yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat

Günümüzde kamuya yönelik uygulamalar, işletmelerin müşterileri, iş ortakları ve paydaşlarıyla etkileşime girmesinde çok kıymetli bir rol oynuyor.

Siber güvenlik spot ışığı altında: Halka açık uygulamaların arkasına gizlenen risklere dikkat


Web sitelerinden API’lere ve web hizmetlerine kadar uzanan bu uygulamalar, kuruluşların dijital vitrini olarak hizmet veriyor ve dünya genelindeki kullanıcılara temel hizmetleri ve bilgileri sağlıyor.

Ancak Kaspersky, en son Olay Müdahale raporunda, halka açık uygulamaların siber hatalılar tarafından kurbanların sistemine sızmak için kullanılan en yaygın akın vektörü olmaya devam ettiğini ortaya koydu. Bu bulgular ışığında, siber güvenlik uzmanları bu üzere uygulamaları kullanan işletmelerin siber dayanıklılıklarını müdafaalarına yardımcı olmak için yönerge yayınladı.

En son Kaspersky Olay Müdahale Raporu 2023’e nazaran, halka açık uygulamaları tehlikeye atmak en yaygın siber hücum metodu olmaya devam etti ve kelam konusu uygulamaların üçte biri bilinen güvenlik açıkları üzerinden taarruza uğradı. Bu güvenlik açıklarının yarısından fazlasının 2021 ve 2022’de keşfedilmiş olması dikkat cazipti. Tespit edilen birinci vektöre olayların %42,37’sinde rastlandı.  

Bu telaş verici gelişmeler üzerine Kaspersky, halka açık uygulamaların siber güvenlik risklerine ait kurumların farkında olması gereken bulguları şöyle sıraladı:

Halka açık uygulamaları anlamak

Halka açık uygulamalar, internet üzerindeki kullanıcılar tarafından erişilebilen yazılım uygulamalarını ve hizmetlerini kapsar. Ekseriyetle bir kuruluşun ağındaki çalışanlar tarafından kullanılan dahili uygulamaların bilakis, halka açık uygulamalar internet irtibatı olan herkes tarafından erişilebilecek formda tasarlanmıştır. Bu uygulamalar e-ticaret platformları, müşteri portalları, toplumsal medya ağları ve çevrimiçi bankacılık sistemleri üzere çeşitli hedeflere hizmet eder.

Siber güvenlik riskleri

Dijital iş operasyonlarındaki kritik rolleri göz önüne alındığında, halka açık uygulamalar internete maruz kalmaları nedeniyle ekseriyetle siber hatalılar tarafından sıkça gaye alınırlar. Halka açık uygulamalarla bağlı siber güvenlik tehlikelerinden kimileri şunlardır:

  • Veri ihlalleri: Halka açık uygulamalar ekseriyetle müşteri dataları, ödeme ayrıntıları ve fikri mülkiyet üzere hassas bilgileri depolar. Bu uygulamalara yönelik başarılı bir siber akın, data ihlallerine yol açarak zımnî bilgilerin açığa çıkmasına ve mali kayıplara neden olabilir.
  • Kötü maksatlı yazılım bulaşmaları: Siber hatalılar, kullanıcıların aygıtlarını tehlikeye atmak yahut hassas bilgileri çalmak için halka açık uygulamalara makûs emelli yazılım enjekte edebilir. Web sayfalarına gizlenmiş makus gayeli kodlar, kullanıcıların aygıtlarına bulaşarak datalara yetkisiz erişime yahut finansal dolandırıcılığa yol açabilir.
  • Kimlik avı akınları: Halka açık uygulamalar, siber hatalıların kullanıcıları kandırarak oturum açma bilgileri yahut finansal detaylar üzere hassas bilgileri ifşa etmeye çalıştığı oltalama taarruzları için en önemli amaçlardır. E-posta, düzmece web siteleri yahut toplumsal medya kontakları aracılığıyla gerçekleştirilen oltalama hücumları, durumdan şüphelenmeyen kullanıcıları kandırmak için halka açık uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanabilir.
  • DDoS hücumları: Siber hatalılar, halka açık uygulamaların kullanılabilirliğini bozmak ve legal kullanıcılara hizmet verilmesini engellemek için bu uygulamalara karşı DDoS taarruzları düzenleyebilir. DDoS akınları, uygulamanın sunucularını ağır trafik eşliğinde kullanılamaz hale getirerek altyapıyı alt üst edebilir ve kuruluşlar için kesinti müddetlerine ve mali kayıplara neden olabilir.
  • SQL enjeksiyonu ve siteler ortası komut belgesi oluşturma (XSS): SQL enjeksiyonu ve siteler ortası komut belgesi oluşturma üzere güvenlik açıkları, siber hatalılar tarafından halka açık uygulamalardaki dataları manipüle etmek yahut çalmak için kullanılabilir. Bu hücumlar, web uygulamalarının temel kodunu gaye alarak saldırganların rastgele komutlar yürütmesine yahut web sayfalarına makûs gayeli komut belgeleri enjekte etmesine imkan tanıyabilir.

Kuruluşlar, halka açık uygulamalarla bağlı siber güvenlik risklerini anlayarak ve proaktif güvenlik tedbirleri uygulayarak siber tehditlere karşı dayanıklılıklarını artırabilirler ve günümüzün birbirine bağlı dünyasında dijital varlıklarını ve prestijlerini koruyabilirler.

Kaspersky Küresel Acil Durum Müdahale Takımı Başkanı Konstantin Sapronov, hususa dair şu bilgileri paylaştı: “Kuruluşlar dijital etkileşimi artırmak için halka açık uygulamalara giderek daha fazla güvenirken, bu platformlarla bağlantılı siber güvenlik riskleri de buna bağlı olarak yükseliyor. Data ihlalleri ve makus maksatlı yazılım bulaşmaları üzere olaylar, işletmeler ve müşterileri açısından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Kaspersky olarak, siber olaylara süratli ve tesirli cevap vermenin ehemmiyetini anlıyor ve kurumların siber tehditleri tespit etmesine, bunlara cevap vermesine ve bunlardan kurtulmasına yardımcı olmak için özel Olay Müdahale hizmetleri sunuyoruz. Sağladığımız bu dayanak sayesinde işletmeler siber güvenlik duruşlarını güçlendirebilir ve dijital varlıklarını inanç altına alabilirler.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim