yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Siber Saldırganlar Whatsapp Hesabınızı Klonlayarak Kişisel Konuşmaları Ele Geçiriyor

Günlük irtibatın vazgeçilmezi olan WhatsApp, dünyanın her yerindeki bireylerle ilişki kurmayı son derece kolaylaştırdı. Aylık 2,78 milyardan fazla etkin kullanıcıya sahip olan WhatsApp, siber saldırganların da uğrak noktası haline geldi.

Siber Saldırganlar Whatsapp Hesabınızı Klonlayarak Kişisel Konuşmaları Ele Geçiriyor


Çeşitli siber ataklarla, kullanıcıların WhatsApp hesaplarının ele geçirilebileceğini aktaran Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, WhatsApp hücumları hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyor.

İletişim tercihlerinde hem ferdi hem de kurumsal hayatın vazgeçilmezi olan WhatsApp, günlük hayatın vazgeçilmezi haline geldi. 180 ülkede aylık 2,78 milyardan fazla etkin kullanıcısı olan WhatsApp, günde 140 milyar bildirinin paylaşıldığı en tanınan taşınabilir iletileşme uygulaması oldu. Bu durumu fırsata çeviren siber dolandırıcılar, çeşitli ataklarla kullanıcıların WhatsApp hesabını ele geçirmeye başladı. Bunun için kullanıcıların doğrulama kodlarını talep eden manipülatif bildiriler gönderen, casus yazılım kullanan ve berbat maksatlı yazılım gönderen saldırganlar, bu sayede WhatsApp hesaplarını klonlayabiliyor. Bu çeşit taarruzların sırf bir temasa tıklandığında, belge indirildiğinde yahut spam bildiriye karşılık vermekle başarılı olacağını belirten Akkoyunlu, WhatsApp taarruzlarına karşı bilinmesi gerekenleri sıralıyor.

1. Toplumsal Mühendislikle WhatsApp Numarası Hackleme: Siber saldırganlar, şifreler yahut doğrulama kodları üzere hassas bilgileri elde etmek için kullanıcıları manipüle eden spam iletiler gönderiyor. Bu sayede numaraları kendi aygıtlarına kaydederek, hesaplara erişmek için doğrulama kodu talep edebiliyor. WhatsApp doğrulama kodu içeren bir kısa bildiri alındığında ve akabinde bireylerinizden biri çabucak sizinle bağlantıya geçerek doğrulama kodunu paylaşmanızı isterse, kodu vermeyin. Zira bunu bir sefer yaptığınızda, bilgisayar korsanı bunu WhatsApp hesabınıza erişmek için kullanabiliyor.

2. WhatsApp Davet Yönlendirme: Çağrı yönlendirme, saldırganların kurbanın hesabına gelen tüm aramalara erişim sağlamak için kullandıkları bir prosedürdür. Bu durumdan kaçınmak için bilinmeyen bireylerden gelen iletilere yahut isteklere karşılık vermekten kaçınılması kritik rol oynuyor. Ayrıyeten, bilinmeyen numaraları aramaktan kaçınılması da kıymet taşıyor.

3. WhatsApp Web Korsanlığı: WhatsApp Web’e erişmek ve giriş yapmak için kullanıcıların, web tarayıcı hizmetinde görünen bir QR kodunu taraması gerekiyor. Saldırganlar, bu kodu WhatsApp Web’den alarak, makûs maksatlı bir sayfaya yerleştiriyor. Bu düzmece kod, WhatsApp aracılığıyla ya da telefon kamerasıyla taratıldığında ferdî bilgiler çalınabiliyor ve bu bilgiler hesabı ele geçirmek için kullanılabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bildiri olarak gönderilen kontaklara tıklanmamalı, site adresinden evvel, siteyle kontağın inançlı olduğunu gösteren HTTPS ön eki aranmalıdır.

4. WhatsApp Casus Yazılımı: Kullanıcıların telefonlarına casus yazılım bulaştırmalarının en yaygın yolları, tıkladıkları yahut indirdikleri berbat maksatlı ilişkiler, üçüncü taraf uygulamalar ve e-posta ekleridir. Casus yazılım yüklendikten sonra ise kullanıcının WhatsApp bildirileri kaydedilebiliyor. Bu nedenle telefonunuzdaki uygulamaların müsaadelerini tertipli olarak gözden geçirin ve kuşkulu uygulamaları denetim edin.

5. WhatsApp Dark Web Hücumları: Saldırganlar, gereksinim duydukları WhatsApp hackleme araçları ve hizmetlerini, telefon numaralarını ve şahsî bilgileri Dark Web’den çarçabuk satın alabiliyor. Bu nedenle şahsî bilgilerin çevrimiçi ortamda bulunup bulunmadığı sistemli olarak denetim edilmesi ve dijital ayak izini en aza indirgeyen adımlar atılması kıymet taşıyor.

Tek seferde Windows, Mac, İOS ve Android aygıtlarınızı korumak istiyorsanız, Bitdefender Total Security, sizin için eksiksiz seçimdir. Bitdefender Total Security ürünü, en gelişmiş ziyanlı yazılımlara karşı bile zırhlı müdafaa sağlar ve birden fazla platformda bulunan cihazlarınızdaki ferdî datalarınızı sistem performansını düşürmeden korumak için tasarlanmış özelliklere sahiptir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ