yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sosyal medya hesabınızı kaptırmayın

Yapılan araştırmalar toplumsal medya araçlarının kullanımının bilhassa tatil devirlerinde her yaş kümesinde arttığını gösteriyor.

Sosyal medya hesabınızı kaptırmayın


Dijital ortamlarda yasal olmayan yolları kullanarak para kazanan siber hatalılar da gelişmeleri yakından izliyorlar. ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban yaşanan ağır dijitalleşmenin siber hatalılar tarafından da takip edildiğini belirterek kullanıcılara inançlı internet kullanımına yönelik  önerilerde bulundu. 

 

Kolay yoldan para kazanabilmek için uygun vakti ve ortamları takip eden siber hatalıların bir gayesi de toplumsal medya. Siber dolandırıcılar, kullanıcılar için bir cümbüş ve toplumsallaşma aracı olan toplumsal medya platformlarında geliştirdikleri metotlar ile istediklerini elde etmeye çalışıyorlar. Toplumsal mühendislik uygulamalarından faydalanıyorlar. Farklı modüllerdeki bilgileri bir ortaya getirerek manalı bir bütün oluşturuyorlar. Topladıkları bilgileri kendi hedefleri için kullanabiliyorlar. Sizin isminize yeni bir hesap açabildikleri üzere var olan hesabınızı kullanarak yeni tuzaklar kurabiliyorlar.   

 

Hesabınızın ele geçmemesi için neler yapmalısınız

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, sosyal medya hesapları kullanılırken dikkat edilmesi gerekenleri şu biçimde özetledi:

  • Bilmediğiniz uygulamalara ve sitelere toplumsal medya hesaplarınız ile oturum açmayın.
  • Uygulamalara toplumsal medya hesabınız ile giriş yapmamaya itina gösterin. Her ne kadar yeni bir hesap oluşturmak zorunda kalmamak kulağa hoş gelse de bu formül ile giriş yapacağınız uygulamalar konusunda çok dikkatli olun. 
  • Mutlaka güçlü zor iddia edilebilir ve her toplumsal medya hesabınız için farklı parolalar kullanın. 
  • Tüm hesaplarınızın parolalarını hatırlayabilecek sağlam bir parola yöneticisi kullanmaya başlayın. 
  • İnternete bağlandığınız her aygıtınızda kesinlikle çok katmanlı müdafaa sağlayan bir dijital güvenlik yazılımı kullanın. 
  • Tanımadığınız ve güvenliğinden emin olmadığınız Wi-Fi ağlarından internete bağlanmayın. Bir otelin yahut restoranın Wi-Fi ağında yapacağınız her irtibatın diğerleri tarafından izlenebilir ve değiştirilebilir olduğunu unutmayın.  
  • İki evreli kimlik doğrulama özelliğini kesinlikle etkinleştirin. Bilhassa android telefon kullanıcıları için sms ile ikinci kimlik doğrulama tedbiri saldırganlar tarafından atlatılabiliyor. Bu nedenle sms yerine 2FA uygulamalarını tercih edin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim