yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun: “Güçlendirme uzmanlık gerektirir”

Sika Yapı Kimyasalları, hususun uzmanları ile hazırladığı görüntüler ile zelzele konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye devam ediyor

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun: “Güçlendirme uzmanlık gerektirir”

Yapı Kimyasalları bölümünün öncü kuruluşu Sika, Deprem Güçlendirme Derneği Yönetim Kurulu Lideri Sinan Türkkan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Canbay, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki’nin zelzele ile ilgili görüşlerinin yer aldığı görüntüleri Mart ayında yayınladı. Sika, projenin son görüntüsünde Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun’un görüşlerine yer verdi. Görüntüler zelzele konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek emeli ile Sika’nın toplumsal medya hesaplarında yayınlanıyor.

 

Proje ile, dünyanın en faal sarsıntı nesillerinden birinin üzerinde bulunan ülkemizde, vatandaşların binalarını zelzeleye karşı hazırlarken dikkat etmeleri gereken bahislerde bilgi verilmesi amaçlanıyor.

 

Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun, mevcut yapı stoku içerisinde uzmanlar tarafından incelenerek ömrünü tamamladığı tespit edilen riskli yapılar için güçlendirmenin çok kıymetli bir alternatif olduğunu belirterek, “Deprem ülkemizin bir gerçeği ve pozisyon olarak faal fay sınırlarının olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Mevcut yapı stoku içerisinde riskli olduğu görülen yapılar için güçlendirme, hem kaynakların yanlışsız yönetilmesi ve ekonomik açıdan, hem de vakit açısından çok değerli bir alternatif durumundadır” dedi. 

Güçlendirmenin uzmanlık gerektirdiğinin altını çizen Özkun, “Bu mevzuda bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyoruz. Gerçek eserlerin, yanlışsız vakitte, gerçek uygulanması hususlarında; uygulayıcılara, şartnameleri hazırlayanlara, dal profesyonellerine yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz. Yapısal güçlendirme sıradan bir uygulama değildir, önemli bir uygulama bilgisi gerektirir. Öncesinde mevzunun yetkili uzmanlarıyla bir güçlendirme projesinin yapılması ve bu projeye bağlı kalarak uygulamaların da tekrar yetkili özel uzman uygulayıcılarla gerçekleştirilmesi gerekir” diye belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ