yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Siber güvenlik evde başlar

Günümüzde karşılaştığımız tüm düzmece uygulamaları ve dolandırıcılık yollarını düşündüğümüzde, akıllı telefon için güvenliğin tatil öncesi konutta başladığını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Siber güvenlik evde başlar


Dijital güvenlik şirketi ESET, kullanıcıları seyahat dolandırıcılıklarına karşı uyararak alınması gereken tedbirlere, dikkat edilmesi gereken mevzulara değindi. 

Tatilciler evvelden uzun bir seyahate hazırlanırken kaybolmaktan kaygı ederlerdi. Bu yüzden yanlarına harita, pusula, radyo, kelamlık ve el feneri alırlardı. Artık hepsi küçük, kompakt bir telefona entegre edilmiş durumda. Bu nedenle birçoğumuzun yanında bu küçük asistan olmadan bir seyahat hayal edememesi şaşırtan değil.  Ancak tarihteki gezginlerin korsanlara ve eşkıyalara karşı dikkatli olmaları gerektiği üzere günümüz turistlerinin de kendilerini siber hatalılardan muhafazaları gerekiyor. 

Tehdit aktörleri akıllı telefonları sırf sahiplerinin kimliklerini yahut paralarını çalmak için berbata kullanmakla kalmaz, tıpkı vakitte patronlarının iş sistemlerine de giriş yapabilirler.

Bağımsız BT-Güvenlik Enstitüsü AV-TEST, Nisan 2024 itibariyle akıllı telefonların yaklaşık 35 milyon Android makûs emelli yazılım örneğiyle karşı karşıya kaldığını gösterdi. Tehdit aktörleri, kurbanların ferdî bilgilerini ve paralarını çalmak için yasal şenlik, seyahat yahut konaklama web sitelerini berbata kullanabilir ve tıpkı şeyi yapmak için berbat maksatlı yazılım dağıtabilir yahut taklit web siteleri oluşturabilir. Bir öteki tehdit de düzmece çeviri uygulamaları ya da truva atına dönüştürülmüş yasal sohbet uygulamaları üzere berbata kullanılan uygulamalardan gelebilir. 

Güvende kalmak için yapmanız gerekenler

  • Mümkünse tatile kurumsal aygıtlarınızı götürmeyin ve ferdî aygıtlarınızı iş için kullanmayın.
  • Yazılımınızı güncelleyin ve aygıt datalarınızı tertipli olarak yedekleyin. 
  • Kaybolan yahut çalınan bir aygıtı bulmanıza yardımcı olacak hırsızlık tedbire araçlarını kurun. 
  • Otomatik bağlanmayı durdurun ve herkese açık rastgele bir kablosuz erişim noktasına bağlanmadan evvel iki sefer düşünün.
  • Herkese açık bir kablosuz erişim noktasına bağlanmak zorunda kalırsanız VPN kullanın. Çevrimiçi bankacılık yahut çevrimiçi alışveriş üzere hassas süreçleri gerçekleştirmeden evvel iki defa düşünün. 
  • Özellikle web sitelerinden ve üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama indirirken dikkatli olun.
  • Yeni bir uygulamayı indirmeden evvel her vakit geliştiricinin geçmişini ve uygulama incelemelerini denetim edin. 
  • Yeni uygulama garip davranmaya başlarsa çabucak silin. 
  • Biletleri sadece bir aktiflik organizatöründen yahut resmi ve sağlam bir üçüncü taraf satıcıdan satın alın.

Güvenilir siber güvenlik

Son lakin tartışmasız en kıymetli ipucu, önlemeyi vurgulayan saygın bir taşınabilir güvenlik yazılımı indirmektir. Çok fazla teknik detaya girmeden, insan gözüyle tespit edilemeyen yahut temel antivirüs yazılımları tarafından yakalanamayan sofistike siber kampanyalar olduğunu unutmayın. Bu da taşınabilir kullanıcıların kendilerini bu gelişmiş tehditlerden koruyacak emniyetli bir siber güvenlik tahliline sahip olmaları gerektiği manasına geliyor.  ESET Mobile Security proaktif bir yaklaşım benimser ve tehditleri indirme süreci sırasında, hatta yükleme gerçekleşmeden evvel tespit edip engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı manasına gelir. EMS, indirme klasörlerindeki tüm belgeleri tarar ve kılık değiştirmiş zararlıyı içeri almadığınızı iki defa denetim etmek ve mevcut uygulamaları taramak için de kullanılabilir. 

ESET Mobile Security Premium ayrıca Anti-Phishing, Anti-Theft, Payment Protection ve App Lock gibi kullanışlı araçlarla birlikte gelir. Bunlar, ezkaza bilinen bir kimlik avı web sitesini ziyaret etmeleri, taşınabilir aygıtlarının çalınması yahut birisinin bir banka yahut çevrimiçi mağaza ile bağlantılarını kesmek istemesi durumunda kullanıcıların datalarını korur.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ