yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sıcak hava sosyal ilişkileri olumsuz etkileyebiliyor

Havanın güneşli yahut kapalı olması psikolojiyi etkiliyor.

Sıcak hava sosyal ilişkileri olumsuz etkileyebiliyor


Sıcak havaların; isteksizlik, çok yorgunluk hissi, tahammülsüzlük yahut çabuk öfkelenme üzere sorunlara sebep olabildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Sıcaklar ve nem kişinin hem uyku kalitesini hem de uyku müddetini olumsuz etkiliyor. Bunaltıcı sıcakların tesiriyle uykusuzluk, kişinin gün içerisindeki işlerde de randımanının düşmesine ve dikkat sıkıntıları yaşamasına yol açabiliyor. Üst üste yaşanan uyku düzensizlikleri kişinin ömür kalitesini değerli ölçüde düşürüyor. Kişi günlük hayatında uykusuzluğun tesiriyle dünün yorgunluğunu sonraki güne taşıyor ve daha sabırsız, daha isteksiz oluyor. Bu kendimizi ve etrafımızı etkileyen, toplumsal hayatımızdaki bağlarımıza yansıyan bir sorun” açıklamasında bulundu.

Kişinin yemek hazırlamaya üşenerek sıhhatsiz besinlere yönelmesinin yahut çok sıcaklar sebebiyle iştahsız olmasının ömür kalitesini düşüren etkenlerden olduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Aşırı sıcak havalar bireyde çarpıntı, nefes darlığı, bayılma hissi, bunalma yahut panik hali yaratabilir. Sıcak havaya maruz kalan panik bozukluğu olan hastalar deneyimledikleri bu durumu yanlış yorumlayabilir, rahatsızlıklarından ötürü bu durumu yaşadıklarını düşünüp olumsuz etkilenebilirler. Şayet etrafınızda bu sorunu yaşayanlar varsa empati çerçevesinde açıklama yapabilir ve yaşadığı meşakkatin herkesin yaşayabileceği olağan bir durum olduğunu anlatabilirsiniz” dedi. 

Sıcak hava depresyonu tetikliyor

Birçok bilimsel araştırmaya nazaran çok sıcak havaların depresyonu tetikleyebildiğini paylaşan Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Kötü ve rahatsız hissedildiğinde yahut baş edilemeyen durumlarda uzman takviyesi almaktan kaçınılmamalı. Psikiyatrik tedavi sürecinde kullanılan birtakım ilaçlar bazen dolaylı olarak çok sıcaklarda kişiyi olumsuz etkileyebilir. Ya da kişi kendini daha yeterli hissetmek için bilinçsizce ilacı yahut tedavi prosedürünü değiştirmeye kalkabilir. Bu yanlış davranışlar yerine akla takılan bütün soru işaretleri için kesinlikle bir doktora danışılmalı” formunda konuştu.

Bu durumun süreksiz olduğu unutulmamalı

Bu devirde çok sıcağa maruz kalmaktan kaçınmanın, tertipli uyumaya ve bol sıvı tüketimine ihtimam göstermenin, iş yerinde, konutta yahut toplumsal ortamlarda daha fazla empati ile ilgilerin sürdürülmesine dikkat etmenin ruhsal sıhhat için çok değerli olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Sıcak ve bunaltıcı hava sebebiyle; daha gergin daha tahammülsüz ve daha huzursuz hissedebiliriz ancak sağlımız için yapmamız gereken, bu hislerin süreksiz olduğunu bilerek yaşadığımız külfetin herkesi olumsuz etkilediğini unutmadan birbirimize karşı daha anlayışlı olmak” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ