyulmuştur.

Konum tabanlı tehditler Birçok tanışma uygulaması pozisyon tabanlı hizmetleri kullanır. Bu özellik insanların yakınlarındaki potansiyel eşleri bulmalarını kolaylaştırırken, tehditlere de kapı açıyor. Bilgisayar korsanları pozisyon datalarını kullanarak bireyleri takip edip hedefleyebilir ve bu da gerçek dünyada güvenlik kaygılarına yol açabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ