yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sigaranın Zararları ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Sigara kullanımının sağlık üzerindeki zararları ve etkileri hakkında detaylı bilgiler. Sigaranın insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenin ve sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmanın önemini keşfedin.

Sigaranın Zararları ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Küresel Etkileri

Sigaranın zararlarını biliyor musunuz? Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, sigara dünya genelinde halk sağlığını tehdit eden en büyük sorunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda sigara tüketiminde azalma olsa da, 75 yıl öncesine göre tüketim 3 kat artmıştır. Tütün ve tütün ürünlerinin yaygın kullanımı nedeniyle dünya genelinde ‘tütün salgını’ yaşanmaktadır.

Sigaranın Ölümcül Etkileri

Sigara yılda 8 milyondan fazla ölüme neden olmakta olup, bu ölümlerin 1,3 milyonu pasif içicilikten kaynaklanmaktadır. Ayrıca, tütün üretimi ve tüketimi yılda 80 milyon ton karbon salımına yol açmakta ve orman alanlarının yüzde 5’i tütün üretimi için yok edilmektedir.

Uzmanların Uyarıları

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özge Faydalıel Balcı, tütün kullanımının her çeşidinin zararlı olduğunu ve tütüne maruz kalmanın güvenli bir seviyesinin olmadığını belirtmektedir. Sigara kullanımının yanı sıra nargile, purolar, sigarillolar, ısıtılmış tütün gibi ürünler de sağlık üzerinde ciddi riskler oluşturmaktadır. Tütün dumanında bulunan zararlı maddeler, diğer tütün ürünlerinde de mevcuttur ve bağımlılık yaratan nikotin içermektedir.

Dr. Balcı ayrıca, sigaranın kanser başta olmak üzere birçok hastalığa yol açtığını ve sigara ile ilişkili hastalıkların yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürdüğünü vurgulamaktadır.

Danışmanlık ve ilaç tedavisiyle sigarayı bırakma şansının artabileceğini belirten uzmanlar, sigara bırakma programlarına katılmanın önemini vurgulamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ