yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı.

Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor


Yaz mevsimi, kalp sıhhatini en çok etkileyen faktörlerden biri. Kalp hastalarının sıcak havalarda daha dikkatli olması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Hiç elbet sıcak havalar kalbimize güzel gelmiyor, en çok da kalp hastalıkları olan bireylere. Fakat sağlıklı bir yaz için kimi kolay tedbirlerle kalbimizi serin tutmanın pek çok yolu var” açıklamasında bulundu.

 

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden bedenin kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda kalp, akciğerler ve böbrekler üzerine daha çok yük bindiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Kuşkusuz yaz deyince pek çoğumuzun kendini her daim dışarı atası olsa da günün muhakkak saatlerinde dikkatli olmakta yarar var” dedi.

 

Prof. Dr. Nevrez Koylan; koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, hipertansiyon ve ritim bozukluğu olan kalp hastalarına yaz mevsimini rahat atlatabilmeleri için tekliflerde bulundu:

 

Koroner kalp hastalığı

Eğer koroner kalp hastalığı nedeniyle nitrat spreyi yahut nitrat tipi bir ilaç kullanılıyorsa, dikkatli olmakta yarar var. Nitratlar damarları süratle genişlettikleri için tansiyon düşürücü bir tesire sahipler. Bu durum sıcakta sıvı kaybıyla birlikte bayılmaya bile yol açabiliyor. Ayrıyeten yeniden sıcak ortam ve sıvı kaybı, kanın ağırlaşması sonucunda kalp krizlerinin artmasının kıymetli bir nedeni.

 

Kalp yetersizliği

Kalp yetersizliği olan bireyler kesinlikle serin yerlerde bulunmalı. Ağır kalp yetersizliğinde hastanın aldığı sıvıyı da kısıtlı tutmak gerekebiliyor. İdrar sökücü ilaç kullananlarda halsizlik ve ayağa kalkarken baş dönmesi üzere bedende sıvı azalmasına yönelik belirtiler gözlemlenirse ilaçlar doktor tarafından yeniden düzenlenebilir. 

 

Hipertansiyon

Hipertansiyonlu hastalarda sıcak ortamların ve sıvı kaybının iki istikametli tesiri var. Öncelikle, sıvı kaybının ortaya çıkması ve idrar sökücü tansiyon ilaçlarının da bu durumu hızlandırmasıyla birlikte beden sıvı kaybını engellemek için, damarları büzen ve tansiyonu yükselten düzenekleri devreye alıyor. Bunun sonucunda tansiyon yükseliyor ve bilhassa ayağa kalkarken ani tansiyon düşmeleri ve sersemlikler ortaya çıkabiliyor. Tansiyon bariz halde dalgalanıyor ki bu da kalp krizi ile inme riskini önemli oranda artırıyor. 

  

Ritim bozuklukları

Yaz ve kalp hastalıkları hakkında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ritim bozuklukları. Terlemeyle birlikte bedenden potasyum ve magnezyum üzere minerallerin atılması bu minerallerin bedende azalmasına neden oluyor. Bu durum da bilhassa kalp hastalarında çarpıntıyı ve hayatı tehdit eden ritim bozukluklarını tetikliyor. Sağlıklı bireylerde de yaz aylarında çarpıntı şikayetlerinde artış gözleniyor. Uzun süren ve sık tekrarlayan bu çarpıntılar günlük ömrü da etkiliyor. Şayet çarpıntıyla birlikte tansiyon düşmesi ve bayılma üzere şikayetler de olursa kesinlikle doktora başvurulmalı.

 

Serin kalmak için 10 öneri

 

  • Bol sıvı alın. Sıvı almanın en âlâ yolu su içmektir bu yüzden ziyanlı içeceklerden kaçının. Kahve, çay ve güç içecekleri üzere kafeinli içeceklerde ölçülü olmaya çalışın. 
  • Sıvı alımının kısıtlandığı ağır kalp yetersizliği yahut böbrek yetersizliği üzere bir durum varsa, alınacak sıvı ölçüsü açısından hekiminizin görüşünü alın. 
  • Kan basıncını artırabileceği ve kalp yetersizliği bulgularını kötüleştirebileceği bilinen soda ve maden sularını ölçülü tüketin.
  • Salata ve zeytinyağlı sebzeler üzere soğuk yemekleri tercih edin. Hem sıvı içerikleri fazladır hem de yeterli birer vitamin ve mineral kaynağıdır.
  • Evinizi serin tutun. Konuttaki lambaları ve ısı yaratabilecek başka elektrikli aygıtları da yalnızca gerektiğinde kullanın.
  • Oturmak ve bilhassa de uyumak için meskenin en serin bölgesini tercih edin. 
  • Hafif, bol ve terlemeye mani olmayan doğal kumaşlardan giysiler giyinin. 
  • Denize sabah 11.00’den evvel ve öğle 15.00’ten sonra, mümkünse aç olarak girin. 
  • Gölgede olsanız da bir güneş gözetici kullanın, şapka takın ve su içmeyi sürdürün. 
  • Aşırı fizikî antrenmanlardan kaçının. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim